zdroj: pixabay.com
Zuby

Strach ze zubaře - jak ho překonat?

Michaela Chylková
16.09.2016

Každý z nás se něčeho bojí. Strach však nevyvolávají jen život ohrožující okolnosti. Je pravděpodobné, že častým zdrojem fóbií jsou naši rodiče a zkušenost, kterou vidíme u jiných, od malička se totiž učíme pozorováním. Ale jak strach z běžných činností překonat? Zubař je pro velkou spoustu lidí nevítaným tématem.

Jak překonat strach ze zubaře

Z návštěvy u stomatologa má velmi nepříjemné pocity až 75 % populace a až 15 % lidí trpí opravdovou fóbií, která jim nedovoluje lékaře navštívit. Většina oslovených lékařů se shoduje, že se zubařského ošetření více obávají muži než ženy.

Pohodový pocit bez strachu z jakéhokoli zákroku lze navodit už prostředím samotné čekárny a ambulance. Moderní zubařské ambulance, kterým záleží na dobrém rozpoložení svých pacientů, mají příjemný vstup do místnosti a v žádném případě na vás při otevření dveří nedýchnou dezinfekční prostředky a klasický "pak zubařiny".

Obavy zmírní i pečlivě proškolený personál, vysvětlí vám, co vás čeká a nastíní možná řešení vašeho problému. Používání kvalitních a spolehlivých prostředků lokální anestezie je samozřejmostí, takže samotný zákrok téměř nebolí. Ovšem vyplatí se každý problém řešit včas a ošetřovat nepříliš poškozené zuby, které ještě nebolí, aby byl účinek anestetik dostatečně silný.

Výběr zubaře - zásadní je důvěra

Jedním z nejdůležitějších kritérií je důvěra ve vybraného lékaře. Ptejte se kolegů, přátel či známých a nechte si poradit a doporučit zubaře, se kterým má vaše okolí dobré zkušenosti. Případně si lékaře sami vytipujte a předem mu oznamte své dlouholeté obavy. Už při prvním ošetření a kontrole stavu chrupu se dá rozpoznat, zda bude mít zubař trpělivost, je empatický a dokáže pro vás vytvořit tak uspokojující prostředí, aby se strach ze zubařského ošetření neprohluboval, ale postupem času spíše ztrácel.

Některé ambulance vám navrhnou i podporující řešení strachu ze zubních zákroků, a to pomocí homeopatie nebo akupunktury.

Strach ze zubařských zákroků - nejste v tom sami!

I samotní zubaři ví, že se jich většina lidí bojí. "Lidé mají mylnou představu, že každý zákrok je nepříjemný a bolí", říká stomatolog Miroslav Novotný. Většinou za to může jedna špatná zkušenost, případně se opakující zákroky nešetrného lékaře, a to nejen vlastní, našemu vědomí stačí vyslechnout si příběhy jiných.

Strach ze zubaře překonáváme od nejmenších dětí

Přístup k nejmenším dětem je v dnešní době podstatně jiný než dříve. Malému dítěti nelze vysvětlit, proč je zákrok nutný, proto se musí odvést pozornost, například novou hračkou. Ideální je, když přijde rodič na své vlastní ošetření společně s dítětem, které si jen vyzkouší zubařské křeslo, prozkoumá lékařské předměty, zoubky se podaří jen málo prohlédnout, spíš je to o vzájemném oťukávání a poznávání nového prostředí.

S dětmi musí být každé lékařské vyšetření hra, vyžaduje to více času i trpělivosti. V žádném případě nesmí dát lékař najevo hněv či zlobu z neposlušnosti dítěte. V tu chvíli může vzniknout blok, který může být první vroubkem strachu, který nás provází do dospělosti.

Foto: Pixabay.com

Autor: Michaela Chylková

Kouření - způsobuje deprese, nebo je tlumí?
Padání vlasů - příroda si s tím poradí!

Další články

Cystická fibróza
Cystická fibróza

Cystická fibróza

19.08.2016

Cystická fibróza je velmi vážné a i přes pokroky medicíny nevyléčitelné onemocnění. Navíc je poměrně časté, vyskytuje se v poměru 1:3000, a to převážně u bílé rasy. Onemocnění je z ...

Letní úrazy a poškození očí
Oči

Letní úrazy a poškození očí

17.08.2016

V létě vystavujeme svůj zrak mnohým rizikům, aniž o nich vůbec víme. Zrak ohrožuje slunce, vítr, sinice a dokonce i lidská moč obsažená ve vodě na koupalištích. Tím vším se oči stá ...