Kojení

Dárcovství mateřského mléka - jak to vlastně funguje?

Veronika Tůmová
18.12.2013

Příroda některé maminky někdy nevybaví úplně přesně tak, jak by si přály. Po porodu se v určité době může dostavit nedostatek mateřského mléka a navzdory všemu snažení se situace nezlepší, přestože by si každá z maminek přála kojit co nejdéle. Jiné maminky zas doslova trpí přebytkem a připadají si spíš jako stroje na mléko, než jako matky a ženy. Obojí má svá pro a proti a obojí má také řešení.

Pro maminky

Matky, které jsou nuceny předčasně ukončit kojení si často stěžují na vysoké ceny počátečních umělých mlék, na které se u nás i v mnoha jiných zemích nevztahují slevy, z důvodů podporování přirozeného kojení. To však maminky, které kojit nemohou, i když by chtěly, samozřejmě znevýhodňuje. Některé z nich mohou mít z nejrůznějších důvodů i obavy z brzkého dokrmování umělým mlékem a mateřské mléko by preferovaly i v případě, že by nešlo o jejich vlastní. Pro všechny kojící i nekojící maminky tu proto dnes máme několik informací o dárcovství mateřského mléka.

Kdo a jak může darovat mateřské mléko?

Dárkyní mateřského mléka se může stát každá kojící žena, která je v dobrém zdravotním stavu, nekouří, nepije alkohol a neužívá drogy ani léky. Každá dárkyně musí podstoupit vstupní vyšetření a laboratorní testy (krev, moč, výtěry, test HIV aj.)

Je zapotřebí, aby byla schopna denně odstříkat nejméně 0.5l mléka navíc, než spotřebuje její vlastní dítě. To by nemělo být starší šesti měsíců, poté se složení mateřského mléka v těle matky mění a není vhodné pro novorozence.

Odstříkané mléko se ihned zamrazuje a dárkyně jej v dohodnutých termínech dopravuje ve sterilních lahvích a v transportních taškách, které obdrží v Mléčné bance, na místo odběru.

Mléčná banka a zpracování mateřského mléka

Mléčná banka poskytuje mateřské mléko všem potřebným dětem, jako jsou např. nedonošení novorozenci nebo nemocné děti. U nás existuje několik takto specializovaných center, jejichž provoz je však ekonomicky velmi náročný a proto zdaleka nejsou dostupné v každém městě či u každé nemocnice.

Mléčné banky uchovávají a zpracovávají mateřské mléko jako optimální výživu pro novorozence, zejména nedonošené děti na oddělení JIP. Je to zpravidla mléko od jejich matek, přebytky mléka z oddělení šestinedělí, nebo mléko od dárkyň.

Mléko prochází pasterizací, která ničí škodliviny a bakterie, ale zároveň uchovává vše, čím je hodnotné. Mléko je pravidelně kontrolováno a testováno na přítomnost bakterií, obsah tuků a přítomnost bílkoviny kravského mléka.

V ČR je protizákonné nechat dítě kojit jinou osobou či používat cizí mateřské mléko bez jeho kontroly a použití pasterizace, z důvodů možného přenosu viru HIV.

Výkup a prodej mateřského mléka

Pokud má Mléčná banka mléka dostatek, může jej nabízet k prodeji. Mléko pak bývá dodáváno zmrazené, obvykle v lahvičkách o obsahu 100, 200 a 500ml.

Výkupní cena mateřského mléka se pohybuje okolo cca 100 - 200Kč za litr. Prodejní cena je však z důvodů pokrytí všech nákladů za pravidelná vyšetření, kontroly, pasterizaci a vyšetření dárkyň mnohem vyšší. V současnosti se pohybuje asi okolo 900Kč za litr, může však být i vyšší.

Autor: Veronika Tůmová

Jak je to s přechodem u žen a u mužů
První hodina s dítětem po porodu

Další články

25.listopadu - den proti násilí na ženách
Zdraví ženy

25.listopadu - den proti násilí na ženách

25.11.2013

Násilí na ženách. Pro někoho se to zdá být jen otřepanou frází, ale pro mnoho žen je to krutá životní realita. Setkávají se s ní malá děvčata, mladé dívky i starší ženy. Je to neuv ...