Vysoký krevní tlak - hypertenze

Connův syndrom

Petr Zimola
18.07.2011

V roce 1955 jistý endokrinolog původem z New Yorku, Jerome W. Conn, popsal spojitost mezi zvýšenou hladinou aldosteronu a adenomem nadledvin a daný chorobný stav označil jako primární hyperaldosteronismus. Ten byl později na počest svého objevitele nazván jako Connův syndrom. Toto onemocnění bylo dříve považováno za poměrně vzácné, dnes je ale čím dál více diagnostikováno jako příčina vysokého krevního tlaku.

Sodné ionty patří k látkám, jejichž stálou koncentraci tělo bedlivě monitoruje a na jakýkoliv výkyv okamžitě reaguje. K této regulaci má velmi účinný nástroj, a to je aldosteron.

Celý proces zjednodušeně probíhá asi takto: Nízká koncentrace sodíku v ledvinách vyvolá tvorbu reninu a ten v nadledvinkách spustí tvorbu aldosteronu. Aldosteron zvýší zpětné vstřebávání sodíku v ledvinách, a tím omezí jeho ztráty močí. Spolu se sodíkem se zpětně vstřebává voda, na druhou stranu se více vylučují draselné a vodíkové ionty.

Projevy a příčiny Connova syndromu

Zadržování sodíku a vody způsobí zvýšení krevního tlaku a komplikace s ním přidružené (únava, bolest hlavy, krvácení z nosu apod.). Vysoký krevní tlak je hlavním a často jediným symptomem. Mezi další projevy patří:

  • svalová slabost
  • křeče
  • zácpa
  • časté močení (především v noci)
  • poruchy srdečního rytmu

Nejčastější příčinou Connova syndromu bývá oboustranné zbytnění (tzv. hyperplasie) nadledvin. Nadledviny jsou v takovém případě zvětšené a produkují více aldosteronu. Další častou příčinou bývá přítomnost benigního nádoru v jedné z nadledvin. Vzácnými příčinami mohou být zhoubný nádor či genetická mutace.

Neléčený vysoký krevní tlak sebou nese celou řadu zdravotních rizik – od ztluštění stěny srdce, infarkt myokardu až po mozkovou mrtvici a selhání ledvin.

Diagnostika

Hlavním vodítkem poukazujícím na podezření na primární hyperaldosteronismus, je vysoký krevní tlak, jenž nereaguje na klasickou antihypertenzní léčbu.

Laboratorními testy se následně zjišťuje hladina aldosteronu a reninu v krvi. Zvýšená hladina aldosteronu a snížená hladina reninu jasně poukazují na problém s nadledvinkami. V případě vyšší hodnoty obou hormonů je problém v ledvinách a ne v nadledvinách. Ultrazvukem lze poté odhalit případné zbytnění či nádor nadledvin.

Léčba Connova syndromu

U Connova syndromu je nejdůležitější odstranit jeho nejnebezpečnější projev, a to je vysoký krevní tlak. Způsob léčby se volí v závislosti na tom, co danou situaci způsobilo.

Je-li příčinou benigní nádor jedné z nadledvin, je častým řešením její chirurgické odstranění. Pokud jsou postiženy obě nadledviny, chirurgické řešení, vzhledem k obrovskému významu hormonů nadledvin, není vhodné. V takovém případě se farmakologicky blokují účinky aldosteronu. K tomu se užívají léky jako je spironolakton nebo eplerenon.

Autor: Petr Zimola

Obsedantně-kompulzivní porucha osobnosti
Hormony u mužů a vliv hormonů na psychiku

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Ženšen - bylinky pro zdraví
Bylinky

Ženšen - bylinky pro zdraví

16.07.2011

V posledním díle našeho seriálu se dozvíte to podstatné o kořeni života – ženšenu. Existuje několik druhů ženšenu, nejznámější je ženšen pravý, též nazývaný všehoj ženšenový.

Zázvor - bylinky pro zdraví
Bylinky

Zázvor - bylinky pro zdraví

13.07.2011

V dnešním, předposledním díle seriálu o bylinkách se dozvíte základní informace o zázvoru. Toto koření se získává z rostliny zázvoru pravého (obecného), což je vytrvalá rostlina, k ...