Mužské choroby

Mužské nemoci II.

Magdalena Šalamounová
08.11.2011

V první části článku o mužských chorobách jsme popsali onemocnění související s pohlavními orgány. V dnešním pokračování si představíme další potíže spojené s pohlavním ústrojím, ale i jiné nemoci typické pro muže.

Hydrokéla

Hydrokéla může být vrozená (tzv. vodní kýla - vývojová vada, při které je špatně uzavřena břišní stěna po sestupu varlete), nebo získaná. Získaná hydrokéla nejčastěji vzniká po prodělaných zánětech varlete či nadvarlete, nebo rakovině varlat.

Hydrokéla se projevuje abnormálně zvětšeným jedním varletem, případně velkým šourkem. Může zmizet sama, nebo se odstraňuje operativně.

Varikokéla

Varikokéla je rozšíření žil v oblasti šourku, což způsobuje nesprávné vyživování varlete – krev, která do něj přichází se zde drží déle a varle se otepluje, čímž se zvyšuje riziko neplodnosti.

Varikokéla má také vliv na tvorbu spermií a snižuje sekreci mužských hormonů, což vede k erektilním dysfunkcím a poruchám ejakulace.

Toto onemocnění je tedy velmi rizikové z hlediska plodnosti. Léčba se provádí operativně, nebo tzv. sklerotizací, kdy se do nemocné žíly vstříkne sklerotizační látka.

Spermatokéla

Spermatokéla je cysta, která se může vyskytovat na jednom či více místech na varleti. Při tomto onemocnění se sperma hromadí v kanálcích nadvarlete a tím, že nepostupují dál, kanálek nadvarlete se vyklene. Nemusí být vůbec cítit, ale pokud je větší, může způsobovat bolest. V tomto případě se chirurgicky odstraňuje.

Infarkt

Infarkt je onemocnění, při kterém se náhle přeruší krevní zásobování části srdce. Vznikem krevní sraženiny se uzavře tepna a dochází k srdečnímu selhání. Tímto onemocněním trpí převážně muži (nejčastěji okolo 50. roku), ale objevuje se také u žen.

Příznaky infarktu

  • svíravá bolest na srdci či v oblasti hrudní kosti, která vystřeluje do horních končetin, krků či ramene
  • pocení
  • porucha dýchání
  • bolesti břicha
  • bolesti zad

Prevencí proti infarktu je nejíst mastná a tučná jídla, omezit pití alkoholu a kouření, dopřát si pravidelný pohyb a nepřetěžovat organismus.

Padání vlasů

Padání vlasů neboli alopecie je běžným jevem, se kterým se setká asi každý, ale výrazněji jsou jím postiženi muži, zvláště po 30. roce věku. O nadměrné vypadávání vlasů se jedná tehdy, když zaznamenáte, že za den vypadne okolo 100 vlasů.

Nadměrné vypadávání vlasů je nejčastěji způsobeno dědičnou dispozicí, kdy se hormon testosteron přeměňuje na dihydrotestosteron oslabující vlasové cibulky a vlasy pak začínají padat.

Další příčiny padání vlasů

  • špatné ovzduší
  • stres
  • špatná péče o vlasy
  • nadměrně suchá pokožka
  • špatná životospráva
  • časté nošení různých čepic, helem a jiných pokrývek hlavy

Autor: Magdalena Šalamounová

Vše, co bychom měli vědět o AIDS
Mužské nemoci I.

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Vady řeči - dysartrie
Vady řeči

Vady řeči - dysartrie

V dalším z řady článků o vadách řeči se zaměříme na dysartrii. Dysartrie je porucha řeči, charakterizovaná špatnou artikulací. Dysartrická řeč vzniká v důsledku onemocnění nervové ...

Ženské nemoci II.
Zdraví ženy

Ženské nemoci II.

V první části článku o ženských nemocech jsme vyjmenovali vesměs gynekologické choroby. V dnešním pokračování nabídneme přehled ostatních nemocí, které se sice nevyhýbají ani mužům ...