zdroj: unsplash.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Proč není dobrý nápad hubnout během zimy

Veronika Matoušová
02.02.2023

Každý rok se snažíte s novým rokem zhubnout, a pokaždé to dopadne stejně. Nedaří se to. Říkáte si, jak je to možné? Zimní období totiž vůbec není ideální pro jakékoliv redukční programy. Pokud tedy chcete shodit nějaké to kilo, odložte to raději na pozdější měsíce, klidně až na jaro. Uvidíte, že do jakékoliv úpravy budete mít větší chuť, více energie a bude tak snadnější i vydržet.

Proč se v zimě nepouštět do „hubnoucích akcí“

Obezitologové se shodují, že zhubnout se podaří v zimě sotva třetině lidí z těch, kteří se k něčemu takovému s příchodem dalšího roku odhodlají. Důvodů je hned několik. Mezi nimi také například větší nechuť během chladných krátkých dnů najít motivaci k pohybu nebo zdravější stravě, ale i třeba problém s vyšší konzumací ovoce či zeleniny.

V zimě chybí chuť něco měnit i dostatek čerstvých surovin

Odborníci tedy radí počkat s hubnutím nebo zdravějším životním stylem až na jarní měsíce, kdy je lepší počasí, více tepla a slunce, a je také pro tělo přirozenější jíst čerstvou zeleninu apod. Během zimy je navíc rozumnější jíst trochu více, také vydatně a nebát se i hutnějších pokrmů. To úplně dohromady s hubnutím nejde. Tělo ale po takové stravě v zimě volá, naopak mu nijak nepomůžete syrovou zeleninou, saláty a dalšími pokrmy, která jen ochlazují a vy na ně ani nemáte přirozeně chuť.

Lepší doba na hubnutí je před létem

Během zimního období je navíc pro nás obecně nižší motivace a chuť cokoliv měnit, nutit se za tmy ke cvičení nebo ke snižování příjmu kalorií. Mnohem lépe pro sebe tedy uděláte, když hubnutí nebo zásadní změny necháte na jarní měsíce, až bude více teplo, dny budou delší a na trhu bude také více čerstvých potravin. Navíc budete mít větší chuť do hubnutí či formování postavy právě před letním obdobím. Blíží se totiž čas dovolených, odkládání vrstev oblečení a také přichází plavková sezona. To může leckoho přimět zlepšit svůj styl života. A možná už vám to vydrží napořád.

Zima je typická pro špatnou náladu, deprese, a takové stavy jakákoliv dieta ještě zhorší. Když si stanovíte nová pravidla, ať už v rámci stravy či pohybu, bude těžší se jich trvale držet. To pak povede k porušování, což vaši náladu rozhodně nezlepší.

V zimě se hýčkejte a myslete i na psychiku

Myslete proto i na své psychické zdraví, raději se během zimních měsíců hýčkejte, odpočívejte a udržujte své tělo v kondici hřejivými pokrmy a teplem kolem vás. Jděte na delší procházku, pijte dostatek tekutin, zejména čaje, a více spěte. Nezapomeňte pravidelně jíst, ráno si dopřejte hřejivou obilnou kaši, jezte libové maso, pokrmy z luštěnin a vejce. Zelenina není jen ta syrová – během zimních měsíců si dejte kvašenou nebo jakkoliv tepelně upravenou. Nehleďte v tuto dobu na to, kolik vážíte, a poslouchejte více své tělo. Když bude v klidu a v rovnováze, dostaví se i vaše ideální hmotnost.

Zdroj: www.wellnessia.cz, www.jimejinak.cz
 

Autor: Veronika Matoušová

Zdravé zimní smoothies pro zahřátí a posílení imunity
Česnek a jeho síla – v čem je tak unikátní a proč ho (ne)milujeme

Další články