zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Jaro a léto: Jak ovlivňují naše zdraví a psychiku?

Veronika Tůmová
18.05.2020

Každé roční období má své jedinečné kouzlo, v každém z nich se pak více či méně ztotožňujeme s přírodou, jsme s ní v souladu. V těchto dnech kolem nás už v plné síle pučí jaro, zanedlouho pak budeme stát na prahu léta. Jak tato roční období ovlivňují naše psychické rozpoložení a fyzické zdraví?

Je jisté, že tak, jak se na jaře probouzí příroda, probouzíme se i my, jako její součást. Stejně tak se však může probouzet i to nepříjemné, co zdánlivě dlouho a tvrdě spalo. Jaro nám ukáže, co bylo dlouho schované pod povrchem a nyní se dere na světlo. Například dlouhodobě odkládané problémy a neřešená témata najednou nutí znatelnějším tlakem člověka k jejich vyřešení.

Jaro jako nový začátek

Jaro samo o sobě dokáže navodit pocit podpory a síly do něčeho, co je nové, co bychom měli nebo mohli zkusit, co bychom mohli dokázat. Tak se můžeme například rozhodnout pro novou práci, vrátit se ke studiu, začít nový vztah. Je to čas plný nadějí, kdy chceme naplnit svůj potenciál a jsme otevřeni i radikálním změnám. Jaro zároveň nabádá k zapomenutí minulosti, k soustředění na přítomnost a pohledy do budoucna. Nalézáme v sobě sílu pro změnu, k seberealizaci i k dokončení dlouho rozpracovaných plánů. Na jaře začíná život v pravém smyslu toho slova - ze semínek vyrůstají rostliny a stromy, rodí se mláďata. I v nás se rodí nové pocity a touhy, staré křivdy blednou a my chceme svoji nově probuzenou energii upínat k vyšším cílům. Podle čínského celostního přístupu k životu je jarním elementem dřevo nebo přímo strom, jež symbolizuje rostoucí energii.

Na jaře dbejte o svá játra, dopřejte jim detoxikaci a odlehčete jídelníček

Jarní element dřeva je dle symboliky v našem těle zastoupen játry a žlučníkem. Játra jsou zodpovědná za celou řadu tělesných funkcí, produkují množství hormonů, vyrábí žluč, ovlivňují kvalitu krve, zajišťují detoxikaci organismu. Poruchy jater pak mohou mít dalekosáhlé následky. Rozhodně se vyplatí o svá játra pečovat a věnovat jim pozornost. S přicházejícími vyššími teplotami a prvními vůněmi jara přecházejícího k létu bude nejvyšší čas odlehčit svůj jídelníček, především omezit sůl, kořeněná jídla a tuky. Zdravá játra a dobré zažívání se vám odmění celkovou vitalitou a pozitivní energií.

Posilte játra ostropestřcem!

Léto - období plné sálající síly a energie

Element ohně následuje v čínském cyklu pěti prvků po dřevu, díky němuž vzniká a které jej živí. Ročním obdobím ohně je tedy přirozeně léto, období hojnosti a nejbujnější vitality. Léto a v něm přítomný prvek ohně vnáší do života teplo a žár, radost, vášeň, světlo, smích a sex. Naše přirozenost se stává impulzivní, řídíme se přemírou bujících emocí, rozvířenými city a divokými pudy. Díky síle letních paprsků se nám do žil vlévá elán, energie získaná na jaře posiluje a její nadbytek v nás pulsuje. Máme sklony k dravosti a přehnanému optimismu, v oslňujícím světle letních dnů se zdá být všechno jednodušší a čas rychlejší, chceme docílit všeho hned a nechceme se zdržovat dlouhou rozvahou. Tak řešíme problémy ve vztazích i v kariéře často jaksi bez rozmyslu, unáhleně, pod vlivem přebytku energie a vnitřní palčivé síly. Cítíme se jako dravci, našim citům vládne agrese, neukojenost, impulzivita a libido, chceme urvat co nejvíc, než se dravé léto přehoupne k melancholii introvertního podzimu a nám začne ubývat energie. Než nás dostihne realita a tíha starostí, které v létě házíme za hlavu, užívejme si proto sílu slunce a lehkou zdravou stravou dodejme tělu osvěžení a vitamíny.

Zdroj: www.prirodnicestou.cz, www.denik-natalietothove.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Zdravé grilování? Poradíme, jak na to!
Pracovní úrazy - odškodné, bezpečnost práce a nemocenská

Další články