zdroj: pixabay.com
Rakovina děložního čípku

Potvrzeno - orální sex má svá rizika, může i za výskyt rakoviny!

Veronika Tůmová
12.10.2017

Rádi se s partnerem oddáváte zdánlivě neškodným milostným hrátkám, jako je právě orální sex? Možná byste měli vědět, že tento druh sexu, ze zvědavosti i opatrnosti oblíbený také teenagery na samém začátku sexuálního života, ochrání sice před nechtěným otěhotněním, nikoliv však před přenosem infekce!

Vědci došli už na počátku loňského roku k překvapivému závěru. Právě orálnímu sexu totiž přisuzují rapidně se zvyšující výskyt rakoviny dutiny ústní, který byl dáván do souvislosti spíše s alkoholismem a kuřáctvím.

Orální sex může znamenat přenos lidského papilomaviru (HPV) a otevřít dveře rakovině

Orální sex zvyšuje riziko rakoviny, o tom se nás snaží přesvědčit jistá vědecká studie, která se objevila v měsíčníku JAMA Oncology. Jako první prý jasně prokazuje spojitost mezi lidským papilomavirem (HPV) a vývojem orofaryngeální rakoviny, postihující krk, jazyk i dásně. Díky praktikování orálního sexu se HPV dostane do úst, kde oslabuje ústní membrány a snižuje tak odolnost ústního prostředí vůči infekcím. HPV tedy není přímým původcem rakoviny, ale mění a oslabuje buněčné struktury, takže riziko výskytu nemoci, včetně rakoviny, je pak znatelně vyšší. Muži jsou k rakovině tohoto typu náchylnější dvakrát více než ženy. Dnes je rakovina ústní dutiny v celosvětovém měřítku jedenáctým nejčastějším typem rakoviny, každý rok je diagnostikováno půl milionu pacientů s touto chorobou. Orální sex je mimo jiné stále častějším původcem zhoubných nádorů v oblasti hlavy a krku. Jejich výskyt se za posledních třicet let ztrojnásobil, což je alarmující.

Orální sex a pohlavní choroby, rakovina děložního čípku

Orální sex není bohužel ani zdaleka bezpečnou metodou, která vás zcela ochrání před přenosem pohlavních chorob. Z těch mají především hodně mladí lidé obavy jen v souvislosti s klasickým pohlavním stykem. Stačí však malé poranění v ústech nebo v oblasti genitálií a problém může být na světě. I orální sex je tak prokazatelně častým původcem přenosu kapavky, syfilisu či HIV. Výše zmíněný lidský papilomavirus (HPV) může často také za vznik nevzhledných a nepříjemných genitálních bradavic. Má úzkou souvislost také s obávanou rakovinou děložního čípku, na jejíž prevenci současná medicína klade velký důraz.

Rakovina děložního čipku - příznaky a prevence

Ochranné pomůcky pro bezpečnější orální sex

Existují způsoby, jak se chránit při orálním sexu, aby riziko infekce či nákazy bylo minimální. Nejznámější budou nejspíš ultratenké kondomy, k dostání jsou však také například intimní roušky pro pány s různými příchutěmi pro zpestření tohoto zážitku. Ty zabraňují styku úst a jazyka s intimními partiemi partnerky, přitom slibují stejný sexuální požitek, jako bez jejich použití, navíc však poskytují dokonalou ochranu. K dostání jsou obvykle za cenu kolem čtyřiceti korun za kus.

Test HPV a cytologické vyšetření

Pravidelné cytologické vyšetření na gynekologii je stále tou nejlepší prevencí proti rakovině děložního čípku. Test na HPV se provádí ženám, u nichž právě toto cytologické vyšetření prokázalo nějaké změny či zhoršené výsledky. O test na přítomnost viru HPV může požádat i muž, a to u svého kožního lékaře nebo urologa.

Zdroj: Prozeny.cz, Tn.nova.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Prediabetes - varování organismu před propuknutím cukrovky
Věděli jste, že zanedbaný dětský chrup je hrozbou i pro stálé zuby?

Další články

Pomoc! Máme doma plíseň!
Kožní onemocnění

Pomoc! Máme doma plíseň!

02.10.2017

Tak tyto věty určitě někdy řekl každý z nás. A pěkně vyděšeně! A pak se pustil se do boje s plísní. Není to boj příjemný, ale není ani beznadějný.

Jak pečovat o zubní náhradu?
Zuby

Jak pečovat o zubní náhradu?

26.09.2017

Začali jste s používáním zubní náhrady? Pak jste už možná překonali první obtíže, které zahrnují například dávivý reflex při jejím nasazování, nebo nadměrnou tvorbu slin, která je ...