Zdraví ženy

25.listopadu - den proti násilí na ženách

Jitka Suchánková
25.11.2013

Násilí na ženách. Pro někoho se to zdá být jen otřepanou frází, ale pro mnoho žen je to krutá životní realita. Setkávají se s ní malá děvčata, mladé dívky i starší ženy. Je to neuvěřitelné číslo, ale každá třetí žena na naší planetě je během svého života zmlácena nebo znásilněna.

V roce 2011 bylo České republice 554 žen týráno a 632 žen znásilněno. Mluvíme o nahlášených případech, stále je mnoho žen, které se bojí nebo stydí trestný čin oznámit. Například u znásilnění je Ústavem sexuologie odhadováno, že ho policii nahlásí pouhá 3 % obětí.

Planeto, styď se!

Vraťme se ještě k celosvětovým číslům. Až 70 % žen na naší planetě zažije během svého života nějakou formu násilí. Pachatelem jsou často velice blízcí lidé, příbuzní. Domácí násilí je ve světě nejrozšířenější formou zneužívání žen. Až 20 % žen se během života stane obětí znásilnění nebo pokusu o něj. Počet žen nucených či prodaných k prostituci se podle odhadů pohybuje mezi 700 tisíci až 4 miliony za rok. Zisky z tohoto byznysu jsou odhadovány na více než 10 miliard dolarů ročně.

 

Proč mnohdy zlehčujeme situaci?

Je třeba důrazně odmítat jakékoliv násilí na ženách, stejně jako jakékoliv zlehčování situací, ve kterých došlo ať už jen k pokusům nebo k dokonalým trestným činům. Veškeré výroky typu: "Koledovala si o to", "Mohla si za to sama", "Neměla chodit tak pozdě večer ven", "Neměla nosit tak vyzývavé oblečení - tak krátkou sukni", "Sama to chtěla" a jim podobné je třeba vymýtit z našeho slovníku. Žádná žena (stejně jako žádný muž) si nepřeje být znásilňována, bita ani jinak týrána.

Domácí násilí

Domácí násilí je vážný problém, který se vyskytuje ve všech vrstvách společnosti. Je to násilí v rodině, kdy partner (mnohdy i bývalý) týrá svůj protějšek, ale je to také násilí rodičů na dětech, ve starším věku obráceně násilí dospělých dětí na starých rodičích. Statisticky je prokázáno, že téměř 90 % násilí páchaného v rodině je násilí na ženách. A opět jsme u problému, že ne všechny násilné činy jsou nahlášeny na policii.

Ženy ve válkou zkoušených zemích

Ženy se ve válce často stávají záměrným cílem vojáků. Během válečných konfliktů docházelo stejně jako v minulých dobách i dnes k masovému znásilňování žen. Je to totiž považováno za součást válečné strategie. Závažnost a hrůza těchto událostí je v celkovém kontextu války bohužel opomíjena a tyto zločiny nejsou vyšetřovány. Ženy se navíc bojí o těchto událostech samy mluvit, protože mají strach, že by je jejich vlastní komunita zesměšnila a odmítla. Zrůdnost války se tak neustále prohlubuje.

Dnešní listopadový den (25.11.) byl prohlášen za Mezinárodní den za odstranění násilí páchaného na ženách. Vznikl za účelem upozornit na jakýkoliv typ násilí, který může být a také je na ženách páchán, a který je zaměřen proti ženám.

Foto: Sxc.hu

Autor: Jitka Suchánková

Nikotin aneb Proč nekouřit
Sezónní podzimní deprese a jak na ni

Další články

Přeprava letadlem v těhotenství
Těhotenství

Přeprava letadlem v těhotenství

27.10.2013

Těhotenství je období mnoha psychických i fyzických změn, více či méně příjemných. Rozhodně to však není doba, kterou byste musela trávit v naprosté izolaci.

Opium - účinky a využití
Drogy

Opium - účinky a využití

21.10.2013

Opium je zaschlá šťáva získávaná z nezralých makovic. Má vysoký obsah alkaloidů, především morfia nebo kodeinu, látek známých jako opiáty. Silně narkotický účinek opia navozuje poc ...