zdroj: Shutterstock.com
Duševní zdraví a psychologie

Plamen svíčky či praskání ohně v krbu – jak působí na lidskou psychiku?

Veronika Tůmová
16.02.2022

Oheň byl odjakživa nezbytný pro vývoj člověka, byl základním prvkem pro přežití, chránil nás před dravci, uměl zahřát, poskytoval světlo a poznali jsme díky němu změnu v podobě tepelně upravené stravy. I dnes je oheň součástí našich domovů, ne nadarmo se útulná a hřejivá atmosféra domova obecně označuje jako „teplo rodinného krbu.“

I dnes rádi venku zapalujeme oheň a scházíme se u něj k pohodovým večerům s přáteli, užíváme si s ním rodinné grilování, v zimě rádi posedíme u ohně v krbu nebo kamnech a už jen zvuk sálajícího ohně v nás probouzí klid a příjemné pocity uvolnění. Zvuk praskání dřeva v ohni je jedním z řady přírodních zvuků, například spolu s šuměním moře či stromů, které pro nás znamenají tzv. terapii zvukem přírody.

Posezení u hořícího krbu – odpočinek a dokonalé teplo domova

Všichni víme, jak takový otevřený oheň přitahuje náš pohled, ať už jde o táborák nebo hořící stoh. I oheň v krbu, tedy takový, který máme docela pod kontrolou, přitahuje naše oči a přináší našemu organismu dokonalou relaxaci. Oheň krbu nám třeba po náročném dni v zaměstnání pomáhá uvolnit se, vypnout a plně si užít pocit odpočinku v teple domova. Díky výzkumu, který potvrdil blahodárnost vnímání ohně a jeho zvuku byla vyvinuta a na trh uvedena i řada elektrických krbů s dokonale vyvinutou imitací plamene a zvuku hořícího dřeva. Dnešní moderní elektrické krby bývají instalovány v obývacích pokojích, vstupních halách, kuchyních, jídelnách, ložnicích, dokonce i v koupelnách. Díky různým typům provedení je jejich využití velmi pestré a lze je umístit téměř kamkoliv.

Je vám pořád chladno? Můžete to změnit a zimní čas si užívat!

Pohled do plamene vás uklidní, uvolní smysly a zažene stres

Svíce a svíčky byly vždy nepostradatelnou součástí domácností, kdysi byly pro mnohé z nich jediným dostupným zdrojem světla. Dnes je plně nahradilo elektrické osvětlení, ale přesto se v našich domovech těší velké oblibě, především tam, kde má své místo večerní romantika, ale i tam, kde si lidé rádi provoní byt vonnou svíčkou. Mnoho výzkumných studií potvrzuje, že pohled do plamene ohně, a stejně tak i svíčky, dokáže člověka uklidnit a napomáhá odbourávat stres. Například při večeři se zapálenými svíčky se člověk snadněji uvolní a oddá příjemným myšlenkám, nemluvě o tom, že světlo svíček probouzí smysly a zkrášluje pleť.

Běžné svíčky voní, ale mohou škodit zdraví. Přírodní a bezpečené svíčky si můžete vyrobit doma

Oheň, světlo a teplo – podstata života

Z psychologického hlediska je oheň životní podstatou a ceremoniály spojené s ohněm jsou podstatou naší úcty k ohni jako k živlu. Světlo a teplo v našich domovech už však považujeme za samozřejmost a nepociťujeme jaksi každodenní potřebu vděku, jako tomu bylo za dávných časů. Posezení u ohně je však pro nás velmi obohacující. Pohled do plamenů a třeba i nad nimi se houpající kotlík nám připomíná divokost dřívějšího života i přírody. Samotné pozorování ohně v nás pak vyvolává hluboké soustředění, rozjímání, či přímo meditativní rozpoložení. Pokud máme rádi světlo svíček, uchylujeme se k jejich světlu, vnímáme aspekty tmy a současně i pomíjivost života, kterou si skrze toto světlo uvědomujeme s daleko větší intenzitou. Tak jako hořící krb a kouřící komín je srdcem každého domu, i my máme svůj vlastní vnitřní oheň ve svém srdci. Je zdrojem naší energie a potřebuje naši péči. Jeho síla se projevuje naším vědomým jednáním. 

zdroje: www.psychologiechaosu.cz, www.inhaus.cz

Autor: Veronika Tůmová

Koriandr: Koření, které buď milujete, nebo nenávidíte
Cvičení při diastáze: Jak vrátit tělo zpět do formy?

Další články