zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Alergie na česnek versus prostá nesnášenlivost: Jak je od sebe rozpoznat?

Veronika Tůmová
22.04.2021

Alergie na česnek vzniká tehdy, když náš imunitní systém považuje česnek za nepřítele, tedy za škodlivou látku. Začne tak proti němu vytvářet protilátky. Můžete být alergičtí na česnek v syrovém stavu, ale i teprve na ten tepelně upravený.

Některým lidem je nepříjemný typický česnekový zápach, ale po jeho požití nemají žádnou alergickou reakci. Pak se doporučuje například využívat výtažek z česneku ve formě kapslí nebo vyzkoušet sušený česnek, který nemá tak typicky pronikavou vůni.

Příznaky alergie na česnek

Příznaky alergické reakce na česnek se mohou projevit okamžitě, někdy však až po několika hodinách od konzumace česneku či jiného kontaktu s ním. Často se alergie na česnek projevuje nevolností, bolestmi břicha a nepříjemně svědivou vyrážkou, ale i silnými bolestmi hlavy, průjmem a zvracením. Objevit se může i rýma, podobná rýmě vzniklé alergií na pyly, nebo astmatický záchvat. Mnohem běžnější než skutečná alergie na česnek se však vyskytuje tzv. intolerance, tedy nesnášenlivost česneku.

Nesnášenlivost česneku

Nesnášenlivost česneku je mnohem častější než zmíněná alergie na česnek a na rozdíl od ní není způsobena poruchou imunitního systému. U nesnášenlivosti česneku se proto nevyskytují typické příznaky alergické reakce, ale spíš například trávicí potíže, jako je pálení žáhy nebo plynatost. Stejně tak se při nesnášenlivosti česneku běžně nevyskytují těžké alergické reakce, jako je kupříkladu anafylaktický šok. Můžeme tak říci, že příznaky nesnášenlivosti česneku jsou méně závažné než příznaky alergie na česnek.

Co dělat při zjištění alergie na česnek?

Pokud zjistíte, že jste skutečně alergičtí na česnek, bude nejlepší ho už nepoužívat a vyřadit z jídelníčku. Bude určitě obezřetné zaměřit se i na možnost tzv. zkřížené alergie, u lidí s alergií na česnek se totiž mohou vyskytnout alergie i na další potraviny. Zřejmě nebude nutné se zbavit česneku v jídle navždy a úplně, může stačit jeho omezení nebo změna jeho úpravy před konzumací.

Prospěšnost česneku při jiných alergiích

Pokud nejste alergičtí zrovna na česnek, ale trpíte prokazatelně jinou alergií, česnek vám naopak může velmi pomoci. Kromě protibakteriálního, protizánětlivého a protiinfekčního účinku má česnek podle studií údajně velmi pozitivní vliv na imunitní systém alergika obecně. Dále má česnek na svědomí ovlivnění parazitárních střevních infekcí, má pozitivní účinek na zdraví cév, podporuje krevní oběh a pomáhá proti cukrovce i vysokému tlaku.

První jarní alergie a jejich křížení

Česnek a jeho přínos pro naše zdraví, pálení žáhy

Poté, co si dopřejete česnek na topince nebo jinak, vás možná nepříjemně pálí žáha. Pomoci si můžete užíváním volně prodejných antacid (léků na překyselení žaludku).Česnek je dále bohatý na vitamíny A, B a C, selen, vápník a jód. Má pozitivní účinky na obranyschopnost organismu a podporuje trávení. V lidovém léčitelství je používán jako účinné antiseptikum a antibiotikum, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, prospívá srdci a ničí parazity v našich střevech. V kombinaci s medem se používá také jako účinná pomoc při nachlazení a chřipce.

Štiplavá vůně medvědího česneku láká do přírody: Proč je tak zdravý?

Česnek a jeho léčivé vlastnosti: V čem je unikátní?

Autor: Veronika Tůmová

Léčivky na vaší zahradě – proč je přestat likvidovat jako plevel?
Canisterapie: Proč léčebný kontakt se psem pomáhá dětem i nemocným?

Další články