Alkohol

Pyrotechnika nejen zábavní, ale také nebezpečná

Jitka Suchánková
23.01.2014

Nový rok je v plném proudu, přesto pro některé z nás nezačal zrovna nejšťastněji. Jeho oslava se opět neobešla bez ohňostrojů a petard, což vždycky znamená jisté nebezpečí úrazů. A přestože o nich každoročně čteme v novinách nebo je vidíme v televizi, neponaučíme se a nejsme na ten další rok víc opatrnější s obezřetnější.

Nejčastější úrazy pyrotechnikou

Poraněné ruce, potrhané prsty a dlaně, popáleniny, úrazy očí a obličeje – to jsou nejčastější úrazy silvestrovské noci a novoročního rána. A není jich málo. Jako bychom si mysleli, že nám se nic takového stát nemůže. Úrazy zábavní pyrotechnikou jsou nebezpečné a hlavně zbytečné.

Něco málo čísel

Počty úrazů s pyrotechnikou za poslední dva roky.

Hlavní město Praha

  • rok 2012 - 10 úrazů
  • rok 2013 - 18 úrazů

Jihomoravský kraj

  • rok 2013 - 3 úrazy

Zlínský kraj

  • rok 2013 - 3 úraz

Jindřichohradecko

  • rok 2013 - 1 úraz

Středočeský kraj

  • rok 2013 - 11 úrazů

Věk zraněných

Hovořit o věkové kategorii, která je nejvíce ohrožena úrazem zábavní pyrotechnikou, není jednoduché. I dávno dospělí muži se v tomto případě dokážou bezmyšlenkovitě a neopatrně chovat stejně tak, jako puberťáci.

Pyrotechnika a alkohol

Pyrotechnika a alkohol jsou dvě veličiny, které jen těžko od sebe oddělíme. Bohužel, protože pod vlivem alkoholu se člověk cítí ještě víc neohrožený. Navíc alkohol značně ovlivňuje koordinaci a rovnováhu, což může způsobit, že namísto do vzduchu naše oslavující petarda vyletí do hloučku osob nebo na auto. Na Silvestra i Nový rok mají protialkoholní záchytné stanice co dělat, množství intoxikovaných osob se v tyto dva dny rapidně zvedá.

Další nebezpečí zábavní pyrotechniky

Jsou to zejména požáry. Nekontrolované a nekontrolovatelné světelné výbuchy i petardy mohou zejména v suchém počasí způsobit nepříjemnosti a neštěstí v oblasti požárů. Nemusí se hned jednat o vlastní střechu nad hlavou, ale třeba o domácí chatky nebo dřevěné boudy. Může dojít i k dalším škodám na majetku, například v podobě poškození automobilů nebo částí budov.

Holdujete také zábavní pyrotechnice? A jaké s ní máte zkušenosti? Přemýšlejte o tom, zda nepodstupujete zbytečně velké riziko a případně se podělte s námi o své zkušenosti v diskusi pod článkem.

Foto: Sxc.hu

Autor: Jitka Suchánková

Hubnutí po Vánocích aneb jak vytrvat?
Pozor na úrazy na lyžích - ročně jich přibývá

Další články

Novoroční splín a deprese
Deprese

Novoroční splín a deprese

02.01.2014

Tak už je to za námi. Všechen ten předvánoční stres a shon v době adventu, i dlouho očekávaný Štědrý den a sváteční rodinné sešlosti. Konec roku je tu a s ním i každoroční bilancov ...

Oxytocin - hormon lásky
Porod

Oxytocin - hormon lásky

28.12.2013

Oxytocin je hormon, kterému mnozí obvykle přisuzují zdárný průběh porodu a šťastné pocity spojené s mateřstvím. Vědci však přišli na to, že oxytocin má mnoho dalších funkcí, u žen ...

Dárcovství mateřského mléka - jak to vlastně funguje?
Kojení

Dárcovství mateřského mléka - jak to vlastně funguje?

18.12.2013

Příroda některé maminky někdy nevybaví úplně přesně tak, jak by si přály. Po porodu se v určité době může dostavit nedostatek mateřského mléka a navzdory všemu snažení se situace n ...