Srdeční choroby

10 kroků pro zdravé srdce

Zdravě.cz
21.09.2009

Světový den srdce se blíží! Udělejte něco pro své srdce! Nevíte jak začít? Rada je jednoduchá – zaměřte se na zdravější jídelníček, dostatek pohybu a relaxaci. Nechte se inspirovat tipy, které jsme pro Vás připravili!

1. Najděte si chvilku pro sebe

Naučte se ve svém zájmu zvládat nervové vypětí a stres a nezapomínejte na dostatečný spánek a odpočinek. K tomu Vám pomůže i klidný start do nového dne.

2. Tajemstvím zdraví je rovnováha

Doporučený denní energetický příjem je věcí, která závisí na mnoha faktorech. Pro všechny ale platí, že energetický příjem (jídelníček) by se měl rovnat výdeji (pohyb). Spočítejte si, kolik energie, jednotlivých živin a cholesterolu obsahuje Váš jídelníček na www.e-kalkulacka.cz.

3. Tuky mají v jídelníčku své místo - ale jen ty „dobré"

Bez tuků se neobejdeme, proto by měly tvořit až 35 % přijaté energie za den. Převažovat ale musí ty „dobré", tedy kvalitní rostlinné oleje a produkty z nich vyrobené (např. margaríny - Flora original, Flora light), které by měly tvořit 2/3 všech přijatých tuků. Ty obsahují vícenenasycené mastné kyseliny, které pomáhají snížit hladinu cholesterolu, a tím udržovat Vaše srdce zdravé.

4. Pozor na cholesterol

Zvýšená hladina cholesterolu v krvi neprospívá zdraví našeho srdce. Proto je důležité omezit denní příjem cholesterolu. Více než samotný příjem cholesterolu ve stravě zvyšují ale hladinu cholesterolu v krvi nasycené mastné kyseliny, obsažené ve „špatných" tucích, tedy tucích živočišného původu. Pokud máte zvýšenou hladinu cholesterolu, nezapomeňte do svého jídelníčku zařadit margarín obohacený o rostlinné steroly (Flora pro.activ).

5. Zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu

Vláknina nejen že pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, ale podporuje také trávení a má příznivý vliv na peristaltiku střev. Proto by v našem každodenním jídelníčku nemělo chybět celozrnné pečivo, cereálie, luštěniny, ovoce a zelenina.

6. Ovoce a zelenina 5x denně

Většina ovoce a zeleniny má nízký obsah energie, za to velké množství vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Proto bychom je měli mít na talíři 5x denně. Až jednu polovinu přitom mohou tvořit čerstvé ovoce a 100% ovocné džusy.

7. Sůl nad zlato - ale s mírou

I když je sůl, respektive sodík, pro náš organizmus velmi důležitá, Češi se vyznačují tím, že doporučené hodnoty překračují. Nahraďte část soli např. bylinkami, které dodají Vašemu jídlu novou, zajímavou chuť.

8. Pitný režim jako nedílná součást jídelníčku

Nezapomínejte, že v pitném režimu není důležitá pouze kvantita, ale také kvalita. Příjem tekutin by měly tvořit voda, bylinné a ovocné čaje, slabé černé a zelené čaje nebo kvalitní ovocné a zeleninové 100% džusy.

9. Nezapomínejte na energetický výdej

Pohyb nám nejen pomáhá cítit se dobře, ale také udržet příjem a výdej energie v rovnováze, zlepšuje krevní oběh, reguluje krevní tlak a posiluje svaly - včetně srdečního. Proto se hýbejte alespoň 30 minut denně.

10. Každá cigareta se počítá

Z hlediska srdečně-cévního systému neexistuje „bezpečná" dávka cigaret, a i jedna cigareta denně zvyšuje riziko vzniku infarktu myokardu na dvojnásobek (zdroj: Tisková konference „Srdce - základ života", 22. 5. 2008, Praha.).

Pokud si nejste jisti, jak upravit svůj jídelníček, poraďte se s nutriční terapeutkou na bezplatné Informační lince zdravého životního stylu 800 175 324. Více informací najdete na www.flora.cz.

Autor: Zdravě.cz

Ubraňte se chmurnému podzimu!
Zneužíval mě matčin přítel

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.