Zimní sporty

Kdy učit děti lyžovat?

Lucie Regenermelová
21.12.2009

Děti touží po zasněžených horách stejně jako dospělí. Je jen otázkou vhodného načasování, motivace a přístupu, jak rychle se nám podaří zvládnout začátky. Po zvládnutí prvních krůčků je sjíždění zasněžených plání většinou samo o sobě dostatečnou motivací a děti nemusíme nutit.

S lyžováním, resp.s výukou dítěte lze začít zhruba od tří let. V tomto věku bývá dítě většinou připraveno fyzicky, ale nemusí být psychicky. Často ještě nemá z lyžování požitek, nerozumí některým pokynům a nemůže je tak splnit. Odborníci se většinou shodují, že ideální věk je okolo 4 let věku dítěte. Je ovšem velmi důležité posuzovat schopnosti a možnosti dítěte individuálně – každé dítě je jiné. Je proto hlavně na zvážení rodičů, kdy s výukou dítěte začnou.

Začátky lyžování

  • Nejdříve si dítě musí zvyknout na lyžařské boty a lyže. V závislosti na věku by pak mělo být schopno si nazout a vyzout boty a nasadit lyže.
  • Pro začátek je třeba volit pouze mírné svahy. Mělo by to být klidnější místo, kde nehrozí srážka s jiným lyžařem nebo dětmi na saních, bobech a podobně.

  • Nejdříve se dítě naučí držet rovnováhu, sjíždět z kopečka dolů. Postupně ho můžete naučit přenášet váhu, oblouky a další.

  • Dítěti je nutno všechno ukazovat, aby lépe pochopilo, co má dělat. Je asi důležité myslet na to, že by se dítě při výuce nemělo nudit. Je proto fajn vymýšlet různé hry, odměňovat ho, chválit.

Lyžařská škola

  • V lyžařských školách děti začínají s výukou na mírném svahu, který je doplněn vlekem a dalšími pomůckami.

  • Instruktor má k dítěti jiný přístup než rodič, což je pro výuku velkým přínosem. Navíc zná přesný postup učení. Brzy také pozná možnosti a schopnosti dítěte a dle nich může výuku přizpůsobit.

  • Přínosem školy je i to, že dítě se od začátku učí správnou techniku.
  • Důležitá je volba, zda se bude dítě učit individuálně či ve skupince. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Vždy záleží na povaze dítěte – zda je pro něj kolektiv stejně starých dětí přínosem a nebo se více naučí při individuálním přístupu apod.. Někdy je fajn kombinace obou výuk.

Vybavení malého lyžaře

Při výběru vybavení pro malého lyžaře je hlavně důležité dbát na jeho bezpečnost. Přilby jsou dnes již samozřejmostí.

Taktéž je nutné zvážit, zda pořídíte nové vybavení, nakoupíte v bazaru a nebo si věci půjčíte v půjčovně. Při rozhodování se zřejmě budete řídit tím, kolik dní na horách strávíte, resp. jak často budete lyžovat. Ještě je třeba připomenout, že vybavení pro dítě se většinou obměňuje za cca 1-2 roky (záleží na tom, jak rychle dítě roste).

Dítě by taktéž mělo mít dobré oblečení. Zpočátku bude zřejmě často padat, takže se vyplatí nepromokavá kombinéza nebo komplet. Výborné je taktéž kvalitní funkční prádlo (prádlo odvádí pot z pokožky do dalších vrstev, zabraňuje pocitu mokra, vlhkosti a tím i prokřehnutí).

Při výuce dítěte je nutná trpělivost. Dítě musí být motivováno, aby ho učení bavilo a spolupracovalo. Pokud dítě pláče, nespolupracuje, výuku odložte na další den. Jinak by se totiž mohlo stát, že si lyžování znechutí.

V kolika letech jste se učili lyžovat vy? A kdy jste poprvé na svah postavili svoji ratolest?

Autor: Lucie Regenermelová

Hrozící pandemie prasečí chřipky
Je piercing bezpečný?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...