Revma

Dětské revma

Veronika Tůmová
02.02.2011

Revma je nemoc, kterou si všichni přirozeně spojujeme s pokročilejším věkem dospělých. Revma však ve skutečnosti a zdaleka ne v ojedinělých případech postihuje i děti, vzácněji dokonce i v kojeneckém věku.

Mezi nejčastější typy revmatických onemocnění u dětí patří juvenilní idiopatická artritida. Jde o chronický zánět kloubů, projevující se otoky, bolestivostí a omezenou schopností pohybu.

Příčiny juvenilní artritidy

Důvodem této chronické zánětlivosti kloubů je selhání správné funkce imunitního systému v oblasti rozeznání škodlivých a tělu prospěšných cizorodých částic a bakterií. Imunitní systém tak chybně napadá a poškozuje vlastní tkáně, v tomto případě však zejména klouby. Není přesně vysvětleno a známo, proč a jak k této sebepoškozující činnosti dochází.

Nejčastěji jsou revmatismem postiženy klouby kolenní, kotníkové, poté malé klouby na rukou a zápěstích, později lokty a kyčle. Aktivní zánět a zhoršení stavu (vzplanutí) se obvykle střídá s obdobím klidu (remise), samotná nemoc však většinou provází člověka po celý život.

Přístup k nemocnému dítěti

Dítě by nemělo být vystavováno přemíře soucitu a lítosti, mělo by naopak pociťovat co nejmenší změny kolem sebe, i v chování členů rodiny. Mělo by být zapojeno do všech normálních a běžných činností, s přihlédnutím k jeho aktuálnímu zdravotnímu stavu.

Součástí každodenního režimu by pak mělo být cvičení a rehabilitace, ne však ve formě něčeho výjimečného a nutného. Cvičení spolu s dítětem může být zábavné a příjemné stejně jako prospěšné. Důležitý je však i dostatečný odpočinek, zvlášť trpí-li dítě také chudokrevností. Strava by měla být pestrá a složením obsahovat hodně vitamínů, minerálů, vápníku a bílkovin.

Léčebný postup

Určitá omezení, která tato nemoc přináší, jsou již bohužel trvalá, dítě se s nimi musí vypořádat a jistým opatřením se přizpůsobit. Je to nelehký úkol, zvláště v období dospívání a puberty. Je proto velmi žádoucí podpora rodiny a okolí.

Podávané medikamenty jsou většinou léky schopné dočasně zastavit nebo zpomalit zánětlivé procesy, určitým počtem laboratorních vyšetření je pak možné předejít jejich vedlejším a nežádoucím účinkům. V těžších případech je možné přistoupit k léčbě kortikosteroidy. K určení správné diagnózy a zjištění rozsahu postižení je někdy nutná i ortopedická operace.


Autor: Veronika Tůmová

Angína - zánět krčních mandlí
Pro cukrovkáře je každé kilo dole důležité

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Iyengar jóga
Jóga

Iyengar jóga

19.02.2011

Tato metoda jógy bývá mnohdy považována za nejpreciznější a nejucelenější koncepci jógových cvičení. Důležitá je pro ni pozornost k detailu a stav nutného soustředění mysli. Obsahu ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Syfilis může i zabíjet
Syfilis

Syfilis může i zabíjet

Syfilis (příjice, lues) je chronické infekční onemocnění způsobené bakterií Treponema pallium, které se přenáší téměř výhradně pohlavním stykem. Neléčená syfilida může být smrtelná ...

Crohnova choroba
Crohnova choroba

Crohnova choroba

08.02.2011

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění stěn trávicí trubice. Postihuje nejčastěji tenké střevo ( ileum ) a tlusté střevo. Může se však objevit v jakékoliv části trávicí ...

Angína - zánět krčních mandlí
Angína

Angína - zánět krčních mandlí

31.01.2011

Krční mandle jsou dvě žlázy (přesněji lymfatické uzliny), umístěné vzadu v krku za jazykem. Jsou součástí imunitního systému a právě na nich často dochází k prvnímu kontaktu s cizo ...