Deprese

Novoroční splín a deprese

Veronika Tůmová
02.01.2014

Tak už je to za námi. Všechen ten předvánoční stres a shon v době adventu, i dlouho očekávaný Štědrý den a sváteční rodinné sešlosti. Konec roku je tu a s ním i každoroční bilancování. Jakých bylo celých těch uplynulých dvanáct měsíců? Byl váš rok mimořádně vydařený, docela průměrný či naprostá katastrofa, kterou hodláte pořádně zapít a pak jednou provždy hodit za hlavu?

Po Silvestru, který je oslavou příchodu něčeho nového, slibného, tajemného a zajímavého, mnohdy upadáme do tzv. novoročních depresí. Vánoce jsou v nenávratnu a do jara je daleko, na hory letos nezbylo a bláto a holomráz k dobré náladě nepřispějí. Po dnech volna se vracíme do práce a čas se nekonečně vleče. Zdá se, že zkrátka není na co se těšit.

Novoroční přání a předsevzetí

S upadáním do novoročních splínů často souvisí poznání, že ta každoroční předsevzetí opět nějak nevyšla. Chtěli jste zhubnout? Přestat kouřit? Konečně najít toho pravého? Najít v sobě odvahu k rozchodu? Pokusit se otěhotnět? Najít si lepší práci? Smířit se s rodiči? Bývá jich spousta a často se rok od roku příliš neliší. Tak v čem je chyba? Možná to letos můžete zkusit z trochu jiného konce. Strhněte ze zdi dlouhý seznam nových zásad a předsevzetí, která jste si pro letošek znovu sepsali. Uvolněte se a začněte myslet především na sebe. Ale ne na svou nadváhu, nebo na to, proč se s vámi rozešel. Kdy jste si naposled sedla k oblíbené knize, zašla si na masáž, na výstavu nebo s kamarádkou na koncert?

Nostalgické nálady a tápání v minulosti

Vzpomínání na dávno uzavřenou minulost, melancholie a sebelítost, výčitky svědomí a neustálé úvahy o tom, co by kdyby…
Seberte se a vyřešte to jednou provždy, ať už jsou následky jakékoliv. Překonejte strach z toho, že se znemožníte, ponížíte, nebo že se dozvíte to, co nechcete. Jedině tak se zbavíte nejistoty, která vás užírá a budete moci konečně začít znovu a úplně jinak. Nový rok je přece novým začátkem, tak do něj zkuste vstoupit bez stínů starých křivd a nedorozumění.

Začněme u sebe…

Po tom, co se smíříme sami se sebou, s vlastní nedokonalostí a s nedokonalostí těch ostatních, můžeme začít žít v harmonii s okolím a těšit se z vlastního vnitřního klidu. Jedině tak můžeme zjistit, že se nám najednou daří to, co se nám celé ty předchozí roky nedařilo. Najednou můžeme vyřešit to, co se zdálo být neřešitelné a snadněji zvládáme situace, do kterých jsme se snažili nedostat. Přestaňme se zoufale a drasticky snažit o změnu. Ta může přijít zcela sama, nečekaně a mít mnohem větší efekt, budeme-li přirození a hlavně šťastní proto, co máme a ne proto, co bychom mohli mít. Ke konci roku tak můžeme zjistit, že se nám splnila mnohá předsevzetí, s tím rozdílem, že letos jsme si žádná předsevzetí nedali.

Redakce Zdravě.cz přeje všem svým věrným i občasným čtenářům pevné zdraví a šťastný vstup do nového roku 2014.

Foto: Sxc.hu

Autor: Veronika Tůmová

Oxytocin - hormon lásky
Nezdravé solení

Další články

Oxytocin - hormon lásky
Porod

Oxytocin - hormon lásky

28.12.2013

Oxytocin je hormon, kterému mnozí obvykle přisuzují zdárný průběh porodu a šťastné pocity spojené s mateřstvím. Vědci však přišli na to, že oxytocin má mnoho dalších funkcí, u žen ...

1.prosince je Světový den AIDS
HIV, AIDS

1.prosince je Světový den AIDS

01.12.2013

AIDS je zkratkou anglického pojmenování Acquired Immune Deficiency Syndrome (tj. syndrom získaného imunodeficitu). Toto onemocnění bylo poprvé identifikováno v roce 1981 v USA. Způ ...