Onemocnění ledvin a močových cest

Zánět močových cest - dámský problém

Milena Mocková
23.10.2011

Zánět močových cest je velice nepříjemné a bolestivé onemocnění, které z důvodu anatomických dispozic postihuje především ženy.

Riziko vzniku infekce močových cest je všeobecně vyšší u žen, ještě více se zvyšuje u těhotných. Ženy mají kratší močovou trubici, která je  blízko konečníku, a bakterie tak snadno překonají tuto vzdálenost.

Muži mají močovou trubici delší, proto jsou těmito problémy ohroženi méně. Onemocnění se projevuje pálením, řezáním a bolestí při močení.

Zánět bývá v 85 procentech případů způsoben bakteriemi typu Escherichia coli, což jsou bakterie, které normálně žijí v našem zažívacím traktu.

Tyto bakterie jsou pro člověka prospěšné a dokonce nezbytné. Starají se o to, aby se ve střevech nepřemnožily bakterie lidskému zdraví škodlivé a nebezpečné. Pokud se ale tyto bakterie dostanou do močového ústrojí, způsobují nepříjemné problémy. Bakterie se do močového měchýře dostanou proti proudu moči přes močovou trubici.

Nebezpečný zánět ledvin

Ještě větší nebezpečí hrozí, kdy dojde k postupu infekce do ledvin, protože může vyvolat až jejich selhání. Zánět ledvin je velice nebezpečný.

Infekci mohou podpořit i jiné faktory, jako je nedostatečná hygiena, zadržování moči, některé sexuální praktiky, ochablé svalstvo po porodech či menopauza. Vznik infekce usnadňují také překážky v odtoku moči. Ty mohou tvořit močové kameny, zvětšená prostata, zavedení katétru nebo cukrovka.

Pitný režim jako prevence i lék

Pokud nepijeme dostatek tekutin a měchýř není dostatečně proplachován, bakterie se zde usadí a množí se. Dráždí jeho stěny a vyvolávají zánět. V případě zpětného pronikání moči z měchýře do močovodů se dostávají až do ledvinových pánviček a způsobí zánět i tam. Neléčené infekce mohou přejít do chronické fáze a způsobovat opakovaně zdravotní komplikace.

V případě potíží se vyšetřuje laboratorně vzorek moči, krev. Močové cesty se vyšetřují pomocí zobrazovacích metod. Onemocnění se léčí ve většině případů antibiotiky a také dostatečným pitným režimem.

Dostatečný příjem tekutin je základem v prevenci i léčbě každého infekčního onemocnění močových cest. Množení bakterií pomůže zabránit konzumace výrobků z brusinek (šťávy, čaje, tablety), vitaminů E a C nebo česneku.

 

Prodělali jste toto nepříjemné onemocnění? Podělte se s námi a napište, co vám pomohlo zbavit se této nemoci.

Autor: Milena Mocková

Vlhké hojení ran
Využití volného času

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Vady řeči - dysartrie
Vady řeči

Vady řeči - dysartrie

V dalším z řady článků o vadách řeči se zaměříme na dysartrii. Dysartrie je porucha řeči, charakterizovaná špatnou artikulací. Dysartrická řeč vzniká v důsledku onemocnění nervové ...

Vlhké hojení ran
Úrazy

Vlhké hojení ran

29.09.2011

Která rána se zahojí rychleji a bez jizev? Je to ta, která se zaceluje ve vlhkém prostředí nebo nasucho se strupem? Převládá názor, že druhá varianta je ta správná, ale opak je pra ...