zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Pižmo a jeho role v přitažlivosti partnera

Veronika Tůmová
12.02.2022

Vůně hraje v našem životě důležitou, nezastupitelnou roli, a to dokonce i v případě, jde-li o výběr partnera. Nemáme však na mysli vůni parfému, kterou si pomáháme, abychom svým protějškům zavoněli. Specifická tělesná vůně každého z nás je něco docela jiného. Často ji popisujeme jako pižmo, aniž bychom původ tohoto slova znali.

Pižmo neboli mošus je paradoxně zvířecí výměšek, konkrétně výměšek samců kabarů pižmových, kopytnatců podobných kozám, kteří si s jeho pomocí značkují svá území.  Tato látka pochopitelně díky svému účelu velmi intenzivně zapáchá, přisuzují se jí však silné afrodiziakální účinky.  Naše tělesná vůně, která dává spolu s dalšími prvky vzniknout tomu, čemu říkáme vzájemná chemie, neslouží sice ke značkování území, ale na výběr partnera má rozhodně nezanedbatelný vliv.

Pižmo není pach potu


Výraz pižmo mívá někdy poněkud vulgární podtext a pokud se o něm zmíníme před neznalcem, představí si minimálně potem zapáchajícího chlápka obtěžujícího ženy v parku. Pižmo však rozhodně není o potu či pachu nemytého těla, nebo dokonce o pachu potu smíseného s pachem alkoholu a cigaret. Tělesná vůně, o které mluvíme, je v každém případě vábná, a protože je u každého jiná, dělá z dané osoby právě ten jedinečný a pravý protějšek pro člověka, kterému tahle vůně neodolatelně zalahodí. Právě k této osobité vůni, která zůstává převážně v oblečení, utíkáme také ve chvílích, kdy je partner mimo domov a velmi nám chybí. I po letech od partnerovy smrti můžeme dokonce čerpat útěchu například z vůně jeho županu.

Jak zvýšit libido: Sáhněte po rostlinné stravě a správném koření

Tělesná vůně a její individualita


Každý člověk neustále produkuje obrovské množství chemických látek, z nichž některé mohou být vědomě i podvědomě vnímány jinými lidmi, a to může ovlivňovat jejich náladu, postoje k danému člověku a v důsledku i chování. Tělesný pach, který podvědomě vylučuje každý z nás, mají na svědomí feromony – přírodní chemické látky, které produkujeme v různé koncentraci a které udávají sílu naší přitažlivosti pro druhé pohlaví. Někomu tak můžeme na první pohled zavonět, jinému ale zase naopak. Pokud na nás vůně daného člověka zapůsobí jako afrodiziakum, budeme mít ovšem co dělat, pokud máme dobrý důvod jeho vůni odolávat. Velmi odlišné pižmo je popisováno i mezi jednotlivými lidskými rasami. Pokud má například našinec chuť experimentovat a vyrazit na rande s Asiatem/Asiatkou nebo mužem/ženou černé pleti, měl by být připraven na výraznou změnu pro své čichové vjemy. Tito lidé mají podle všeho úplně jiné pižmo než běloši, ale jestli je to změna k lepšímu nebo k horšímu, to záleží na vkusu a vnímání každého z nás.

Vnější vlivy na tělesnou vůni nebo pach


Základy tělesné vůně jsou v našich genetických předpokladech, vliv na ni mají však i další faktory, například strava, věk, emoce, hladiny hormonů, ale i některá onemocnění. Strava je pak považována za naprosto zásadní faktor. Například notoricky známý česnek z vás podle všeho nebude cítit jen bezprostředně po konzumaci česnekové topinky, ale bude mít vliv na váš tělesný odér dlouhodobě, například díky pravidelnému užívání potravinových doplňků s obsahem česneku. Pokud jde o nemoci, změny tělesného pachu se používají v diagnostice některých onemocnění už od dob Hippokratových. Tyto změny jsou projevem nemocí metabolických, nádorových i infekčních. Charakteristická je také tělesná vůně seniorů, která je mnohými mladými lidmi vnímána jako přinejmenším nepříjemná. Nemá však nic společného se zanedbanou hygienou, nýbrž s přirozenými procesy stárnutí, jako je například pokles některých hormonů. Pro lidi v každém věku však platí, že kdo se zdravě stravuje a dbá na zdravou životosprávu, nemusí se odpudivého tělesného pachu bát.

Síla potu - jaké účinky má na tělo a proč není dobré se mu vyhýbat?

zdroje: www.ziva.avcr.cz, www.zlinsky.denik.cz
 

Autor: Veronika Tůmová

Potraviny, které v krvi zvýší hladinu železa: Co konzumovat a proč?
4 tipy jak rychle a zdravě zhubnout

Další články