zdroj: pixabay.com
Onemocnění kloubů a končetin

Nohy do X a jejich další zakřivení u dětí i dospělých

Veronika Tůmová
05.10.2018

Nohy do X mají ze začátku své opodstatnění, jsou nám dány již při početí působením genu, který ovlivňuje postavení kolen a kyčlí tak, že nohy připomínají tvar písmene X. Proč tomu tak je?

Za křivé nohy nejsou považovány nohy do O, a to u nejmenších dětí, protože by jim klasické nohy znemožňovaly správný vývoj kyčlí. Z toho důvodu jsou do určitého věku v pořádku i nohy do X. Tolerovány jsou údajně i nohy do X u starších dětí, které jsou dané přirozeným vývojem a růstem kostí. Tento názor však nebývá jednoznačný a zakřivení dětských nohou obvykle mnohé maminky znepokojí.

Vyšetření kyčlí a následné konzultace

První dispozice k vývojovým vadám a zvýšení rizika odhalí už novorozenecké vyšetření kyčlí. Dle odborníků je u novorozenců důležité všímat si postavení pánve a rozsahu pohyblivosti kyčlí. Pokud je rozkročení kyčlí větší než 90 stupňů, jde o rizikový faktor. Následná vyšetření a konzultace u fyzioterapeuta jsou v případě potíží či nejistoty určitě na místě, jedině tak se také můžete dozvědět vše potřebné o dalším postupu. Zakřivení nožiček do X nebo do O pak bývá obvykle u malých dětí považováno za přirozený vývojový jev, stádia postupného vývoje pak není třeba uspěchat a snažit se je předčasně napravit. Každé podezření a nejistotu však můžete konzultovat s odborníkem.

Dětský způsob sedu - může vést ke špatnému postavení nohou?

Jedním častých dětských zlozvyků, které vedou i k chybnému postavení nohou, bývá špatné sezení. Velmi oblíbený je posed ve tvaru W, kdy si dítě sedá zadečkem mezi paty a má tedy chodidla obrácená vzhůru. Toto je podle mnoha odborníků chyba, kterou však mohou snadno ovlivnit sami rodiče svou všímavostí a důsledným připomínáním správného způsobu sezení. To je buď sezení přímo na patách, sed s nohama před sebou (ten se jeví jako nejvhodnější), nebo tzv. turecký sed. Dítě by se zároveň nemělo při sezení hrbit, ale udržovat si záda rovná.

Jóga pro děti

Pozor na nedostatek volného pohybu a boty do kočárku!

Nedostatek pohybu v batolecím a předškolním období a nevhodná obuv mají prokazatelně špatný vliv na vývoj dětské nožní klenby a vznik např. ploché nohy, vbočeného palce a řady dalších vad pohybového aparátu. Z tohoto důvodu se příliš nedoporučují ani oblíbené capáčky, tedy první boty do kočárku, které nejsou určeny k chůzi. Dítě v kočárku nepotřebuje boty jakéhokoliv druhu, tyto capáčky jsou pak přecejen tvrdší než samotné ponožky a omezují tak volný pohyb nožky, která při sedu či lehu v kočárku nepotřebuje být takto zpevňována.

Křivé nohy v dospělosti

Křivé nohy jsou podle odborníků takové, jež mají úhel mezi holenní kostí a stehnem větší než 10°. Nejde samozřejmě jen o estetickou vadu, ale také o předzvěst mnoha zdravotních problémů. Křivé nohy jsou samy o sobě velkou zátěží pro klouby, hlavně pro kyčle a kolena. To však nezřídka znamená výskyt dalších navazujících problémů, a to se zády a krční páteří. Nohy do X bývají především ženským problémem a také se hojně vyskytují u lidí s nadváhou. Nutná bývá návštěva ortopeda, který pak doporučí následné řešení potíží.

Zdroj: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Fyzioklinika.cz, Babyplan.maminkam.cz, (K. Přibylová, Dr. Rychnovský), Womanonly.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Burčák - zdravá a lahodná chuť začínajícího podzimu
Jedlé kaštany - proč je zařadit do jídelníčku?

Další články

Pompeho nemoc - příznaky, diagnostika a léčba
Nemoci a léčba

Pompeho nemoc - příznaky, diagnostika a léčba

18.09.2018

Pompeho nemoc je vzácná a dědičná metabolická choroba, která poškozuje svalové a nervové buňky. Na vině je chybějící enzym, který odebírá svalům sílu (laicky řečeno). U těžkých for ...