Zdravá výživa

Když vás přepadne hlad…

Petr Zimola
18.06.2009

Jsou čtyř hodiny odpoledne a vám už kručí v břiše? Jestli je to tak, tak už se nejspíše natahujete po něčem, čím byste hlad zahnali. Naneštěstí většina lidí ve snaze utišit momentální pocit hladu, sáhne po tom, co má mnohem více kalorií než by bylo ve skutečnosti potřeba.

Podle jednoho amerického výzkumu z roku 2006, dostane uprostřed dne hlad tři z deseti lidí a po večeři nebo během noci ledničku navštíví 20% z nás.

Dát na momentální nutkání není zas tak špatná věc. Menší svačinka každé tři až čtyři hodiny pomáhá získávat energii a udržovat správnou hladinu cukru v krvi. Nejlepší svačinka je ta co obsahuje hlavně bílkoviny (sýr, oříšky), protože pomohou zasytit na delší dobu. To samé platí o vláknině, v zažívacím traktu stráví delší dobu, což znamená více času než se znovu dostaví pocit hladu.

Čokoláda nebo různé cukrovinky, hlad sice zaženou rychle, ale z dlouhodobého pohledu nejsou nejvhodnější. Když si dáte čokoládovou tyčinku, dáte tělu rychlou injekci glukózy, ale ta za chvíli vyprchá.

Jak vybírat s rozmyslem?

Proč je výběr toho co jíme tak důležitý? Prostě a jednoduše, nárust hmotnosti je často důsledkem toho, že zkonzumujeme za den více kalorií, než nezbytně potřebujeme. Snědením něčeho zdravého, když váš žaludek začne kručet, můžete zabránit tomu, že se při následujícím jídle přejíte.

V obchodech si ke svačině vybírejte jídla s obsahem okolo 100 kalorií=420 kilojolulů. Vybírejte ovoce, zeleninu nebo oříšky. A jednou za čas si ony potřebné kalorie můžete dopřát třeba ve formě čokolády. Dlouhodobé odpírání nepůsobí dobře na psychiku.

Takže nyní si přestavte, že je 10 hodin. Snídaně je již dávno minulostí, oběd je ještě příliš daleko, ale váš žaludek na křičí „nakrm mě." Podobná situace nastává také kolem čtvrté hodiny odpoledne, kdy každý automat na jídlo volá vaše jméno. Co tedy dělat? Zde je několik rad, kterými se v takové situaci řídit.

  • Střízlivě se sladkým

Když už musíte mít nutně něco sladkého, tak si nejdříve dejte něco s obsahem bílkovin (bílý jogurt s ovocem, semínka a oříšky, zeleninu,...) a na závěr nějakou malou sladkost. Malá sladkost uhasí vaší touhu po cukru, ale zároveň s ní nepřijmete mnoho kalorií, protože jste již zasyceni.

  • Obilniny jsou dobré

K snídani si vyberte obilniny, které mají obsah cukru méně jak 5 gramů a nejméně 3 gramy vlákniny. Zalít si je můžete nízkotučným mlékem. Každý den přidejte nějaké ovoce pro osvěžení chuti.

  • Pohotovostní balíček

Na škodu také není si dát do auta nebo na pracovní stolek malý sáček, například se sušeným ovocem. Pozor! Cílem není sníst ho celý najednou.

  • Svačina není oběd

Dávejte si pozor, aby se malá svačinka najednou neproměnila v normální velké jídlo. Ideální svačina by neměla mít více jak 200 kalorií=840 kilojoulů.

A jak řešíte hlad přes den vy? Plánuje a připravujete si své jídlo dopředu nebo sníte co je po ruce?

Autor: Petr Zimola

Chraňte se před klíšťaty!
Soutěž o 3 knihy „Zdravá výživa pro každý den“ - výherci

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Jak vybrat autosedačku pro kojence?
Péče o dítě

Jak vybrat autosedačku pro kojence?

Autosedačka je jediná věc, která může dítě ochránit při dopravní nehodě. Výběr autosedačky bychom neměli v žádném případě podceňovat. V dnešním článku se zaměříme na autosedačky pr ...