zdroj: Shutterstock.com
Duševní zdraví a psychologie

Suchý únor – výzva nejen pro ty, kdo mají problém s alkoholem

Veronika Tůmová
24.01.2022

Suchý/suchej únor – to je projekt určený k otestování pevné vůle a také obecného vztahu k alkoholu. Pořádá jej tzv. Liga otevřených mužů – asociace společenské odpovědnosti, zabývající se mimo jiné mužským zdravím, postavením otce v rodině apod. Projekt je však již dnes otevřený také ženám a povědomí o něm každoročně narůstá.

Sem tam sklenka vína, každý den na pivo, nebo už si musíte dát pravidelně kapku něčeho tvrdšího? Chcete vyzkoušet, jak na tom s potřebou alkoholu vlastně jste? Přidejte se k této výzvě a otestujte sami sebe. Vydržíte celý měsíc bez kapky alkoholu? Je známo, že Češi patří mezi národy s největší spotřebou alkoholu. Malým dávkám alkoholu jsou však přisuzovány i prospěšné zdravotní účinky, například v prevenci onemocnění srdce a cév.

K čemu vyzývá projekt "suchý únor"?

Suchý únor je oficiální osvětová kampaň podporující osobní zkušenost s alkoholovou abstinencí trvající po dobu jednoho měsíce, v tomto případě února. Kampaň poukazuje na rizika vznikající pitím alkoholu, apeluje na osobní odpovědnost a úctu k vlastnímu zdraví uvědoměním si vlastního vztahu k alkoholu. Organizátoři spolupracují například s Národním ústavem duševního zdraví, s Karlovou univerzitou, s Všeobecnou fakultní nemocnicí, Národní linkou pro odvykání či Ministerstvem zdravotnictví.

Alkoholismus a jeho dopad na lidské zdraví

Závislost na alkoholu je nemoc, a je třeba k ní tak přistupovat. Nadměrná a pravidelná spotřeba alkoholu má pro člověka vážné fyzické i psychické následky. Alkoholismus bohužel patří mezi nejzávažnější, a přitom nejrozšířenější formy závislosti. Souvislost mezi pitím alkoholu a jeho negativními dopady na celé tělo je zřejmá a nezpochybnitelná. Alkohol je zároveň hned po kouření druhým nejvýznamnějším rizikovým faktorem vzniku rakoviny. Přemíra alkoholu způsobuje například nemoci trávicí soustavy, záněty střev, žaludku, a slinivky břišní, žaludeční vředy, cukrovku a celou řadu typů rakoviny, od jazyka a hrtanu až po slinivku a střeva. Dále je tu vážné onemocnění jater – cirhóza. Zvýšené riziko onemocnění srdce, infarktu, vysokého krevního tlaku, arytmie apod. Z psychických potíží pak můžeme jmenovat například poruchy spánku, úzkosti, deprese, chronickou únavu či alkoholovou demenci.

Suchý únor – proč se zapojit?

Pokud vám alkohol dělá společnost jen příležitostně a nemáte zdravotní problémy, není třeba nabádat vás k naprosté abstinenci. Přesto může stát za to ověřit si, jak moc vám po tuto dobu bude alkohol chybět. Možná pocítíte nervozitu, špatnou náladu a nebudete ve své kůži, ale možná budete naopak lépe spát, pocítíte víc energie, nebudete mít tak často chuť na cigaretu (pokud kouříte), pročistíte si hlavu, přestanete přibírat na váze a zároveň ušetříte! Suchý únor je zkrátka skvělá příležitost zjistit, jak jste na tom s pitím a jestli vás právě nepití začíná nepříjemně omezovat. Sklenku vína či piva si navíc daleko víc vychutnáte právě po skončení výzvy, třeba za odměnu, než když pijete už ze zvyku a pravidelně. Výzva "suchý únor" má navíc skutečně evidentní výsledky, za minulý rok ji dodrželo cca 90 % zúčastněných a téměř stejný počet účastníků hlásí částečnou či úplnou abstinenci i během následujícího roku od skončení výzvy.

Hubnutí a alkohol - jde to dohromady?

Obdobné akce jsou každoročně pořádány i v zahraničí, obvykle ve spolupráci s dalším osvětovým či charitativním projektem.

Zdroj: www.alkohol-skodi.cz, www.spolecenskaodpovednost.cz, www.wikipedia.org, www.vimcojim.cz

Autor: Veronika Tůmová

Olej z tresčích jater: S čím nám může zdravotně pomoci?
Srážlivost krve a její poruchy: Co znamená trombofilie, hemofilie a hemokoagulace?

Další články