zdroj: pixabay.com
Relaxace a wellness

Klimatizace do domu - pomůžeme vám s výběrem!

Jitka Suchánková
28.08.2017

Horké letní dny jsou příjemné pro milovníky tepla, ale většinou jen tehdy, když mohou čas trávit někde u vody. Horší je to doma. Rodinná zástavba na tom bývá většinou lépe, obyvatelé panelákových domů trpí více. Mnozí řeší problém horka nejrůznějšími ventilátory, ale ty mají několik nevýhod - přívodní kabel, odlétající papíry, neúplná dosažitelnost po celé místnosti. Jako nejideálnější řešení se jeví klimatizace.

Typy klimatizací do domu a bytu

Množství prodaných bytových klimatizací rok od roku roste. Klimatizací známe několik druhů. Mezi nejčastěji používané řadíme mobilní klimatizaci, klimatizaci typu split a multisplit.

Mobilní klimatizace

Tato klimatizace se hodí hlavně pro menší místnosti o velikosti cca 10 - 25 metrů čtverečních. Optimální je též její cena, při jejím pořízení se vejdeme do deseti tisíc korun. Bohužel je hlučnější a také náklady na elektřinu jsou při jejím používání vyšší. Pro krátkodobý provoz v těch nejteplejších dnech ji však můžeme bez obav využít.

Mobilní klimatizace je jednoduchá, je na kolečkách a její instalace je poměrně nenáročná. Jedinou menší komplikací je instalace hadice, která slouží na odvod teplého vzduchu z místnosti ven. Hadice má průměr kolem 15 až 20 cm a měla by být vyvedena ven otvorem ve zdi. Hadice by neměla být zbytečně dlouhá, aby se nepřiměřeně nezatěžoval kompresor.

Klimatizace typu split

Klimatizace typu split zvládá i větší místnost. Kompresor u této klimatizace není v téže místnosti, klimatizace je tedy výrazně tišší. Poskytuje také možnost dalšího většího komfortu, např. nastavení denního a nočního programu, a má prokazatelně méně energeticky i finančně náročný provoz. Cena této klimatizace se pohybuje od zhruba devíti tisíc v základu do patnácti, možná i dvaceti tisíc korun.

Klimatizace typu multisplit

Tato klimatizace je vhodná pro velké prostory, třeba i celý dům. Má několik vnitřních jednotek, které jsou řízeny jednou vnější. Výhoda multisplitu tkví i v tom, že s ní lze kromě chlazení v letních měsících naopak i topit. Jedná se o topení na principu tepelného čerpadla vzduch - vzduch.

Jaká je životnost klimatizace?

Při správném používání má klimatizace životnost zhruba 10 let.

Při nákupu klimatizace nejednejte zbrkle a řádně zvažujte všechny atributy - průtok vzduchu, spotřebu energie, chladící a tepelný výkon, hlučnost zařízení apod.

Klimatizace v autě - může ohrozit naše zdraví?

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Tříselná kýla u dětí
Význam osteopatie a její vliv na zdraví

Další články

Cukety pro zdraví i štíhlou linii
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Cukety pro zdraví i štíhlou linii

16.08.2017

Cuketová sezóna vrcholí, proto je na čase připomenout nejen to, jak je tahle všestranně využitelná zelenina skvělá v kuchyni, ale zdůraznit také její přínos pro naše zdraví.