zdroj: pixabay.com
Voda a hydratace

Pitný režim: Jak se mění v průběhu života, a proč to s vodou nepřehánět?

Veronika Tůmová
04.07.2020

Jak známo, voda je nejdůležitějším zdrojem našeho života. Je také dobře známý fakt, že velká část našeho těla je tvořena právě z vody. Na začátku léta se obvykle všude dočítáme, jak důležitý je pitný režim, co vlastně znamená, ale také kolik tekutin bychom vlastně měli za den vypít.

To vede mimo jiné i k tomu, že na ulici už nepotkáte turistu bez lahve vody za pasem, maminky v parcích zase doslova pumpují do svých ratolestí vodu snad každých pět minut. I tady ale platí pravidlo, že čeho je moc, toho je příliš.  Naše potřeba vody a dostatečný pitný režim se navíc v průběhu let mění.

Pitný režim u nejmenších dětí

Nejvyšší podíl vody v organismu mají novorozenci, později však vody v těle ubývá, tím se mění i pitný režim. Pokud matka ze začátku dítě výlučně kojí, pitný režim je plně zařazen v mateřském mléce. Plnohodnotně totiž nahrazuje jak vyváženou stravu, tak hydrataci. Teprve po částečném či úplném odstavení a zařazení příkrmů je dobré vnést do jídelníčku také vhodné tekutiny. Jsou to například kojenecké vody, vlažné a neslazené čaje vhodné pro kojence, nebo vodou naředěné ovocné sirupy. Pitný režim se však skládá i z vody obsažené například v polévce nebo v ovoci, na což bychom měli brát zřetel. Doporučuje se také dávat dětem pít raději v menších dávkách, častěji a nejlépe více během dopoledne. Samozřejmě to vše s přihlédnutím k prováděné aktivitě a jsme-li s dítětem venku, tak také k počasí.

Zdravý jídelníček dítěte: Tohle potřebujete vědět!

Kolik tekutin je optimálních pro dítě školního věku a jak se pozná dehydratace?

Dehydrované dítě může být apatické, typickým příznakem bývá hluboký dech a popraskané, oschlé rty i jazyk. Dalšími příznaky jsou únava a malátnost, tmavší moč, zácpa, suchá pokožka, ale i ztráta koncentrace a ospalost. Dětem do osmi let se doporučuje pít minimálně 1,6 l tekutin denně. Od devíti let se denní příjem tekutin dělit podle pohlaví, dívka by měla vypít minimálně 1,9 l a chlapec 2,1 l tekutin. Dospělá osoba by měla denně vypít okolo dvou a půl litru tekutin. Pokud chceme být přesnější, tak by měl připadnout litr tekutin na každých třicet kilogramů hmotnosti dospělého člověka.

Co vlastě pít a jak je to s pitným režimem u seniorů?

Právě ve stáří tělo zaznamenává velký přirozený úbytek tekutin. Starší lidé nejsou už tolik citliví na pocit žízně, lépe řečeno ho daleko méně vnímají. Někteří senioři se také vyhýbají tekutinám z jednoho prostého důvodu - bojí se inkontinence. Pitný režim seniorů je proto třeba ohlídat. Mezi nejvhodnější nápoje, které by měli děti, dospělí i senioři pít, patří obyčejná pitná voda z kohoutku, dále pak kojenecké či slabě mineralizované přírodní vody a neslazené čaje a nápoje. Voda mimo jiné pomáhá regulovat tělesnou teplotu a zabraňuje přehřívání organismu, což je dobré nepodceňovat zejména v těchto letních dnech.

Proč to s pitím nepřehánět a co je to aquaholismus?

Nadměrný přísun tekutin zatěžuje ledviny a může být pro ně stejně nebezpečný jako to, že pijeme málo. Oproti těm, kdo pijí extrémně málo a tento zvyk je pro ně těžké odbourat, existuje také skupina lidí, kteří to s pitným režimem přehánějí ve slepém přesvědčení, že prospívají svému zdraví. Dlouhodobý nadměrný přísun tekutin přitom extrémně zatěžuje ledviny i srdce, navíc se může projevit i tzv. intoxikace vodou. Ta se projeví tak, že při nadměrné konzumaci tekutin ledviny nestíhají filtrovat vodu a krev je příliš zředěná. Buňky v mozku se začnou vlivem tzv. “převodnění“ nafukovat, dochází k otoku mozku, ten tlačí v místě napojení na míchu, následuje zástava dechu a smrt. Je proto důležité uplatňovat zdravý rozum, neriskovat své zdraví kvůli trendům a v případě nejistoty konzultovat dané informace s lékařem.

Pitný režim na pracovišti - co je dobré vědět?

Pitná voda v Čechách i ve světě: Kde je nejkvalitnější?

Zdroj: www.celostnimedicina.cz , www.mojezdravi.cz, www.lekarna.cz

Foto: Pixabay.com

Galerie

Autor: Veronika Tůmová

Léčba koloidním stříbrem: Ano, nebo ne?
Život s narkolepsií: Příčiny, příznaky a možná léčba

Další články