zdroj: unsplash.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Zdravé zimní smoothies pro zahřátí a posílení imunity

Veronika Tůmová
30.01.2023

Na začátku a na konci zimy je naše imunita těžce zkoušená nejrůznějšími viry a bakteriemi, kterým svědčí změny teplot. V tuto dobu proto obvykle hledáme všechny možné a účinné způsoby, jak posílit vlastní obranyschopnost. Velmi efektivně nám s tím mohou pomoci smoothies, oblíbené nápoje nejen pro redukční dietu, ale právě v zimě i pro zahřátí a posílení imunity.

V zimě se potřebujeme zahřát nejenom zvenku, ale i zevnitř, čehož docílíme pomocí vhodných jídel a nápojů. Vždy se hodí zařadit do jídelníčku zdravé a posilující smoothies, i když jejich podoba by měla být v zimě jiná než v létě. V zimě použijeme ovoce a zeleninu ve vhodné kombinaci s kořením, které má schopnost zahřívat. Nepostradatelnou surovinou pro zimní smoothies je například zázvor.

Horké smoothies

Horké zimní smoothie – to je velká porce vitamínů, lahodná chuť a dokonalé prohřátí, které od nás odežene počínající nachlazení. Receptů existuje celá řada, ze které si určitě vyberete svůj oblíbený tip. Zásadním pravidlem je přijít na vhodné a účinné kombinace surovin, velmi dobře funguje například jablko v kombinaci s citrusy nebo dýně s banánem, zázvorem a skořicí. Z těchto surovin můžete krátce povařit pyré a přidat další suroviny pro dochucení, například datle, ořechy a med. Nebojte se trochu experimentovat a vyzkoušet různé kombinace, pro horká smoothie se hodí také například kokosové nebo mandlové mléko. K doslazení využíváme med, čekankové slazení a podobně. 

Zázvorovo – jablkové smoothie

Připravíme si:

    Jablko
    Banán
    Asi 2 cm kořene zázvoru
    Šťávu z ½ citronu
    2 lžíce medu

Jablko a banán omyjeme, oloupeme a nakrájíme na menší kousky, očistíme kousek zázvoru. Přidáme citronovou šťávu a dvě lžíce medu. Vše důkladně rozmixujeme a ihned podáváme, v případě potřeby můžeme trochu rozředit vlažnou vodou.

Zeleninovo – ovocné smoothie

Připravíme si:

    100 g jablek nebo hrušek 
    100 g loupané červené řepy nebo rukoly
    100 ml vody

Jablka nebo hrušky očistíme a zbavíme jádřinců, nakrájíme, přidáme řepu nebo rukolu. Zalijeme vodou a řádně rozmixujeme. Podle chuti můžeme přidat víc ovoce nebo zeleniny.

Brusinky a jablko - horké smoothie

Připravíme si:

•    Sušené brusinky
•    Skořici
•    kousek zázvoru nakrájeného najemno
•    jablko
•    horkou vodu

Brusinky na chvíli namočíme v horké vodě, poté přidáme všechny další ingredience a rozmixujte. Podáváme ihned.

Pomerančovo - mrkvové smoothie

Připravíme si:

•    Pomeranč
•    Zázvor
•    Mrkev
•    trochu citronové šťávy
•    med
•    horkou vodu

Pomeranč oloupeme, mrkev očistíme a nakrájíme na kousky, zázvor oloupeme a nastrouháme, stačí jen malé množství. Přidáme ostatní ingredience, rozmixujeme a podáváme.

Banánové smoothie s goji

Připravíme si:

    2 banány
    ½ jablka
    Šťávu z citronu
    2 polévkové lžíce goji
    2 dcl vody

Banány a půl jablka očistíme a nakrájíme, přidáme šťávu z citronu, goji a zalijeme vodou. Vše řádně rozmixujeme, a můžeme dosladit medem.

Smoothies pro zdravější a lepší den – každý den

Smoothies se stále těší velké oblibě a není divu, do dnešní uspěchané doby se hodí dokonale. Jejich příprava je velmi jednoduchá a během chvíle do sebe dostanete potřebné množství vitamínů a prospěšných látek. Smoothies jsou právem oblíbené i u dětí, zavděčíte se s nimi i těm, které jinak s ovocem či zeleninou spíš bojují. Jak jsme však zmínili výše, nezapomeňte, že zimní smoothies mají jiný účel než jejich osvěžující letní verze. Dbejte především na to, abyste nápoje připravovali vždy z čerstvých surovin a když to nemusí být, vyhněte se mraženým ingrediencím. Zimní smoothies taktéž nepodáváme s ledem.

Zdroj:  www.pecenevarene.cz, www.receptydetem.cz
 

Autor: Veronika Tůmová

Buďte zdravější a kupujte kvalitu: Jak se lépe orientovat v potravinách
Proč není dobrý nápad hubnout během zimy

Další články