zdroj: unsplash.com
Sport a relaxace

Nevzdávejte se cvičení ani o svátcích! Zkuste aktivity v teple i na vzduchu. Které?

Veronika Matoušová
23.12.2022

Odrazuje vás s příchodem zimy cvičení, a to hlavně venku? Můžete buď sebrat odvahu, překonat nechuť a vyrazit jakoby nic, nebo využít nejrůznější alternativy pohybu, který je nyní v zimě a během svátečních dnů ideální. Hýbat byste se měli alespoň třikrát týdně, to zkrátka platí i během zimy. Myslete na to, že v zimě nemáte tolik přirozeného pohybu jako v létě – dny jsou chladnější, kratší, a více času trávíme doma. Jak zůstat u cvičení i přes svátky?

Zaskákejte si se švihadlem

Skvělá kardio aktivita je bezesporu skákání přes švihadlo, navíc s téměř zázračným efektem. Velice rychle se vám díky němu zlepší kondice, nastartujete metabolismus, zpevníte nohy a zadek. Nespornou výhodou je také nízká pořizovací cena, švihadlo sbalíte pohodlně do čehokoliv a vyrazit můžete kamkoliv. Skákat navíc můžete opravdu kdekoliv a kdykoliv, stačí i pár minut denně, podle toho, jaké máte časové možnosti.

Zaběhejte si na pásu

Nemusíte zrovna běhat na pásu, před kterým je zrcadlo, a koukat na sebe, případně na ostatní v posilovně. Dnes nabízí sportovní studia skvělé výhledy při běhu na pásech, máte možnost dívat se při běhu ven, do přírody nebo alespoň na ulici. Do uší si pak už jen pusťte hudbu a brzy ani nebudete vědět, že jsou kolem vás další nadšení cvičenci. Jsou i tací, co si na pásech čtou, můžete si pustit i podcast nebo audioknihu. Čas strávený sportem tak využijete dvojnásob. Skvělou alternativou klasického běhu venku mohou být také zajímavé lekce H.E.A.T. Některé lekce vám nabídnou „procházku“ pralesem nebo rozkvetlou loukou.

Bruslíte venku? Nyní vsaďte na lední brusle!

Lední bruslení je již několik let na vzestupu, lidé si během zimních měsíců opravdu oblíbili, a tak není divu, že jsou ve městech otevřené nejen zimní stadiony, ale také kluziště například v ulicích či obchodních centrech. Proto během zimy zkuste vyrazit pravidelně na brusle i vy. Udržíte si pevný zadek, který jste si například vybruslili již během roku na in-line bruslích.

Teplo je pohodlné, ale venku je venku – i v zimě!

I když nejsou zimní chladné dny moc příjemné, zkuste se překonat a vyrazte také ven. Nejlépe během dnů, kdy teploty venku nejsou mrazivě nízko, to by se vám již mohlo špatně dýchat. A jak zkusit sportovat venku během zimy? Pokračujte v tom, co jste dělali během roku, jen se na to lépe oblečte. Vrstvěte, ale nemusíte to přehánět, brzy se stejně zahřejete. Pohyb v chladnějším prostředí přináší několik benefitů. Když to zkusíte, zjistíte, že se pohyb venku zdá snadnější, lépe si držíte tepovou frekvenci na správné úrovni (níž, než když je horko). 

Navíc je prokázáno, že lidé, kteří celoročně věnují čas pohybu venku, mají celkově více energie a méně trpí psychickými problémy jako jsou deprese nebo úzkosti. Po nějaké době cvičení venku v jakémkoliv počasí se navíc stanete odolnější a silnější, fyzicky i psychicky.

Tak se nevzdávejte pohybu ani během svátků a dopřejte si oblíbenou fyzickou aktivitu, ať už jste kdekoliv.

Zdroj: Autor

Autor: Veronika Matoušová

Buďte na Štědrý večer připraveni: První pomoc při spolknutí rybí kosti
Jak si pomoci od překyselení žaludku a co jej způsobuje?

Další články