Bolesti zad

Také vás bolí záda?

Petr Zimola
07.10.2009

Máte živé zkušenosti s tím, co to je, když vás bolí záda? Věřte, že v tom nejste sami. Podle jednoho výzkumu má až 80 procent lidí alespoň jednou v životě problém se zády a po chřipce a nachlazení je to druhý nejčastější důvod návštěvy lékaře. Pokud se na danou věc budeme dívat z trochu širšího hlediska, tak na světě trpí bolestí zad zhruba 25 miliónů lidí.

Bolest zad se nejčastěji objevuje v oblasti bederních obratlů. To není nic překvapujícího, uvědomíme-li si, že na tuto část zad působí největší procento tělesné hmotnosti. Nicméně, bolest zad může zasáhnout i krční a hrudní oblast. Může také přecházet z jiných částí těla a může být například způsobena problémy s vaječníky nebo varlaty.

Bolest zad je definována jako akutní či krátkodobá, když trvá nanejvýš jeden měsíc. Pokud trvá déle jak tři měsíce, označuje se jako chronická.

Hlavní příčiny bolesti zad

  • namožené svaly a vazy
  • strukturní problémy - to zahrnuje poškození obratlů, artritidu, osteoporózu a špatné zakřivení páteře

Dále existuje řada faktorů, které mohou zvýšit riziko vzniku bolestí páteře:

Pak jsou tu ještě faktory, které nelze ovlivnit. Ženy jsou k bolestem zad náchylnější, to platí obzvláště během těhotenství. Muži mívají nižší výskyt bolestí, ale zato mají vážnější příznaky. V mladí jsou na předních příčkách příčin zranění nebo provozování fyzicky namáhavých aktivit. Jak člověk stárne, do popředí se více dostávají degenerativní onemocnění.

Dobrá zpráva je, že k léčbě bolesti obvykle postačí léky a pár dní odpočinku spojené s rehabilitačními cviky. Léčba závažnějších problémů může být řešena jednak alternativními způsoby jako jsou masáže, akupunktura a chiropraxe, dále medikací a ve vážných případech chirurgickou operací.

Jelikož počet lidí s bolestí zad je obrovský, probíhá i řada výzkumů k pochopení jejích příčin, jaké léky nejlépe zabírají a jaké jsou klady a zápory chirurgických versus nechirurgických opatření. Zatím je v léčbě důležitá trpělivost, dobrá spolupráce s lékařem a poctivé provádění rehabilitačních cvičení.

 

A co proti bolestem páteře praktikujete vy? Která část zad vás nejvíce "zlobí" (bolí)?

Autor: Petr Zimola

Ničí vám žárlivost vztah?
Horoskopy 21.9. - 27.9. 2009

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.