zdroj: shutterstock.com
Cestování - dovolená

Správné sezení v autě - pro vaše zdraví a bezpečnou jízdu

Veronika Tůmová
13.09.2018

Správné sezení za volantem není zákonem dané nařízení. Ale je jasné, že i když bude vaše auto vybavené podle poslední módy a technologie, včetně spousty bezpečnostních prvků, nebude to všechno mít ten správný účel, pokud je nebudete umět využít. Proč se tedy vůbec zamýšlet nad tím, jak se před cestou posadíme za volant?

Vaše místo za volantem, to je něco podobného jako váš pracovní stůl doma nebo v kanceláři. I tam si své místo nejprve připravíte, aby se vám po celou dobu sedělo pohodlně a práce vás brzy neunavovala. Správné sezení za volantem patří k nutným samozřejmostem, které přispívají k bezpečnému ovládání vozidla. Sedíte i vy za volantem správně, jistě a bezpečně?

Správná poloha sezení za volantem snižuje následky dopravních nehod

Tendence řidičů sedět za volantem ve více či méně "ležící" poloze, je bohužel naprosto zřejmá a velmi často k vidění. To je důsledkem nesprávného nastavení vzdálenosti sedačky od volantu a sklonu opěradla. V takové poloze pak ani samotný volant nemůžete držet správně. Příliš položené opěradlo znemožňuje řidiči zapření zády, čímž trpí jeho celková stabilita. Řízení je pak cukavé, jízda málo plynulá a reakce opožděné, nemluvě o bolavých zádech a třeba i křečích, které z toho vznikají. Opačným a také špatným příkladem jsou řidiči doslova nalepení na čelní sklo, čímž se obvykle poznají zejména novopečení řidiči. Správné sezení v autě, to však neznamená jen správné seřízení sedadla k tomu, aby bylo dodrženo pravidlo vzdálenosti hrudníku od volantu, ale také nastavení opěrky hlavy a horního úchytu bezpečnostního pásu. I když se to zprvu nezdá, správné sezení v autě významně přispívá k lepšímu ovládání vozu a brzd, což samo o sobě snižuje riziko dopravní nehody. Když už k nehodě dojde, může však také zabránit fatálním poraněním.

Zdravotní komplikace (nejen) dálkových řidičů při nesprávném sezení v autě

Jste řidič z povolání? Jezdíte na zahraniční dovolené obvykle autem? Nebo prostě jen rádi a často řídíte? Najezdíte-li za rok více jak dvacet tisíc kilometrů, můžete si nesprávným sezením za volantem velmi uškodit. Podle vyjádření odborníků neustále roste počet řidičů se zdravotními problémy zad, způsobené právě nesprávným sezením v autě. Zdánlivě banální bolesti zad pak mohou být průvodním jevem komplikovanějších potíží s bederní a krční páteří. Pociťujete stále častější napětí ve svalech a svalových úponech, bolesti ramen a za krkem, únavu, bolest končetin, problémy s koncentrací či bolesti hlavy. Pohodlně a správně sedící řidič je podle všeho méně unavený a vydrží se déle a lépe soustředit. Díky správnému posedu za volantem také rychleji reaguje na nejrůznější situace silničního provozu.

Jak správně sedět za volantem?

Na nesprávný posed za volantem vás upozorní už příliš natažené, nebo dokonce napnuté ruce a nohy. Pro nastavení správné polohy používejte funkci nastavování sedačky ve všech směrech. Většina aut má již výškově nastavitelné sedadlo řidiče, pro lepší výhled z auta pak bude ideální sedět výš. Polohu sedačky nastavte tak, aby vaše nohy zůstaly mírně pokrčené, a to i při sešlapu pedálů. Seďte vzpřímeně, záda nesmějí ztratit kontakt s opěradlem sedačky. Tohle všechno vám zajistí lepší cit pro řízení. Bezpečnostní pás si poté zapněte tak, aby vedl nejlépe přes pánevní kost, ne přes břicho. Horní část pásu pak má vést přes rameno, určitě ne kolem krku. Volant pak držte v poloze tři čtvrtě na tři, což je považováno za nejlepší polohu při nutnosti úhybných manévrů.

Bezpečné a klidné cestování s dětmi

Zdroj: Auto.idnes.cz, Autorevue.cz

Foto: Shutterstock.com

Autor: Veronika Tůmová

Bolesti svalového aparátu při zaměstnání a terapie rázovou vlnou
Slezina - její funkce a s ní spojená onemocnění

Další články

Mnohočetný myelom
Rakovina kostí

Mnohočetný myelom

05.09.2018

Mnohočetný myelom (Kahlerova nemoc) je maligní nádorové onemocnění plazmatických buněk (typ bílých krvinek), které se ve své abnormální formě shlukují v kostech, kde díky nim vznik ...