zdroj: pixabay.com
Uši

Naslouchadlo - skvělý pomocník při nedoslýchavosti

Veronika Tůmová
23.10.2017

Používáte vy sami, nebo někdo z vašich blízkých, naslouchátko? Pak je pro vás tenhle malý pomocník určitě jedním z nejpřevratnějších vynálezů. Vypovídá o tom i krátké video kolující po internetu, které jste možná viděli. V kruhu rodiny na něm poprvé nasadí tento zázrak nedoslýchavému miminku a sledují jeho reakce. Překvapení, úžas a úsměvy dítěte, které tak poprvé slyší neznámé zvuky a hlas rodičů, doslova vhání slzy do očí.

Příčiny nedoslýchavosti mohou být vrozené, získané v důsledku onemocnění (zánět, úraz, nádor), nebo v důsledku traumatického poškození, jakým je úraz nebo vystavení se nebezpečné hladině hluku.

Hluchota v lidské společnosti

Hluchota patří mezi nejtěžší a nejhůř vnímaná postižení člověka, vyřazuje jej ze světa mezilidské komunikace a ohrožuje je i psychicky. Zejména u dětí ve srovnání se slepotou, která obecně vzbuzuje lítost, hluchota může vyvolávat posměch. Hluchotu lze zjednodušeně definovat jako úplnou ztrátu akustického vnímání. Většina pacientů postižených hluchotou, tedy "neslyšících", má však obvykle zachováno alespoň částečné vnímání intenzivních zvuků.

Co je naslouchadlo a v čem může pomoci?

Naslouchadlo je malý elektroakustický přístroj, který slouží ke zlepšení sluchu při částečné hluchotě. Děje se tak pomocí zesilování a modulace zvuků v okolí. Předchůdcem dnešního naslouchadla bylo naslouchadlo akustické, které mělo tvar obrácené trumpety.

Historie naslouchátka

První patent na zakřivená naslouchátka k nasazování za ucho a zesilující venkovní zvuk získal v roce 1836 Angličan Alfons William Webster. V roce 1880 pak získávají patent k dalším vylepšeným verzím naslouchadla Američané M.G. Foster a Francis D. Clarke. Miller Reese Hutchinson, který v roce 1902 upravil sluchadlo do přenosné formy poháněné bateriemi a nazval jej Acousticon, tak vynalezl předchůdce elektroakustického naslouchátka v dnešní podobě.

Rozdělení naslouchátek podle vlastností a tvaru

Máme naslouchátka s možností proměnného zesílení, s nastavitelnými frekvencemi, s omezením výstupního akustického tlaku a s modulačními prvky. Druhy naslouchadel dělíme na kapesní, závěsná, brýlová, boltcová a zvukovodová, naslouchadla s reproduktorem k umístění přímo do zvukovodu a naslouchadla kanálová, nejmenší a nejméně viditelný druh naslouchátka, které u člověka s touto pomůckou ani nepostřehnete.

Jak funguje naslouchátko?

Každé naslouchadlo má mikrofon, reproduktor (krátce sluchadlo), baterii a elektrický obvod. Elektrický obvod se liší podle druhu jednotlivých zařízení. Obvody se dělí do kategorií dle způsobu zpracování signálu, a to na analogové nebo digitální. Podle typů ovládání elektrického obvodu je dále dělíme na nastavitelné nebo programovatelné.

Naslouchátka pro děti

Děti se sluchovou vadou nebo ztrátou musí projít lékařskou prohlídkou před tím, než budou vybavena naslouchadly. Lékař vám také může pomoci s nejlepším typem tohoto přístroje, aby dítěti vyhovovalo při jeho konkrétním problému s nedoslýchavostí. Žádné sluchadlo nemůže vyřešit každý problém sluchu nebo obnovit normální sluch, ale dnešní moderní naslouchadla jsou navržena tak, aby vaše dítě slyšelo lépe a tím i lépe rozumělo svému okolí, vnímalo zvuky okolního světa pohodlně, cítilo se i s touto pomůckou dobře a sebevědomě a jeho život byl znatelně bohatší.

Dnešní naslouchadla pro děti jsou zárukou nejen výborné technologie poslechu, ale nabízí i nejrůznější funkce, styly i barevná provedení, aby nejlépe vyhovovala nejen potřebám sluchu dítěte, ale i jeho osobnosti.

Nepříjemná bolest v uchu - jaké jsou příčiny?

Zdroj: Zdravi.euro.cz, Wikipedie, Opavamedica.cz, Bestsound-technology.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Obrana před nachlazením? Rybí tuk s omega-3
Neurochirurg Sergio Canavero chystá operaci roku - transplantaci hlavy!

Další články

Prediabetes - varování organismu před propuknutím cukrovky
Nemoci a léčba

Prediabetes - varování organismu před propuknutím cukrovky

11.10.2017

Víte, jaká hladina cukru je ve vaší krvi? Ukázala vaše krevní vyšetření zvýšenou glykémii? Prediabetes je stav považovaný za poslední a vážné varování předtím, než vám lékaři mohou ...