zdroj: pixabay.com
Alternativní medicína

Vlčí mák: Léčivé účinky, využití a symbolika

Veronika Tůmová
24.05.2020

Pole a louky už zase zdobí nepřehlédnutelné květy vlčích máků, díky kterým dává jarní příroda na vědomí, že léto už není daleko. Pro zemědělce však nejde o nic víc než obyčejný plevel, kterému nestojí za to věnovat pozornost. Roste v kdejakém příkopu, mezi bodláčím, podél polních cest, zkrátka kdekoli. Velké a jasně červené květy vlčího máku přesto zlákají k utržení nejednu poetickou duši, která přitom ani netuší, že tahle rostlinka má i léčivé účinky.

Vlčí mák roste jako planá rostlina, která patří do čeledi makovitých. Můžeme ji znát pod nejrůznějšími lidovými názvy, někdo ji nazývá divoký mák, červánčí nebo také ohníček. V těchto dnech na ni můžeme narazit opravdu všude, a to včetně stavenišť, opuštěných dopravních cest a neudržovaných zahrad.

Vlčí mák - opomíjená okrasa i součást bylinných čajových směsí

Z vlčího máku se využívají především krásné a barevně výrazné květy. V potravinářství se používají pro výrobu barviva, v lidovém léčitelství se z nich připravuje léčivý čaj nebo tinktura. Květy se přidávají do čajových směsí, obvykle aby měly výraznější a líbivou barvu, ale společně s dalšími bylinkami, jako je fenykl, podběl, kořen kostivalu či květy slézu, tvoří účinný čaj proti kašli a dýchacím potížím. Květy vlčího máku inspirovaly i řadu umělců - malířů i fotografů. Záplava krvavě červených květů uprostřed zanedbaného pole nebo přerostlé louky vytváří dokonalý kontrast a při východu nebo západu slunce nabízí opravdu úchvatnou scenérii.

Vlčí mák - výskyt a obsah účinných látek

Mák pochází z Asie a do Evropy byl zavlečen spolu s pšenicí a ječmenem. U nás je rozšířený převážně v nížinách a ve středních polohách. V minulosti měly své využití i makovice, které sloužily jako náhražka opia. Květy vlčího máku sloužily našim předkům jako přírodní lék na kašel a plicní choroby, ale také jako uspávací prostředek. Vlčí mák osahuje řadu alkaloidů, antokyanová barviva, organickou kyselinu mekonovou, slizové látky, pryskyřice, sacharidy a třísloviny. Planých máků existuje celá řada druhů, liší se zbarvením květů, ale především tvarem a ochlupením makovic.

Rostlinná mléka - zdravější alternativa mléka kravského

Vlčí mák proti kašli i nespavosti

Čaj z květů vlčího máku má tlumící účinky při nutkání ke kašli, zbavuje chrapotu, ale může pomoci i s chorobami dýchacích cest, například při astmatu či nachlazení. Jako mírné sedativum jej můžete využít i v boji s nespavostí, při potřebě uvolnění po náročném dni plném stresu a vypjatých situací. Čajové směsi vlčího máku v kombinaci s listy meduňky, kořene kozlíku či květu hlohu ještě zvýší jeho uklidňující účinky. Léčivý čaj nebo odvar můžete použít i jako kloktadlo, při pití je však doporučováno jen krátkodobé užívání, nanejvýš tři šálky za den. Přílišné množství a dlouhodobé užívání může vést naopak ke zdravotním potížím, jako je zvracení, únava či nevolnosti.

Lípa - bylinky pro zdraví

Vlčí mák - symbol oslav Dne válečných veteránů

Květy vlčího máku jsou skutečně výjimečné, o tom svědčí i to, že symbolizují oslavy Dne válečných veteránů. Každým rokem, přesně jedenáctého dne v jedenáctém měsíci, tedy listopadu, se přesně v jedenáct hodin ve Velké Británii na dvě minuty zastaví čas. Tento zvyk trvá od roku 1919 a symbolizuje uctění památky padlých vojáků v den podpisu příměří na konci první světové války. K tradici dvouminutového ticha se v roce 1921 přidal právě symbol rudého vlčího máku, a to z podnětu právě založené Britské legie, která pomáhá všem vojenským veteránům, kteří se zúčastnili válečných konfliktů. U nás je tato tradice poměrně nová. Až v roce 2001 byl 11. listopad ustanoven Dnem válečných veteránů i v České republice, od té doby je tak květ vlčího máku na klopě jasným symbolem úcty k padlým vojákům i u nás.

Zdroj: www.eurodenik.cz, www.wikipedie.cz, www.atlasrostlin.cz, www.em.muni.cz, www.vlcimak.webnode.cz, www.army.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Pracovní úrazy - odškodné, bezpečnost práce a nemocenská
Svět se vrací do normálu: Užijte si cestování s dětmi v klidu a pohodě!

Další články