zdroj: Shutterstock.com
Sport a relaxace

Pohyb jako přirozené zahřátí těla během podzimních dnů

Veronika Matoušová
03.11.2022

Stává se, že s příchodem chladnějších dnů klesá také motivace k pohybu, a to je velká škoda. Podmínky možná skutečně nejsou tak lákavé, jako během jara a léta, když tomu ale dáte šanci, možná zjistíte, že vám vyhovuje mnohem více podzim. Sportovat se dá celoročně, a to i venku. Jen to chce trochu přípravy, správné oblečení a nebát se horšího počasí. Chladnější dny navíc pohybu přejí mnohem více než letní vedra.

Pokud jste zvyklí běhat ráno nebo večer, je v této době nepříjemné vyběhnout v tuto dobu již za tmy. Je jasné, že tma, chladno a nevlídno venku dokáže demotivovat. Říkáte si, že je vám lépe v teple domova pod dekou s teplým čajem. Pohybem se ale skvěle zahřejete, navíc nepřijdete o svou formu. Proto se nenechte ovládnout špatným počasím, najděte si aktivitu, která vás bude v této době bavit, zvolte si k tomu odpovídající denní dobu a neproležte celý podzim na gauči.

Nebraňte se přirozenému pohybu ani na podzim

To nejlepší, co pro sebe můžete v době podzimu a chmurnějších dnů udělat, je přirozený pohyb, nejlépe na čerstvém vzduchu. Může jít nejen o běh, ale také chůzi, práce na zahradě nebo procházky i hraní se psem. Zlepšíte si tím náladu, podpoříte kondici a zvyšujete odolnost organismu. Když zrovna nechodíte třikrát týdně do posilovny, nemusí vás pravidelný pohyb venku nic stát. Nutná je pouze počáteční vstupní investice, kdy si pořídíte výbavu odpovídající podzimnímu počasí.

Vsaďte na správné oblečení

Když se už rozhodnete vyrazit za pohybem ven, je důležité, aby vám bylo příjemně a pohodlně. Tomu předchází správný výběr oblečení. Pořiďte si funkční prádlo i samotné oblečení, a hlavně vrstvěte. Sportovní oblečení je dnes dobře dostupné. Dobré je se také o tento typ oblečení správně starat (dle pokynů na cedulce a při praní využít program „sportovní oblečení“), pak vám dané kousky dlouho vydrží. Počet vrstev volte nejen podle počasí, ale také podle druhu pohybu, na který se chystáte. 

Nejspodnější vrstvou by mělo být funkční prádlo, které odvádí vlhkost od těla. Druhou vrstvou by měla být sacího typu, tedy tričko nebo tenká mikina z funkčního materiálu nebo vyšším podílem bavlny. Když na vás venku čeká příjemné babí léto, stačit vám mohou dvě vrstvy. Pokud se ale rozhodnete vyrazit ven s tím, že bude chladno, deštivo a větrno, dobře poslouží i lehčí sportovní bundy, které by měly chránit před profouknutím či promoknutím. Vhodné jsou i doplňky, jako například návleky kotníky, na ruce, kolena, nezapomínejte ani na ochranu čela a krku – využijte k tomu čelenky, čepice nebo sportovní tunely.

Nemusíte lámat rekordy, ale hýbejte se denně

Ani s příchodem podzimních a zimních dnů byste neměli zapomenout na pravidelnost pohybu. Určitě je skvělé každé vyběhnutí ven, a to kdykoliv, ale nejvíce pro sebe uděláte, když si dopřejete denně alespoň půl hodinu fyzické aktivity. Počítat se může i cesta pěšky z nebo do práce, případně na nákup. Pohyb venku můžete střídat také s domácím cvičením, zkuste třeba krátké protažení, lekci jógy nebo pilates. Příjemně vás to uvolní, protáhne a dobře naladí.

Přínosů podzimního pohybu je více

Pohyb venku je ale ze všeho nejlepší. Pamatujte, že v této době bude všude obecně méně lidí, proto si o to více užijete své trasy a oblíbená místa. Náladu vám zlepší nejen samotný pohyb, ale také krásně zbarvená podzimní příroda. Pohybem v chladnějším počasí se budete dobře otužovat a váš organismus jen tak nějaká viróza neporazí. Budete lépe spát, čerstvým svěžím vzduchem okysličíte svůj mozek, a tak vám půjde jakákoliv práce lépe od ruky.

Zdroje: www.vitalweb.cz, www.centrumpohybovychaktivitcb.cz
 

Autor: Veronika Matoušová

Chcete vědět, co opravdu jíte? Čtěte etikety aneb vyznejte se v obalech už navždy
Termický efekt potravin aneb jaké nás v zimě příjemně zahřejí

Další články