zdroj: pixabay.com
Duševní zdraví a psychologie

Jak pomoci seniorům od úzkosti a stresu (nejen) v době pandemie? Zkuste sílu bylinek!

Veronika Tůmová
11.05.2020

Máte doma seniora, který špatně snáší současnou situaci? Ochromuje koronavirová pandemie každodenní rozpoložení vašeho dědečka, babičky, nebo souseda? Nebo vás samotné trápí strach, obavy a špatné předtuchy? Víme, jak si účinně pomoci silou přírody.

Pro starší generaci je momentální situace pochopitelně obtížná. Senioři patří k ohroženým skupinám, navíc mohou mít horší přístup k informacím i službám. Navíc jsou často sami a mnozí z nich byli donedávna zcela odříznuti od rodin. Je jasné, že křehká psychika těchto lidí může být díky tomu všemu otřesena. S mnoha problémy jako je úzkost a strach však mohou jednoduše pomoci bylinky.

Před pilulkami dejte přednost bylinkám!

Péče o duševní pohodu je stejně důležitá jako udržování fyzické kondice, a to v každém věku. Celý život přitom bojujeme s důsledky stresu, únavy a krizových situací. Ty se nám nemusí vyhnout ani ve stáří, a přestože je snadné sáhnout po prášku na uklidnění, mnohem vhodnější alternativou jsou bylinky, například tinktura z kozlíku lékařského. Kromě zklidňujících účinků efektivně zlepšuje spánek. Další volbou může být také vrbka úzkolistá, která uvolňuje psychické napětí, přispívá k psychické pohodě a tiší bolesti hlavy. Ze sušených listů vrbovky úzkolisté lze připravit čaj, který se kromě jiných míst pije hojně v oblasti Ruska a Kavkazu. Jedním z nejlepších bylinných prostředků je pak také gemmoterapeutikum z pupenů lípy, jenž zklidňuje organismus a tlumí bolesti nervového původu.

Jarní bylinky a jejich využití pro zdraví

První pomoc při projevech úzkosti – třezalka tečkovaná

Úzkostné stavy začínají v hlavě, mohou se však projevovat i fyzicky. Bývá to zpravidla náhlé svírání v hrdle, dušnost či bušení srdce. Pomoci si můžete často sami, a to jednoduchým dechovým cvičením, hluboké nádechy nosem a dlouhé a pomalé výdechy ústy. Bylinkou pro zlepšení psychického napětí a zmírnění depresí je třezalka tečkovaná. Povzbuzuje nervový systém, nesmí se však kombinovat s antidepresivy. Třezalku si můžete nejen natrhat u cesty, ale také zakoupit v lékárně ve formě výživového doplňku. Své využití nachází především při problémech s nespavostí, úzkostí, stresem a depresemi. Má uklidňující účinky na náš organismus, zažene melancholii i pocity úzkosti. Kromě psychických problémů třezalka pomáhá také na nemoci jater a žlučníku, plic, na žaludeční vředy a problémy dvanácterníku, na slinivku nebo na poruchy močových cest.

Třezalka tečkovaná - co o ní nevíte?

Bylinky a cvičení proti nespavosti

Strávili jste den bez větší fyzické námahy, a přesto se cítíte nadmíru unavení? I samotný stres je pro mnoho lidí vysilující. Je-li to možné, více spěte, nezkracujte svůj obvyklý spánkový režim a dopřejte si třeba i krátké zdřímnutí po obědě, které vás osvěží. Pokud večer špatně usínáte, zkuste během dne nenáročné cvičení, například lehkou formu jógy. Při nespavosti sáhněte po čaji z meduňky, nebo vonné levandule, která je známá rovněž uklidňujícím účinkem. Mučenka pletní také pomáhá ke zklidnění, tím pomáhá rychlejšímu usnutí a delšímu i hlubšímu spánku. Působí dále jako přírodní sedativum, které zmírňuje strach, úzkosti i deprese.

Antidepresiva - nadělají víc škody než užitku

Zdroj: www.herbal-store.cz, www.wikipedie.org, www.chebsky.denik.cz www.neztratitsevestari.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Mezinárodní dny zdravotních sester a porodních asistentek
Zdravé grilování? Poradíme, jak na to!

Další články

Nakupování S Tipli se vždy vyplatí
Zdravé bydlení

Nakupování S Tipli se vždy vyplatí

21.04.2020

Kdo z nás by nechtěl nakupovat za výhodné ceny? S Tipli to jde snadno. Webový portál Tipli sdružuje velké množství e-shopů a nabízí slevy prostřednictvím slevových kupónů a jako od ...