Porod

Oxytocin - hormon lásky

Veronika Tůmová
28.12.2013

Oxytocin je hormon, kterému mnozí obvykle přisuzují zdárný průběh porodu a šťastné pocity spojené s mateřstvím. Vědci však přišli na to, že oxytocin má mnoho dalších funkcí, u žen i u mužů. Dá se říct, že může za naše emoce, pozitivní ale i negativní, zkrátka za mezilidské vztahy vůbec. Ovlivňuje naši důvěru, věrnost i přátelství. Má tím zásadní vliv na naši osobnost, na to, jací jsme. Oxytocin je často metaforicky nazýván hormon lásky.

Oxytocin v těhotenství, při porodu a v šestinedělí

Ke zvýšené produkci oxytocinu dochází už během příjemného fyzického kontaktu, dotýkání, mazlení a následně během sexuálního styku, což má jediný cíl – zajistit početí. Během těhotenství je díky oxytocinu plod bezpečně udržován v děloze, díky stahům směřujícím dovnitř. Při porodu oxytocin určuje sílu a intervaly kontrakcí, má dále zásadní vliv na vypuzení placenty a následné zavinování dělohy. K vyvrcholení a nejvyšší produkci hormonu dochází při položení novorozeného miminka matce na hruď. Následující okamžiky jsou pak plné prvních, láskyplných dotyků a mazlení, z nichž pramení vznik silného mateřského citu a pouta mezi matkou a dítětem.

Podle studie zabývající se vlivem oxytocinu na vztah matky k dítěti, došlo k nejlepším výsledkům u žen, které měly vysoký obsah hormonu v krvi už během prvního trimestru těhotenství. Projevovaly pak větší lásku, péči i starostlivost vůči svým dětem, byly i trpělivější. Z toho plyne jediné, žena si v těhotenství zaslouží doslova příval lásky a péče, aby je následně mohla věnovat svému dítěti.

Vliv oxytocinu na lásku, věrnost, opatrnost a další povahové rysy člověka

Nejrůznější studie ukázaly, že lidé žijící ve spokojených partnerských vztazích mají vyšší hladinu oxytocinu v krvi, naopak pocit stresu, úzkosti, nevyrovnanosti či nebezpečí jeho produkci snižuje. Tím můžeme opět poukázat na genialitu přírody, která tím zamezuje navazování kontaktu a vztahů s nepřítelem – dravcem. Oxytocin by mohl v budoucnu pomoci i lidem trpících autismem, neboť jeho podání odhalilo schopnost aktivovat části mozku ovlivňujících komunikaci. Hovoří se i o jeho vlivu na vznik a zánik zhoubných nádorů a rakoviny v těle člověka. Oxytocin však může podle dalších výzkumů nejen za to, že se zamilujeme, že jsme si věrní a že si důvěřujeme, ale i za pocity závisti, škodolibosti a i v negativním smyslu se projevující touhy.

Syntetický oxytocin

Za objevem oxytocinu z roku 1953 stojí americký biochemik Vincent du Vigneaudn. Ten dokonce získal i Nobelovu cenu, když později představil světu oxytocin v syntetické formě. Jeho lékařské využití se váže zejména k oblasti porodnictví, kde se používá v případech nutnosti urychlit porod a při zvýšeném krvácení.

Nosní spreje se syntetickým oxytocinem např. pod názvem “tekutá důvěra“ či “hormon lásky“ jsou prý oblíbeným komerčním artiklem a jsou v nabídkách některých farmaceutických firem.

Autor: Veronika Tůmová

První hodina s dítětem po porodu
Novoroční splín a deprese

Další články

Závislost na počítačových hrách
Závislost

Závislost na počítačových hrách

29.11.2013

Hráči počítačových her jsou méně aktivní, hodně času tráví sedavým způsobem, což s sebou přináší zdravotní rizika spojená se vznikem nadváhy nebo obezity, a dále také onemocnění po ...