zdroj: Shutterstock.com
Otrava

Můžeme jíst naklíčené brambory? Ano, ale jen za určitých podmínek

Veronika Tůmová
07.03.2023

Brambory obsahují látku zvanou solanin. Ten patří mezi glykoalkaloidy a pro člověka je konzumace většího množství jedovatá. Právě bramborové klíčky signalizují větší obsah solaninu v bramborách, které jsou například vlivem špatného skladování vystaveny teplu či světlu. To jim dává signál, že se blíží jaro a je čas klíčit.

Co to pro nás znamená? Jsou naklíčené brambory jednoznačně odsouzeny k vyhození, nebo je jejich konzumace ještě možná a pro nás bezpečná? Odpověď naštěstí známe. Pokud jste tedy právě zjistili, že vaše brambory klíčí, není třeba panikařit, ale je dobré vědět, co dělat.

Kdy se klíčků brambor nemusíme bát?

Pokud jsou brambory jen mírně naklíčené, ale jinak ještě pevné, nevysušené, bez zabarvení a nijak nepoškozené, bez známek hniloby či plísně, je možné klíčky odstranit, problémové místo vykrojit, bramboru pečlivě oloupat a dále připravit ke konzumaci. Pokud jsou však brambory naklíčené, a ještě zbarvené do zelena, s velkou pravděpodobností budou obsahovat větší množství solaninu a chakoninu, což je další toxická látka, jenž se může vyskytovat v listech i hlízách brambor, ale také třeba lilku nebo rajčat. Brambory přirozeně vylučují chakonin jako obranný mechanismus proti hmyzu, nemocím a predátorům. Větší porce těchto alkaloidů bývá, jak zmíněno, pro člověka silně jedovatá.

Zelené, silně naklíčené a seschlé?

Pokud jsou tedy brambory hodně zelené a hodně naklíčené, raději se už o jejich záchranu nepokoušejme. Stejně tak bychom neměli konzumovat brambory seschlé a scvrklé, ty jsou už opravdu určené k vyhození. Samotné klíčky brambor bychom samozřejmě neměli jíst vůbec. Také vodu, ve které brambory vaříme, bychom měli vždy vylít a nepoužívat už k dalším účelům. Při vaření brambor ve vodě se solanin z části vyluhuje, vyluhované množství se však může ještě zvýšit přídavkem kyseliny octové, čímž se sníží obsah solaninu ve vařených bramborách až o 85 %.

Jak naklíčení brambor předejít? Naučte se správnému skladování!

Aby vám brambory déle vydržely, je dobré vědět, jak by to mělo vypadat s jejich skladováním. Brambory proto skladujte na tmavém, chladném a zároveň suchém místě. Ideálně by měly odpočívat v tmavém ale suchém sklepě v prodyšných pytlích nebo bedýnkách při teplotě do 5 °C. Při teplotě pod nulou sládnou, při vyšších teplotách už nadměrně klíčí. Je vhodné skladovat brambory také ve výšce cca 80 cm nad zemí, aby nedocházelo k hnilobě. Pokud nemáte vhodné prostory, můžete nechat brambory i ve spíži, kde není teplo jako v bytě. Uložení v papírových pytlících zabrání působení světla. Brambory rozhodně neskladujte v lednici.

Jak využít staré a naklíčené brambory?

Starší brambory se hodí k přípravě bramborové kaše, na bramboráky, knedlíky či hranolky, nebo i na bramborový salát. Na přílohy a třeba na loupačku se pak pochopitelně hodí nové brambory. Jsou více vodnaté a jsou ideální také k uvaření ve slupce a k následnému opečení. Hodně naklíčené brambory nevhodné ke konzumaci je možné také zasadit a poté sklízet další zdravé hlízy.

Zdroj: bezpecnostpotravin.czprima-receptar.cz

Autor: Veronika Tůmová

Předjarní „úklid“ pleti – tipy na detoxikační masky a potraviny pro krásnější pleť
Blížící se jaro přináší pylové alergie. Co můžete udělat ještě dnes pro zmírnění projevů?

Další články