zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Dýňový olej a jeho všestranné využití - v kuchyni i pro krásu!

Veronika Tůmová
08.10.2022

Dýně je dokonalým, oblíbeným a výrazným symbolem podzimu. Nespojujeme si ji však pouze s podzimní dekorací, dýně si už dávno vydobyla pevnou pozici i v našem podzimním jídelníčku. Je zdravá a lahodná, má mnohostranné využití a můžeme se přitom setkat s širokou škálou jejích druhů, které hýří barvami i rozmanitostí tvarů.

Nejčastěji se u nás pěstuje dýně obecná, ze které se lisováním za studena vyrábí kvalitní dýňový olej. Ten může nabídnout velké množství vitamínů a prospěšných látek, má příjemnou jemnou konzistenci a svou chutí i vůní připomíná ořechy. 

Lisování zastudena je zárukou kvality a účinnosti

Metoda výroby dýňového oleje lisováním zastudena zaručuje plné zachování všech zdraví prospěšných látek, které dýňová semena obsahují. Jsou to sacharidy, minerální látky jako zinek, hořčík, železo, selen, vápník či fosfor, dále pak vláknina a vitamíny E, vitamíny skupiny B, A a D, nenasycené mastné kyseliny, důležité aminokyseliny, antioxidanty a další účinné látky. To všechno dělá z dýňového oleje silného spojence, který by v naší domácnosti se začátkem podzimu určitě neměl chybět.

K čemu všemu je dobrý dýňový olej?

Dýňový olej má významné antioxidační a protizánětlivé účinky. Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, velmi pozitivně ovlivňuje také trávení a celkový metabolismus. Udržuje a posiluje zdraví prostaty, pomáhá v boji proti střevním parazitům, upravuje hladinu cholesterolu. Dále působí preventivně proti osteoporóze a podporuje správnou činnost imunitního systému. Zlepšuje schopnost regenerace buněk, odbourává příznaky lupénky a atopického ekzému, pokožce navrací pružnost. Údajně také dokáže zabránit plešatění mužů.

Dýňový olej v kosmetice

Dýňový olej je dle mnohých názorů to nejlepší, co můžete udělat pro svou pokožku, ale třeba i vlasy. Obsahuje řadu minerálů, pomáhá růstu a posílení nehtů a přispívá k regeneraci kůže. Dýňový olej má utišující a revitalizační účinky, známé je dokonce i jeho využití v podobě zubního oleje, dokáže totiž zabránit kazivosti zubů. Dýňový olej je velmi vhodný i pro stárnoucí pokožku, obsahuje totiž to správné seskupení přírodních látek, které působí proti degenerativním procesům a přirozenému stárnutí pleti. Díky obsahu zinku působí silně regeneračně na problematickou pleť a pomůže od akné stejně jako od vrásek. Dýňový olej působí i proti padání vlasů, olejový zábal pak dodá vašim vlasům lesk a hebkost.

Dýňový olej v kuchyni

Dýňový olej je typický svou temně zelenou až černou barvou a příjemnou oříškovou chutí a vůní. Ve studené kuchyni je doslova jako doma, ideálně se hodí k dochucení salátů, ale třeba také bramborové kaše, rýže nebo těstovin. Určitě jej vyzkoušejte také při přípravě dezertů, budete příjemně překvapeni jeho všestranností. Dobře se hodí na palačinky, wafle nebo horké lívance, do moučníků, cheesecaků apod. Výborně se hodí také k sýrům a do nejrůznějších druhů pomazánek. Chybět by neměl ani jako dochucovací prostředek do polévek, zejména těch krémových, které si na podzim dopřáváme často a s chutí. Dýňová polévka s kapkou dýňového oleje pro lepší šmak je na podzim zkrátka nutností, nemyslíte?

Zdroje: www.magazin.biooo.cz, www.bylinky21.eu

Autor: Veronika Tůmová

Které potraviny nejvíce škodí zubům a jaké sladidlo je pro zuby nejlepší?
Růže nejsou jen královny květin, jsou plné antioxidantů pro krásnou pleť!

Další články