Deprese

Ubraňte se chmurnému podzimu!

Alena Mrákotová
05.10.2009

Je za námi konec léta a 23. září převzalo svou vládu období podzimu. Podzim je symbolem pestře zbarvených stromů, opadaného listí, ale i sychravých dnů a nízkých teplot, které rozhodně nepřispívají ke zlepšení nálady.

Podzimu je často přisuzován charakter velkého výskytu depresí. Příchod studených dní, které se ke všemu ještě zkracují, a ubývání denního světla má vliv na každý organismus. Však jen na nás zůstává, jak se s odchodem léta vypořádáme, budeme-li vtaženi do chmurných dní, které se podepíší na naší náladě a nebo nedáme šeru podzimu šanci a budeme myslet pozitivně a i v maličkostech najdeme pozitiva, ze kterých se budeme umět radovat.

 

Co je podzimní deprese?

 • ve většině případů jde spíše o špatnou náladu než o samotnou depresi
 • deprese je označení silnějšího rázu, která vyžaduje dohled odborníka a následné řešení (projevuje se pocitem méněcennosti, smutkem a následnými somatickými obtížemi)
 • jak již bylo řečeno, mnozí z nás prožívají spíše dny se špatnými náladami vlivem nepříznivých dní

Proč se podzimní smutek objevuje?

Důvodů je hned několik a často souvisí se změnou ročního období:

 1. chladnější a sychravé dny bez sluníčka
 2. více deš'tových srážek
 3. méně světla
 4. šeré barvy
 5. zvýšená únava
 6. snížená chuť do různých aktivit
 7. málo pestré stravy
 8. málo lidí kolem sebe

Jak poznáme, že na nás dolehla tzv. podzimní deprese?

Jsme více unavení a máme špatnou náladu. Často trpíme změnami nálad a můžeme být přecitlivělí, ztrácíme celkový zájem a můžou se objevit poruchy spánku.

 

Jak vyzrát nad podzimní náladou

 1. Nastanou chladné dny, proto pozor na prochladnutí.
 2. Nahraďte sluneční paprsky jiným světlem (fototerapií, hodně sviťte...)
 3. Rozzařte šerý den barvami (volte oblečení pestrých barev, doma si udělejte radost podzimní barevnou výzdobou, …)
 4. Choďte spát, jste-li skutečně unavení
 5. Buďte aktivní a únavě nedejte šanci (nezapomeňte, že i aktivní odpočinek je odpočinek, cvičení ve fit studiu nebo pouhá procházka způsobí vyplavení endorfinů tzv. hormonů štěstí, které přispějí k lepší fyzické i psychické kondici)
 6. Vyhněte se samotě! (na podzim se každý choulí do svého domova a společenská příležitost je minimální, i přesto komunikujte s přáteli)
 7. Jezte pestrou stravu s dostatkem vitamínů (jídlo může skutečně přispět ke zlepšení nálady, aminokyseliny tzv. TRYPTOFANY jsou obsaženy v libovém krůtím mase, rybách, oříškách nebo pistáciích a jsou nezbytnou součástí tvoření endorfinů, dále doporučujeme stravu bohatou na vitamíny skupiny B, která má pozitivní efekt na mozkové funkce stejně jako hořčík (luštěniny, ořechy, zelenina)
 8. Snažte se radovat z maličkostí a hledat ve věcech hlavně pozitiva

Podzimní deprese a špatná nálada nevzniká v souvislosti s ročním obdobím, ale spíše proto, že ukončení léta nastoluje jakýsi řád, kdy začínáme řešit problémy, které jsme během letních dní řešit nestačili, neboť na ně nebyl čas.

 

Jak se s podzimem a podzimní depresí perete vy?

Autor: Alena Mrákotová

Antikoncepce pro kojící ženy
10 kroků pro zdravé srdce

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.