zdroj: pixabay.com
Duševní poruchy

Obsedantně kompulzivní porucha aneb v zajetí trvalé úzkosti

Veronika Tůmová
27.08.2019

Obsedantně-kompulzivní porucha je porucha duševní, vyznačující se především opakovanými vtíravými myšlenkami a nezvladatelným nutkáním k provádění určitých činností a ujišťování se, například o uzamčení dveří. Toto nutkavé jednání se nazývá kompulze a pojem obsedantní znamená nutkavý - obsese (nutkání, nutkavá představa.)

Člověk, který trpí touto poruchou, je v podstatě zajatcem plíživých a nepříjemných myšlenek, od nichž si může přivodit úlevu díky opakovanému provádění určité činnosti, zdánlivě absurdní, nesmyslné.

O jakou poruchu jde a čím se vyznačuje?

Obsedantně-kompulzivní poruchy řadíme k neurotickým, úzkostným poruchám. Tato porucha postihuje asi 2 % lidí. Jde obvykle o úzkost a nervozitu budící myšlenky, například nutnost šlápnout cestou do práce na všechny dlažební kostky určitého tvaru, obejít kulaté kanály, nebo před odchodem z domu třikrát zamknout vchodové dveře. Pokud se toto neučiní, je daná osoba přesvědčena, že se jí během dne může něco hrozného stát. Kompulze pak označuje jednání, kterým se tato obsese utiší, tedy úlevu přinese pečlivé a důsledné provedení všech výše uvedených činností. Dotyčný si ovšem dosah svého jednání uvědomuje, uvědomuje si tak absurdnost svých myšlenek i chování, ale nedokáže se jim ubránit. Pokud zkusí kompulzivní akt oddalovat, úzkost z obsesivní myšlenky narůstá a stává se neúnosnou.

Příklady činností, kterými osoba s obsedantně-kompulzivní poruchou tiší své úzkosti

Člověk s touto duševní poruchou je například nucen několikrát opakovaně zkontrolovat zamknuté dveře, přestože o jejich zamčení ví. Některé činnosti záměrně opakuje třikrát, protože dvojka prostě není přijatelné číslo. Každé ráno musí šlápnout na zem u postele nejprve levou a potom teprve pravou nohou, jinak se může něco stát. Obchází na chodníku dlažební kostky, špínu či spadané listí, má nezvladatelnou potřebu neustále si mýt ruce, ze strachu z bakterií. Přerovnává srovnané oblečení v šatníku či boty, rozčiluje je asymetrie předmětů v místnosti, trpí strachem, že někomu vědomě ublíží. Většina lidí se čas od času přirozeně zabývá tím, jestli při odchodu do práce zamkli dveře, vypnuli sporák, vytáhli žehličku ze zásuvky nebo zavřeli okna. S takovými myšlenkami se však dovedeme vypořádat a maximálně jednou se můžeme vrátit, abychom vše zkontrolovali. Lidé s touto poruchou se však vracejí opakovaně, aby se ujistili, že nehrozí žádné nebezpečí a nedojde k neštěstí. Trpí zároveň nadměrně silnými pocity strachu a úzkosti.

Léčba a slavné osobnosti s obsedantně-kompulzivní poruchou

Někdy bývá obtížné rozeznat běžné úzkosti od závažnějších psychických potíží. Nástup psychické poruchy je pozvolný a u každého s individuálními projevy. Někteří lidé považují za zajímavé a trendy, když o sobě prohlašují, že trpí těžkou formou této poruchy, a to jen proto, že si před každým jídlem pečlivě umyjí ruce. Osoba, která trpí skutečnými, výše uvedenými příznaky a je si vědoma, že ji v životě obtěžují, musí vyhledat lékařskou pomoc. Obsedantně-kompulzivní poruchu lze léčit určitými formami psychoterapie, i když léčba je obvykle zdlouhavá a nemusí vždy vést k úspěchu. K příčinám vzniku poruchy patří patrně dědičnost. Ke slavným osobnostem trpícím touto poruchou patří údajně prezident Donald Trump, či herečky Cameron Diaz a Jessica Alba. V komedii “Lepší už to nebude“ dokonale ztvárnil spisovatele s touto poruchou herec Jack Nicholson.

Jak si zachovat duševní zdraví a pohodu?

Zdroj: Idnes.cz, Zdravi.euro.cz, Mojezdravi.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Okluzor - k čemu slouží a z jakých druhů máme na výběr?
Známé a méně známé specifické poruchy učení

Další články

Denní talíř pro naše zdraví
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Denní talíř pro naše zdraví

Asi všichni známe, když se řekne, že by se mělo jíst hodně zeleniny. Jak to zavést do praxe? Víme spoustu věcí, což nás ale přivádí do bludného kruhu. Každý radí něco jiného. Máme ...