Péče o dítě

Vztah rodičů k dětem a obráceně

Jitka Suchánková
14.12.2011

Je to jako koloběh – nějakým způsobem se chováme ke svým rodičům, koukají na to naše děti a vytvářejí si tak jakýsi vzor nebo snad normu, podle které se posléze podobně chovají k nám coby ke svým rodičům.

Všechno je tak přímočaré a logické – děti od nás přebírají a učí se veškerým návykům od těch základních hygienických přes zásady slušného chování až třeba po lásku k umění, ke zvířatům a koneckonců i k lidem, tedy vlastně učí se orientovat se ve vztazích, nacházet v nich krásu, rozumět nesrovnalostem, mít pochopení pro jiný názor, jiný náhled, chápat jiný pohled na svět, jiné hodnoty…

Děti – naše budoucnost

Naše děti jsou naším největším bohatstvím. Vůbec to není klišé, ačkoliv to tak může znít. Skutečně – lidské bohatství se nedá změřit ani zvážit ani spočítat a žádná „míra“ pro ně není ta správná. Peníze budou a my nebudeme, to se říká a je to pravda pravdoucí.

Jediné bohatství, které skutečně máme a do kterého máme právo a zároveň povinnost vkládat nějakou naději, jsou naše děti. Je to naše budoucnost a skutečně velice záleží na našem konkrétním přístupu a na naší snaze, jaká tato budoucnost ve skutečnosti bude.

Krok vedle

Tak, jak je jistě úžasné poznat tu nádhernou náhodu a být ve správný čas na správném místě, tak bohužel může nastat i obrácený efekt. Stačí se nevhodně zamilovat do člověka s pochybnou minulostí nebo se nechat z rozličných důvodů zlákat partou, ve které hrají prim drogy, a neštěstí je hotové. Sklouznout či pochybit se dá skutečně velmi lehce, ale ven z bludného kruhu umí najít cestu jen málokdo.

Peníze nejsou středobodem světa

Občas se také setkáváme s názorem typu: „Vždyť jsem mu (jí) dal (dala) všechno, měl (měla) na co si vzpomenul (vzpomenula), to, o čem jeho (její) spolužáci jen snili… Tak proč se mi takhle odvděčil (odvděčila)?“ A ubrečená maminka nebo tatínek jen štkají nad nepřízní osudu a vůbec si neuvědomují, že přemíra všeho materiálního zabezpečení není absolutní zárukou štěstí, že mít všechno, na co si jen můžeme vzpomenout, neznamená, že tím pádem máme i štěstí a lásku, ani to, že nám to bude „stačit“.

Škola života

Připadá vám to nevděčné? Ba ne, i rodiče se musí učit, jen ta škola života je někdy až příliš tvrdá, a to pro obě strany. Milovat znamená též trpět. Vidět své dítě, jak se samo zabíjí nebo se řítí do pořádného průšvihu, a přitom mu my, jako jeho rodiče, vůbec nemůžeme pomoct, to je příšerná vize. Bohužel tuto bezmocnost si už spousta matek i otců vyzkoušela na vlastní kůži.

Buďme dobrým příkladem

Ale vraťme se k tomu, jak se od nás naše děti učí to dobré i to zlé, a doufejme, že si z našeho počínání budou brát vždycky jen to lepší. A snažme se o to, buďme jim dobrým životním příkladem.

Nezapomínejme, že pokud sami nemáme úctu ke svým vlastním rodičům, pak se téhož „nevděku“ s největší pravděpodobností dočkáme i od svých dětí. Budeme lkát a stěžovat si na krutost osudu, ale přitom to všechno máme prakticky jen ve svých vlastních rukou. Tak si tuto šanci nenechme protéct mezi prsty…

Autor: Jitka Suchánková

Zdraví, sport a fitness s osobní váhou Tanita
Zbavte se podzimní deprese s novým povlečením

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Jak bojovat proti PMS
Premenstruační syndrom

Jak bojovat proti PMS

Premenstruační syndrom neboli PMS je stav hormonální nerovnováhy, který se u žen objevuje zhruba týden před menstruací. Může však trvat i delší nebo kratší dobu. Tento stav se čast ...