zdroj: Shutterstock.com
Sport a relaxace

Pustili jste se do cvičení? Pozor na tyto chyby začátečníků

Veronika Matoušová
02.02.2022

Pustili jste se s novým rokem do cvičení, ale stala se vám nemilá věc v podobě „přepálení“ začátku? Pokud vaše tělo nebylo dosud zvyklé na pravidelný pohyb a dostalo v krátkém čase zabrat, začne se bránit. Na co byste měli myslet, když s pohybem začínáte? A kterých chyb je dobré se vyvarovat?

Když vaše motivace není skutečně tou vaší

Základní chybou je, když se do cvičení pustíte na základě impulzu někoho jiného. Chcete-li u pohybu vydržet a vidět opravdu výsledky, je potřeba, abyste si sami našli takové cvičení, které vás bude bavit a bude z vašeho popudu. Motivace by měla vzejít jen a jen z vás. Základní je, abyste sami chtěli, protože to děláte jen pro sami pro sebe. Neměli byste cvičit z donucení nebo jen proto, že to po vás chce třeba partner.

Vysoký cíl, zato krátkodobý

Každý, kdo s pohybem začíná, si obvykle stanoví konkrétní cíl. To by nebylo špatné, záleží ovšem na tom, jaký cíl a na jakou dobu si ho stanovíte. Chybou je, pokud si stanovíte příliš vysoký cíl a na krátkou dobu. Už od začátku tak na sebe vytváříte tlak a cvičení pod tlakem trochu postrádá smysl. Cíl by měl být pozvolný, pravidelného rázu a po menších dávkách. Stanovte si nejprve cíle menší a krátkodobé a potom i ty dlouhodobé. Chcete příklad? Malým cílem může být třeba už jen pravidelnost sama.

Toužíte se hned vyrovnat ostatním?

Jde o případ, kdy začnete běhat, posilovat nebo jakkoliv trénovat ve stejné intenzitě, jako někdo ve vašem okolí. Například může jít o partnera, kolegu nebo kamarádku. Problém ale je, pokud oni jsou již na jiné úrovni. Nechtějte se hned vyrovnat někomu, kdo oproti vám cvičí už nějaký ten rok. Takový přístup vás akorát tak brzy odradí. Vylaďte se nejprve na potřeby svého těla. Jedině tak můžete u daného cvičení vydržet.

Když cvičíte na bolest, nikoliv na efekt

Velká chyba je myslet si, že cvičení musí bolet. Dobrým příkladem je například posilování břicha, kdy lidé mají obvykle pocit, že když to nebude pořádně pálit a štípat, cvičení nefunguje. Pokud zůstaneme u cvičení na břišní oblast, jsou v tomto případě důležité úplně jiné faktory. Například správné zapojení tělesného jádra, správné brániční dýchání a vhodné držení těla.

Čím víc si dáte zabrat, tím lépe. Opravdu?

Opět jedna ze základních chyb začínajících sportovních nadšenců. Na počátku je zásadní vytvořit si návyk. Rozhodně není dobré cvičit dvakrát týdně a pořádně si naložit s tím, že se zbytek dnů pak z toho horko těžko dostáváte. Cvičte klidně denně, ale v menší míře a udržte si pravidelnost. Je to rozhodně účinnější.

Jak překonat tréninkovou krizi?

Cvičíte i přesto, že vás všechno bolí

Mnoho začátečníků dělá velkou chybu v tom, že si nezjistí správnou techniku daného cvičení a pustí se do toho po hlavě. Z tohoto přístupu pak hrozí různá zranění nebo bolesti. Pokud se vám tedy během vašeho cvičení začnou ozývat bolesti kolen, kyčlí, beder nebo krční páteře, neměli byste s cvičením dále pokračovat ve stejné intenzitě. Naopak je dobré cvičení konzultovat s odborníkem a řešit bolesti například s fyzioterapeutem. Můžete tak přijít i na nejrůznější potíže pohybového aparátu, o kterém jste dosud nevěděli.

Výsledky musí být hned

Nakonec snad jedna z největších chyb. Dnešní doba je známá rychlostí a netrpělivostí. A zejména netrpělivost vnášíme i do sportu. Pokud se rozhodneme zhubnout, zlepšit kondici nebo natrénovat na půlmaraton, chceme výsledek mít co nejdříve. Pokud možno ihned. Tak to ale nefunguje. Když řadu let žijete špatným životním stylem, kterým si přiděláte řadu problémů, nemůžete se jich zbavit během týdne ani měsíce. Je skvělé, když se problémy rozhodnete řešit, nechtějte ale výsledky hned. Je špatné myslet si, že když efekt neuvidíte po pár dnech, cvičení nezabírá. Je to nečastější chyba, ale také ta nejtěžší výzva – vrátit se zpět k sobě, začít od základu, znovu a jinak. Ale natrvalo.

Kdy vaše tělo říká, že máte ubrat v tréninku a odpočívat?

Autor: Veronika Matoušová

Srážlivost krve a její poruchy: Co znamená trombofilie, hemofilie a hemokoagulace?
Maca peruánská: V čem je její přírodní síla?

Další články