zdroj: pixabay.com
Alternativní medicína

Léčba koloidním stříbrem: Ano, nebo ne?

Veronika Tůmová
29.06.2020

Koloidní stříbro můžeme označit jako oblíbený alternativní způsob léčby. Jde podle všeho o účinný lék na celou řadu zánětů, někteří mu však přisuzují až zázračné léčebné účinky takřka pro cokoliv, od běžného nachlazení až po rakovinu.

Užívání koloidního stříbra však má i řadu odpůrců, údajně totiž může mít i závažné nežádoucí účinky. Koloidní stříbro je suspenze drobných částic stříbra v kapalině, které nejdou odstranit běžným způsobem filtrace. Před objevem moderních antibiotik se koloidní stříbro používalo jako univerzální lék, především na infekční onemocnění.

Co všechno lze údajně léčit koloidním stříbrem a jak se užívá?

Koloidní stříbro se těší poměrně velké oblibě a někteří dokonce tvrdí, že dokáže plně nahradit antibiotika či další léky na léčbu bakteriálních, virových a plísňových infekcí. Nemalé procento lidí se také domnívá, že s pomocí koloidního stříbra je možné účinně léčit lymskou boreliózu, tuberkulózu nebo AIDS. Koloidní stříbro lze užívat jako doplněk stravy, nebo přímou aplikací na kůži. Na trhu jsou k dispozici různé přípravky s růžným obsahem koloidního stříbra.

Jak koloidní stříbro vlastně funguje?

Výzkum ukazuje, že koloidní stříbro se váže na bílkoviny v buněčné stěně bakterií a narušuje jejich plazmatickou membránu, čímž se dostává do buněk, kde poškozuje jejich DNA a blokuje metabolické pochody, což vede ke smrti buňky. Jinými slovy by jim mělo tímto způsobem bránit v rozmnožování. Je však nutné brát v potaz, že přípravky s koloidním stříbrem nepodléhají žádné zásadní regulaci a mohou tedy vyvolat velmi závažné nežádoucí účinky. Problém je také to, že kvalita komerčně dostupných přípravků s koloidním stříbrem se liší nejen z hlediska velikosti a počtu částic stříbra, ale i z hlediska celkové čistoty a kvality, což má podstatný vliv na jeho účinnost. Další možností uplatnění stříbra je však i to, že urychluje hojení ran. V lékařských náplastech jsou užívány ionty stříbra, jsou používány pro rány ohrožené infekcí, například při pooperačním hojení.

Koloidní stříbro pro čistší a zdravější pleť

Česká legislativa oficiálně zakazuje doporučovat koloidní stříbro k vnitřnímu užívání, k zevnímu použití se tedy využívá jako pleťové tonikum. Toto tonikum velmi dobře čistí a regeneruje pleť, zmenšuje rozšířené póry, omezuje tvorbu uhrů a snižuje vylučování kožního mazu. Má také zklidňující a regenerační účinky, klidní začervenalou a citlivou pleť. Pravidelné používání pokožku vyhlazuje a dodává jí matný vzhled, předchází tvorbě akné.  Na druhou stranu přílišné užívání podle všeho vede k nevratnému šedomodrému zabarvení kůže.

Koloidní stříbro? Jedině na předpis!

Konzumace koloidního stříbra ve formě doplňků stravy nemá podle odborníků zjevně žádný přínos pro naše zdraví, ale vzhledem k prokázaným nežádoucím účinkům a nedostatku důkazů o skutečné účinnosti koloidního stříbra v případě určitých potíží, není jeho používání bez odborného dohledu doporučováno. Pokud tedy uvažujete o užívání koloidního stříbra k řešení vlastních zdravotních problémů, promluvte si se svým lékařem.

Zdroj: www.celostnimedicina.cz, www.cs.medlicker.com www.wikipedia.org

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Plíseň v bytě: Jak může být nebezpečná a proč se jí rychle zbavit?
Pitný režim: Jak se mění v průběhu života, a proč to s vodou nepřehánět?

Další články

Vlčí mák: Léčivé účinky, využití a symbolika
Alternativní medicína

Vlčí mák: Léčivé účinky, využití a symbolika

24.05.2020

Pole a louky už zase zdobí nepřehlédnutelné květy vlčích máků, díky kterým dává jarní příroda na vědomí, že léto už není daleko. Pro zemědělce však nejde o nic víc než obyčejný ple ...