zdroj: pixabay.com
Zdraví muže

Život po šedesátce: Jak si ho užívat?

Veronika Tůmová
11.06.2020

Děsí vás blížící se šedesátka? Podle statistiky je to věk, kdy se ukáže, jaké budete prožívat stáří. Jestli to budou pohodové roky bez výrazných zdravotních problémů a změn, nebo naopak. Šedesátka je určitý zlom a podle odborníků by měla být sama o sobě podnětem k celkovému preventivnímu vyšetření.

Šedesátka je totiž věk, kdy se se zdravotními problémy ještě obvykle dá hodně dělat, tedy zachytit nemoc včas a o to efektivněji ji léčit. Zároveň však bývá šedesátka i mezníkem, kdy máme tendenci k bilancování, přehodnocení svého dosavadního života i určení nových priorit.

Nevyhýbejte se novým známostem a udržujte si aktivitu!

I po šedesátce si můžete začít rozšiřovat obzory, objevovat nové zájmy, koníčky, poznávat nové přátele, obohatit svůj život o nové aktivity. S odchodem do důchodu pak můžete zjistit, že kromě několika každoročních návštěv u lékaře a občasného pohlídání vnoučat nemáte žádné jiné povinnosti. Co tedy s volným časem? Začněte pečovat o své zdraví, choďte mezi lidi, cvičit, vyhledávejte kontakt s lidmi, kteří mají podobné zájmy jako vy. Zajděte si občas zaplavat, oprašte dlouho nevyužité kolo. Pohybu se rozhodně nevyhýbejte ani v zimě nebo ve špatném počasí. Dlouhé deštivé večery však můžete bez výčitek trávit v pohodlném křesle pod lampou, s dobrou knihou a sklenkou vína.

Jak léčit Parkinsonovu chorobu?

Sex po šedesátce - nebojte se předsudků ani reakcí druhých

Ke zdravému, spokojenému a plnohodnotnému životu patří samozřejmě i sex. Proč se ho ani v pokročilejším věku nebát? Protože k životu zkrátka patří a rozhodně není jen výsadou mladých. Sex starších lidí je přesto stále tak trochu tabu. Erotičnost totiž obvykle symbolizuje mládí a vnucuje představu dokonalých těl. S předsudky, nepochopením a sobeckým odsuzováním ohledně sexu starších lidí se navíc často setkáváme především ve vlastní rodině, u dospělých či dospívajících dětí. Češi jsou prý, co se sexu týče, poměrně liberální, ovšem právě jen do okamžiku, než by si měli představit, jak se spolu milují jejich rodiče nebo dokonce prarodiče. V tu chvíli nebudou zakrývat údiv, zděšení ani znechucení. Často si v takový okamžik neuvědomují, že i oni dospějí do tohoto věku, a i oni v něm stále budou chtít normálně, a třeba i sexuálně žít.

V čem spočívá tajemství dlouhověkosti?

I seniorský věk má své výhody

Přepadá vás často splín, pocity osamění, od pondělí do pátku jen přežíváte v očekávání víkendu, kdy se objeví mladí s vnoučaty? Nezapomínejte, že i ve vyšším věku jste to stále vy, máte svůj život a měli byste jej pořád ještě umět žít. Kromě výše zmíněné péče o zdraví myslete i na to, co doposud dělalo váš život jedinečným, co vás uspokojovalo, pro co se vám chtělo žít. Procházky v přírodě a třeba i se čtyřnohým kamarádem vám pomohou udržet si zdravou a spokojenou mysl. V důchodu budete mít na všechno víc času, budete svým pánem a budete se moci věnovat všemu, na co dosud nebyl čas, berte to jako přednost. Zapomeňte na vyspávání do oběda, naučte se znovu si rozvrhnout čas tak, aby byl váš den co nejpestřejší. Radujte se z maličkostí a nebojte se zkoušet nové věci. Kupujte si slušivé oblečení, přihlaste se na kurz relaxačního malování, vyjeďte si na výlet se skupinkou zahrádkářů. Neodbývejte se rychlým a nezdravým jídlem, po obědě si dopřejte osvěžující půlhodinku spánku. Rada spokojeného seniora zní: žádné stesky ani chmury, buďte šťastní, že jste se ve zdraví dožili svého věku, svůj život teď znovu vezměte do svých rukou a vychutnávejte jej plnými doušky. Pomáhejte své rodině a věnujte se svým vnoučatům, ale ne jako náhradní rodič nebo neplacená chůva. Myslete i na sebe a na to, jak byste doopravdy chtěli trávit svůj čas.

Zdroj: www.zena-in.cz, www.i60.cz, www.prozeny.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

V čem spočívá tajemství dlouhověkosti? Odpověď hledejte u sebe!
Proč jsou zinek a selen důležité pro naše tělo

Další články