zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Zdravé grilování? Poradíme, jak na to!

Veronika Tůmová
13.05.2020

Počasí je pořád tak trochu jako na houpačce, ale první dny s letními teplotami nás už stihly zlákat k prvnímu letošnímu grilování. Nechali jste se zlákat i vy? Pokud ano, možná vás bude zajímat, jak začít grilovat zdravěji. Je vůbec možné považovat nějaké způsoby grilování za zdravé? Určitě ano, ale musí se to umět!

Grilování s rodinou či přáteli k hezkému počasí určitě patří. A po letošní karanténě se na něj jistě mnozí z nás těší ještě víc než v minulých letech.  A proč je vlastně grilování tak oblíbenou aktivitou? Kromě dobrého jídla je tu samozřejmě i čas strávený s našimi blízkými. Grilování, jak známo, však může být velmi nezdravé. Jak to změnit? Nejde jen o samotné jídlo, ale především o správný postup při této tepelné úpravě.

Kdy může být grilování nebezpečné a proč?

Nechceme vás zbytečně děsit, a proto si řekněme raději hned, že při správném postupu je grilování zdravý a dokonce i dietní způsob kuchyňské úpravy, protože maso při grilování zkrátka neplave v tuku. Je však nutné vyhnout se dvěma možným problémům, které mohou při grilování vzniknout - hoření odkapávajících šťáv, kdy vznikají nebezpečné karcinogenní látky, a které navíc kazí chuť jídla, dále zplodiny, které mohou vznikat při špatném výběru a spalování dřeva. Jak uvádí Státní zdravotní ústav ve své publikaci „Prevence onemocnění z potravin při grilování pokrmů“ z roku 2000, mezi nejzávažnější karcinogeny patří právě ty, které se tvoří rozkladem tuku odkapávajícího z grilovaného masa na rozžhavené uhlí.

Zkuste méně tučné druhy masa, pochutnáte si zdravěji!

Některé druhy masa (například plec, krkovice nebo bůček) jsou hodně tučné, při grilování z nich odkapává tuk do ohně. Je vhodné použití grilovacích tácků nebo takového grilu, který je vybaven trychtýřem umístěným přímo pod mřížkou, aby odváděl veškerý odkapávající tuk i šťávy do sběrné misky. Pro zdravější grilování bude vhodné zvolit alespoň jednou za čas méně tučné maso, tedy především drůbež, která obsahuje více bílkovin a méně tuku.

Rady a tipy pro správné grilování

Grilujte ryby a nebojte se nevšedních marinád!

Grilovat ovšem nemusíme jen maso, výborná a velmi oblíbená je i grilovaná zelenina nebo některé druhy ovoce. To všechno může být skvělou přílohou právě k rybám, které jsou základem zdravého jídelníčku. Ryby však chutnají skvěle i samotné a není potřeba vymýšlet složité přílohy nebo je dlouho marinovat. Určitě bychom měli vyzkoušet nejen mořské, ale i sladkovodní ryby. Pokud se bojíte složitých úprav, nemusíte, úplně vám bude stačit kousek másla nebo olivový olej, sůl, pepř, kmín a samozřejmě kousek citronu. Labužníkům doporučujeme pustit se do nejrůznějších druhů marinád. Marináda dodá jídlům originalitu a šmrnc, výborně chutná například marináda z kokosového oleje, bylinek a jogurtu, díky které se maso bude rozpadat na jazyku, přitom ohromí dokonale harmonickou a nevšední chutí. Grilovat můžete také mořské plody, o jejich prospěšnosti pro naše zdraví není třeba dlouze mluvit. Podávejte je nejlépe s čerstvým salátem, pečivem, olivami a chuťově sladěnými dipy.

Několik zásad pro zdravější grilování

  1. Používejte vhodný typ grilu.
  2. Dbejte na hygienu všech používaných grilovacích pomůcek.
  3. Investujte do kvalitního dřevěného uhlí.
  4. Maso vždy dostatečně propečte.
  5. Nevystavujte syrové maso ani jiné potraviny přímému slunci.
  6. Nenechte tuk odkapávat do ohně.
  7. Grilujte méně tučné maso a ryby.
  8. Nejezte připálené či spálené maso ani jiné potraviny.

Je grilování bezpečné?

Zdroj: www.fresh.iprima.cz, www.magazin.recepty.cz, www.nagrilu.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jak pomoci seniorům od úzkosti a stresu (nejen) v době pandemie? Zkuste sílu bylinek!
Jaro a léto: Jak ovlivňují naše zdraví a psychiku?

Další články

Proteinová dieta stvořená pro ženy
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Proteinová dieta stvořená pro ženy

23.04.2020

Pokud jste při snaze o hubnutí zatím nezkusila proteinovou dietu, nebo vám nefungovala podle představ, tohle je článek pro vás. Proteinová dieta představuje zcela odlišný přístup k ...