zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Věděli jste, že zanedbaný dětský chrup je hrozbou i pro stálé zuby?

Veronika Tůmová
13.10.2017

Zhruba od šesti měsíců věku se dětem prořezávají dočasné, tedy mléčné zuby. Okolo tří let věku je jich prořezáno celkem dvacet, tzv. zuby moudrosti rostou mnohdy až v období puberty, často však nevyrostou vůbec. Myslíte si, proč věnovat dětskému chrupu tolik pozornosti, když budou mléčné zuby brzy nahrazeny stálými?

Věřte tomu, že vaše péče o dětské zuby se na stálých zubech projeví. Dětem proto musíme u čištění zubů asistovat, nejlépe zhruba do 10-12 let věku, a dohlížet, aby ústní hygiena skutečně probíhala efektivně. Zlozvyk nedbalého či nepravidelného čištění zubů si s sebou vaše dítě může odnést i do dospělosti.

Jak, kdy a čím čistit dětské zuby

První zoubky začínáme čistit ihned po jejich prořezání, zubní plak se začíná tvořit rychleji než by se mohlo zdát. Dítě si také díky tomu lépe a rychleji zvykne na rutinu každodenního čištění, i když zatím půjde třeba jen o jemné otírání zoubků gázou nebo vlhkým látkovým kapesníčkem. Po prořezání první stoličky začneme s použitím kartáčku. Nejprve to může být tzv. "prsťáček", kartáček ze silikonu nebo jemného plastu, který se navléká na prst a snáze se jím v citlivých ústech dítěte pohybuje a manipuluje. Později při pořizování klasického zubního kartáčku dbejte na jeho měkkost, protože i ta se velmi různí. Preferujte kartáček s malou hlavičkou a jemnými, rovnými a hustými štětinami.

Neučte dítě bát se zubaře!

Bojíte se zubaře? Svou nechutí a nervozitou před stomatologickými výkony a prohlídkami snadno nevědomky vštípíte stejné pocity i svému dítěti. Snažte se u něj proto zbytečně nebudit strach či dokonce paniku. Během prořezávání mléčných zubů jsou nutné pravidelné prohlídky minimálně po šesti měsících, protože případné poruchy či nepravidelnosti budou jedině takto zjištěny včas a mohou být také včas a úspěšně vyřešeny. Pokud zůstávají abnormality dětského chrupu neléčeny, mohou způsobit funkční i estetické potíže a negativně ovlivnit funkčnost a vzhled stálých zubů.

Strach ze zubaře - jak ho překonat?

Barevné indikátory zubního plaku aneb čištění zubů může být i zábava

Dítěti, které si nerado a špatně čistí zuby, mohou tuto činnost zpříjemnit barevné tablety a roztoky (barevné indikátory plaku), které nabarví plak ulpívající na zubech. Po důkladném vypláchnutí úst zůstanou zuby nabarvené v místech, která nebyla řádně vyčištěna a kde je ještě nutno zbavit je zbylé nečistoty. Špínu a plak, které dítě na zubech pomocí barvy lépe uvidí, bude snadnější odstranit a čištění zubů se může stát zajímavější formou hry. Kdo by také chtěl jít do školy s obarvenými zuby?

Co si o péči o dětské zuby myslí odborník?

Je to smutné, ale není výjimkou, že se do dětské zubní ordinace dostane dítě až s pusou plnou černých zubů. Nemusí jít přitom vůbec o dítě sociálně slabých nebo jinak znevýhodněných rodičů. Stav prvních zubů přitom podle zubařů vůbec není radno podceňovat.

Jak jsme již zmínili, mléčné zuby přímo ovlivňují zdraví a podobu stálého chrupu. Dalším důvodem je návyk dítěte na pravidelnou zubní hygienu a péči stomatologa. Spravovat dítěti hned několik kazů najednou není podle odborníků ani dost dobře možné. Mléčné zuby jsou malé a prořízlé jen kousek nad dáseň, hůř se čistí a kazy tak můžou postupovat velmi rychle, větší je i riziko, že zasáhnou zubní dřeň. Pravidelné prohlídky u zubaře zachytí drobné kazy na zubech včas a jejich odstranění je snadné, dítěti tak tyto zákroky nepůsobí žádné trauma ani stres. Musí-li však neprodleně dojít k vytržení zubu, jde už i při znecitlivění o nepříjemnou záležitost, která může mít negativní vliv na pozdější vnímání zubní ordinace, které přetrvá daleko do dospělosti.

Zdroj: Vitalia.cz (Jan Stuchlík, www.drstuchlik.cz), babyonline.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Potvrzeno - orální sex má svá rizika, může i za výskyt rakoviny!
Dýně - posílí imunitu v boji proti infekcím

Další články

Život s manipulátorem - umíte se bránit?
Duševní zdraví a psychologie

Život s manipulátorem - umíte se bránit?

Nikdo z nás není ideální. Máme své slabší a silnější stránky, a proto není možné očekávat, že náš partner bude dokonalý. Člověk manipulující se svým okolím si svou nedokonalost nep ...