zdroj: pixabay.com
Voda a hydratace

Nápoje, které v létě zaručeně osvěží!

Hanka Bednářová
31.07.2017

Teplota na teploměru stoupá stále výš a výš. Také už nevíte, jak se osvěžit? Ledově vychlazený nápoj nebo krásně orosená sklenice nás ochladí především pohledem, ale co pít, abychom se skutečně osvěžili?

Jaké nápoje jsou v létě tou nejlepší volbou?

Minerální vody

Na dostatek tekutin bychom neměli zvláště v létě zapomínat. Pitná a stolní voda by měly tvořit základ denního příjmu tekutin. Pro zpestření můžeme do vody přidat bylinky a ovoce. Při zvýšené fyzické zátěži nebo v horkých letních dnech, kdy se více potíme, jsou vhodným doplňkem minerální vody, které doplní vyplavené minerální látky. Pro rozdílný poměr obsažených minerálních látek se vyplatí minerální vody střídat. Silně mineralizované vody bychom měli pít jen v rozumné míře. Doporučované množství je kolem 0,5 l za den. U dětí pouze 200 ml za den.

Ovocné a zeleninové šťávy

Mezi další vhodné nápoje patří nedoslazené ovocné a zeleninové šťávy. Můžeme si je připravit doma v odšťavňovači či mixéru a následně propasírovat. Pokud suroviny jen rozmixujeme, vznikne nám takzvané smoothie, které navíc i zasytí. Ideální je použít sezónní potraviny, které máme doma na zahrádce nebo je pořídíme na trhu apod. Denní množství ovocné šťávy by se mělo pohybovat kolem 200 ml. Zeleninové šťávy můžeme vypít až 400 ml.

Čaje

Z kategorie čajů jsou v letních měsících nejvhodnější ovocné čaje. Bylinkové čaje volíme především podle zdravotních problémů. Ačkoliv vlažný mátový čaj je na osvěžení ideální volbou. Za účelem osvěžení se doporučuje i popíjení teplého až vlažného zeleného čaje. Stejně jako minerální vody má zelený čaj poměrně vysoký obsah draslíku a pozor by si na něj měli dát osoby s ledvinovými potížemi. Zároveň je v tomto případě (stejně jako u černého čaje) třeba počítat s faktem, že odvodňuje.

Pitný režim v létě - jaká je optimální teplota nápojů?

Orosená sklenice piva, ledová káva nebo ledová tříšť jsou v parných dnech velkým lákadlem. Ale pokud po nich sáhneme za účelem osvěžení, příliš si nepomůžeme. Příliš studené nápoje v nás vyvolají větší pocit žízně. Po jejich vypití nastane v těle teplotní šok a místo zchlazení může tělesná teplota naopak stoupnout. Po vypití takového nápoje se sice přestaneme potit, ale zároveň začne tělo ukládat více tepla, aby se opět zahřálo. Ledové nápoje mohou způsobit i žaludeční křeče.

Aby nás nápoj skutečně osvěžil, neměl by být vychlazený, ani podávaný s ledem. Jeho ideální teplota by se měla pohybovat kolem 16 °C. Doporučují se popíjet i nápoje o teplotě kolem 37 °C, které se přibližují právě teplotě našeho těla. Například již zmiňovaný teplý zelený a mátový čaj oslazený cukrem. Všechny tyto složky dokážou stahovat horkost.

Angína a studené nápoje

Ledové nápoje mohou usnadnit rozvoj angíny. Po jejich vypití dojde ke změně teploty v dýchacích cestách a ta zaktivuje bakterie a viry, které se zde nachází a usnadní jim v jejich množení. V případě, že již angínu máte a trápí vás urputná bolest v krku, dokáže ji zmrzlina či ledový nápoj utlumit. Je ale třeba je pít po malých doušcích.

Zdroj: vitalia.cztchiboblog.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Hanka Bednářová

Svědivé štípance, kousance a vyrážky po hmyzím bodnutí - jak na ně?
Plísně na nohou po návštěvách bazénů

Další články