Zimní sporty

Pozor na úrazy na lyžích - ročně jich přibývá

Jitka Suchánková
29.01.2014

Úrazy na lyžích vždycky byly a i dnes jsou nebezpečné. Mluvíme tu o běžných zlomeninách přes ty komplikované až po úrazy páteře nebo hlavy – to je ve stručnosti souhrn nejčastějších úrazů na sjezdovkách. Proč je jich více než dříve?

Důvody úrazů

V posledních letech lyžaři často odjíždějí na zahraniční sjezdovky, které jsou lépe upravené, ale mnohdy také vzhledem ke zkušenostem našich lyžařů nebezpečnější. Přeceňování vlastních sil je tedy jedním z hlavních důvodů stálého navyšování úrazů na lyžích.

Umělý zledovatělý sníh představuje další velké riziko, srážky a pády na tomto sněhu jsou mnohem nebezpečnější než na sněhu přírodním. Celkově je přírodní sníh kombinovaný s technickým tvrdší a rychlejší.

Opouštění oficiálních sjezdovek a lyžování na místech tomu neurčených. Hrozí zde nebezpečí lavin a pádů do ledovcových trhlin.

A v neposlední řadě jsou důvodem úrazů časté srážky lyžařů a snowboardistů. Rychlost i styl jízdy se u těchto sportů lyší a společně na jedné sjezdovce se mohou tito sportovci vzájemně rušit.

Úrazy sezóny 2011/2012 dle statistiky Horské služby:

Činnost při nehodě

součet

lyžování sjezdové

3519

lyžování běžecké

336

snowboarding

1776

Úrazy na českých sjezdovkách v sezóně 2011/2012

  • nejvíce úrazů se stalo v Krkonoších (2490 výjezdů sanitky, z toho v 1154 případech šlo o zranění dolní končetiny, vážnějších zranění břicha a pánve bylo 76)
  • při sjezdovém lyžování jsme si na českých horách způsobili 3519 úrazů, při snowboardingu 1776
  • při zimních sportech v horách zemřelo 17 lidí, celkem 222 bylo bezvědomých
  • zlomenin jsme „nasbírali" celkem 1746
  • celkový počet zásahů byl 6484

Co říci závěrem? Buďme na horách neustále a ve všech chvílích opatrní, ať se naše zimní dovolená nestane naší noční můrou!

Autor: Jitka Suchánková

Pyrotechnika nejen zábavní, ale také nebezpečná
Jaké jsou příčiny neplodnosti?

Další články

Novoroční splín a deprese
Deprese

Novoroční splín a deprese

02.01.2014

Tak už je to za námi. Všechen ten předvánoční stres a shon v době adventu, i dlouho očekávaný Štědrý den a sváteční rodinné sešlosti. Konec roku je tu a s ním i každoroční bilancov ...

Oxytocin - hormon lásky
Porod

Oxytocin - hormon lásky

28.12.2013

Oxytocin je hormon, kterému mnozí obvykle přisuzují zdárný průběh porodu a šťastné pocity spojené s mateřstvím. Vědci však přišli na to, že oxytocin má mnoho dalších funkcí, u žen ...

První hodina s dítětem po porodu
Porod

První hodina s dítětem po porodu

21.12.2013

Zlatá, nebo také magická hodinka - říká se tomu všelijak, těm úžasným prvním momentům života dítěte po porodu, kdy poprvé zapláče, nadechne se vlastními plícemi a podívá se na svou ...