Aromaterapie pro zimní splíny: Které vůně vám pomohou k lepší náladě?
Aromaterapie je oblíbená hlavně v zimních dnech, protože je skvělou pomocnicí, když se cítíte takzvaně psychicky pod psa. Esenciální oleje totiž umí velmi efektivně pracovat s vašimi náladami a emocemi. Napomáhají účinné relaxaci ve dnech s nedostatkem světla a tepla. Týká se zimní splíny i vás? A jak vám může pomoci aromaterapie?
Zimní splíny a jak je poznáte?
Přechodná sezónní deprese, které se také říká sezónní afektivní porucha nebo zimní blues je typ deprese, která začíná na podzim nebo v zimě a končí na jaře. Často se opakuje každý rok. Příznaky jsou velmi podobné jako u klasické formy deprese. Jedním z hlavních rozdílů mezi depresí a sezónní afektivní poruchou je, že depresivní člověk často nemá chuť na jídlo. Ten, který trpí sezónními depresemi naopak jí více a stejně tak i ve větší míře spí. Jak poznáte, že máte zimní splíny?
•Vyskytuje se zvýšená únava, ztráta energie a iniciativy.
• Ráno obtížně vstáváte.
•Máte neutuchající touhu spát.
•Objevují se temné myšlenky a špatná nálada
•Pociťujete neustálý hlad a vyhledáváte sladkosti.
•Přibíráte na váze.
•Straníte se lidí a chcete být co nejvíc o samotě.
•Máte nízkou touhu po fyzické aktivitě.
Esenciální oleje nabídnou účinnou pomoc při relaxaci
Světlo hraje rozhodující roli v rovnováze několika neurotransmiterů a následně v synchronizaci biologických rytmů, včetně cirkadiánního rytmu (střídání spánku a bdění). A protože ho v zimním období máme nedostatek, může se to významným způsobem projevit v tom, jak se mění naše nálady, cítíme se více unavení a máme tendence upadat do náruče nepříjemných splínů a sezónních depresí.
Pokud chcete využívat pro jejich eliminaci sílu aromaterapie, vhodně zvolené esenciální oleje pomohou účinně bojovat s jejich projevy, protože mimo jiné působí jako účinné relaxanty a díky působení některých aromatických molekul také podporují účinnou odolnost imunitního systému.
Po jakých esenciálních olejích sáhnout
Typické esenciální oleje, využívaní v péči o psychické rozpoložení v zimě jsou ty, které uklidňují, nastolují meditační náladu, podporují dobrý spánek a kvalitní odpočinek. Jaké jsou příklady těch, které umí podpořit to, abyste se cítili svěží a v pohodě i v chladných dnech?
• Oblíbené kadidlo snižuje projevy stresu a nervozity, napomáhá nastolit meditační náladu. Může být použito v případě emočních šoků či úzkostí. Lze použít pro nakapání do difuzéru i výrobu masážního oleje. Stačí rozředit kapku kadidla v jedné kávové lžičce nosného oleje a oddat se uvolňující masáži. Není vhodný pro těhotné ženy do ukončeného pátého měsíce, kojící ženy a děti do šesti let věku.
• Verbena citronová se využívá jako jeden z dobrých pomocníků proti zimním depresím. Uklidňuje a zároveň stimuluje dobrou náladu, napomáhá koncentraci a zlepšení paměti. Nakapejte jednu až dvě kapky do difuzéru a nechejte odpařovat maximálně hodinu denně, nejlepší je rozdělit dobu na dva půl hodinové cykly. Nepoužívat v případě hormonálně závislé rakoviny nebo mastózy, u těhotných nebo kojících žen nebo u dětí do deseti let.
• Heřmánek římský je známý svými výbornými uklidňujícími účinky a tím, že působí jako mírné sedativum. Proto je excelentním esenciálním olejem pro sezónní masáže. Do jedné kávové lžičky nosiče nakapejte jednu až dvě kapky esenciálního oleje, dobře rozmíchejte a můžete vesele masírovat toho, kdo to zrovna potřebuje. Nedoporučuje se při prvních třech měsících těhotenství.
• Sladký pomeranč je oblíbený u dospělých i dětí. Funguje jako protistresový faktor, zklidňuje mysl a napomáhá nastolit klidný odpočinek. Používá se při úzkostech, pro čištění vzduchu a desinfekci prostor. Lze efektivně použít do difuzéru. U dětí difuzujte dvakrát denně po dobu 15 minut, u dospělých zvolte dva třicetiminutové cykly. U těhotných žen postupujte jako u dětí, nakapejte maximálně tři kapky do difuzéru. Není vhodný pro kojící ženy a děti do tří let věku.
Pozn. U dětí do pěti let volte do difuzéru z důvodu předběžné opatrnosti kvalitní nekonzervované hydroláty.
Zdroj: www.healthline.com, www.psychalive.org
Autor: Pavlína Klaudová