zdroj: unsplash.com
Sport a relaxace

Cvičení po nemoci aneb kdy a jak opět začít s tréninkem

Veronika Matoušová
24.01.2023

Zimní období bývá spojeno s různým nachlazením, chřipkami a dalšími onemocněními. Příjemné to není nikdy, ovšem možná o něco více trpí vášniví sportovci. Pro ně je představa několika proležených dní téměř nemožná, a tak se zpět do sportu vrhají hned, jak je to možné. Je to ale dobře? Po jaké době bychom se měli vrátit k pohybu a co cvičit po nemoci?

Jakmile dojde na rýmu, kašel či nepříjemný pocit po těle, každý sportovec si pokládá otázku, zda jít cvičit, nebo raději zůstat doma v posteli. Odpověď není stejná pro všechny, ale určitá rizika cvičení během nemoci tu jsou. Rovněž je důležité vracet se k fyzické aktivitě po nemoci opatrně a postupně.

Jak se nemoci rychleji zbavit

Když už vás nějaká ta nepříjemná nemoc přemůže, je dobré vědět, jak se jí nejrychleji zbavit. Naprostým základem jsou vitamíny. Ideální je mít jich dostatek celoročně a doplňovat je stravou, případně pomocí doplňků stravy. Jejich množství je ale dobré navýšit i při již počínající nemoci, proto do sebe hrňte více vitamínu C, D, ale také E, B12 nebo A. Z minerálů pak nezapomeňte na dostatek selenu, zinku, ale třeba i hořčíku. 

Pro všechny nadšené sportovce je jistě těžké nic nedělat a zůstávat doma v posteli, ovšem pokud máte horečku, chřipku nebo angínu, je to nutnost. Pokud takové nemoci budete přecházet a nedáte tělu čas na uzdravení, riskujete návrat nemoci a také si zaděláváte na mnohem větší zdravotní následky. Nejvíce podstatné jsou pak signály vašeho těla. Jak se vy subjektivně cítíte. Nejste ještě stoprocentně fit? Pak odpočívejte a rozhodně ještě necvičte. Nic vám neuteče a pár dní bez cvičení tělo zvládne.

Kdy začít opět s cvičením

Do běžného tréninku se můžete vrátit po nemoci po stejné době, kterou jste strávili bez cvičení. Pokud jste byli jen pár dní nachlazení, můžete se vrátit ke sportu bez obav po úplném doléčení. Jen je dobré absolvovat například první dva tréninky s nižší intenzitou. Pokud jste však prošli horším onemocněním, které vás vyřadilo z provozu i na několik týdnů (těžší chřipka, angína, zánět průdušek apod.), je potřeba si na zátěž opět zvyknout a své tělo zpočátku šetřit. Takový proces může trvat i déle než týden. Začněte opravdu s nízkou intenzitou, a pokud se budete cítit dobře, při každém dalším cvičení postupně zátěž přidejte.

Čemu se po nemoci vyhnout a s jakým cvičením začít

Po nemoci rozhodně na pár dní upusťte od touhy jet na maximální výkon nebo překonávat své rekordy. Intenzitu snižte zhruba o čtvrtinu a vyvarujte se náročnému kardiu, těžkým vahám nebo tréninkům intenzivního typu (HIIT, tabata, intervalový trénink). Po nemoci je tělo ještě zesláblé a celkově oslabené, a když mu rovnou naložíte, může vás to znovu poslat do postele. 

Nemusíte navíc hned utíkat do posilovny, zkuste začít doma jen s protažením, s pár cviky s vlastní vahou nebo zkuste třeba jemnou jógu. Připravte své tělo postupně na větší zátěž. Navíc je i ohleduplné nějaký čas nechodit mezi lidi, abyste zbytečně nenakazili ostatní sportovní nadšence.

Je naprosto pochopitelné, že se cvičení nechcete jen tak vzdát na několik dnů. Ovšem stále platí, že na prvním místě je zdraví, proto si uvědomte, že je lepší pár dní vynechat a pak se do všeho opět vrhnout v plné síle, než riskovat vážnější zdravotní problémy.

Zdroj: www.svetfitness.cz, www.kondice.cz

Autor: Veronika Matoušová

Kdy začít zvažovat očkování proti chřipce a komu je hradí pojišťovna?
Buďte zdravější a kupujte kvalitu: Jak se lépe orientovat v potravinách

Další články