Ječné zrno

Ječné a vlčí zrno

Lucie Regenermelová
04.11.2011

Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního víčka. Na horním či dolním víčku se objevuje bolestivá bulka, která vzniká následkem ucpání některé z povrchových žlázek víčka. Toto ucpání vyvolá zánět, který má čtyři typické projevy (zčervenání, otok, zteplání, bolest).

Příznaky ječného zrna

Prvními příznaky vzniku ječného zrna (hordeolum) jsou nepříjemné pocity v oku a jeho okolí. Dotyčného to nutí častěji mrkat, má pocit, že mu do oka něco spadlo a že se toho nemůže zbavit. Dostavují se také pocity bolesti oka, řezání, pálení jsou běžné. Víčko může zrudnout a mírně napuchnout, na místě zánětu se začíná tvořit červený váček, pod nímž je ukryt absces s hnisem.

Prevence

Prevence ječného zrna spočívá především v dodržování hygienických pravidel:

  • Čistota rukou. Pravidelné a časté umývání rukou mýdlem a proudem teplé vody zajistí, že na rukou, které mají tendence se mimoděk dotýkat očí, nebudou ulpívat bakterie, které mohou ječné zrno způsobit.
  • Zamezit častému dotýkání očí, protírání apod. Je nutné to hlídat hlavně u dětí a alergiků. Tření očí může být i naučený zlozvyk.

V případě, že se nevyskytnou žádné komplikace, nevyžaduje tato nemoc návštěvu lékaře. Ječné zrno samo uzraje, praskne a zmizí.

Pokud je však zrno příliš bolestivé, či přetrvává 2 týdny a déle, je vhodné navštívit lékaře, který zrno sterilně nařízne, což umožní výtok hnisu. Toto naříznutí se provádí v lokální anestesii (u dětí se vzhledem k nebezpečí poranění při případném trhnutí hlavou někdy přistupuje k anestesii celkové).

Někdy se také doporučuje odstranění řas, což usnadní vytékání obsahu zrna.

Komplikace ječného zrna

K nejčastějším komplikacím patří rozšíření zánětu (zánět slzné žlázy, zánět očnice..), opakované navracení zánětu, dlouhé trvání zrání zrna.

Vlčí zrno

Vlčí zrno je podobný typ choroby, pro laika jsou ječné a vlčí zrno těžko rozlišitelné, ale rozdíl mezi nimi je. Vlčí zrno (chalazion) se od ječného liší typem žlázy, kterou postihuje, a navíc vlčí zrno není na rozdíl od ječného infekční.

Vlčí zrno je malé zatvrdnutí, na rozdíl od ječného zrna postihuje hluboké žlázy. Často bývá chronické a nemá tendenci samo prasknout. Téměř vždy se musí řešit lékařským zákrokem – vyškrábnutím.

 

Setkali jste se někdy s tímto onemocněním?

Autor: Lucie Regenermelová

Zbavte se podzimní deprese s novým povlečením
Jak se zdravě stravovat

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Nemoc špinavých rukou
Žloutenka - hepatitida

Nemoc špinavých rukou

31.10.2011

Hepatitida typu A nebo také infekční žloutenka je virové onemocnění. Riziko nákazy sice více stoupá během letních měsíců, kdy lidé hodně cestují, ale opatrnost je na místě celoročn ...