Mužské choroby

Mužské nemoci I.

Magdalena Šalamounová
27.10.2011

Mužské choroby postihují převážně muže, většinou se jedná o nemoci související s mužskými pohlavními orgány. Často mužské nemoci souvisejí se špatnou životosprávou (kouření, alkohol, přepracování, nesprávný jídelníček), ale také mohou být dány geneticky.

V dnešním článku si popíšeme mužské nemoci, které přímo souvisejí s pohlavními orgány, v některém z příštích článků na Zdravě.cz se zaměříme na ostatní typy nemocí, které postihují převážně muže.

Zánět prostaty

Zánět prostaty se u mužů vyskytuje zhruba mezi 30 – 40 lety a většinou je způsoben žuvotním stylem muže, nebo nedostatečnou hygienou.

Projevy zánětu prostaty nebývají v začátku znatelné, ve fázi chronického zánětu se pak projevuje například tlakem v konečníku, zácpou, častějším nutkáním na močení a pocitem neúplného vyprázdnění, horkostí v rozkroku, ale objevit se může i únava, bolest zad, návaly horka nebo poruchy vidění.

Prostata bývá při zánětu zvětšená a vytváří tlak na močovou trubici, která se tím zúží a nastává tak problém s močením. Se zánětem prostaty bývá také spojena porucha erekce.

Poruchy erekce

Poruchy erekce jsou zřejmě nejčastějším zdravotním mužským problémem. Na celém světě touto poruchou trpí více než 100 milionů mužů. Poruchy erekce mohou nastat pouze jednorázově (alkohol, stres, únava, nemoc), mohou mít také psychický původ, ale o opravdovou erektilní dysfunkci jde v případě, kdy není v těle něco v pořádku. Poruchu erekce může způsobovat řada onemocnění, například tato:

  • Cukrovka
  • Onemocnění srdce a cév
  • Vysoká hladina cholesterolu
  • Vysoký krevní tlak
  • Onemocnění prostaty

Také velmi špatný životní styl způsobuje poruchy erekce.

Pokud pozorujete ztrátu chuti na sex, erekce se nedostavuje po ránu, neudrží se při masturbaci, dostavuje se až těsně před vyvrcholením a děje se to opakovaně, pak jde zřejmě o erektilní dysfunkci a je třeba co nejdříve vyhledat lékaře.

Nádor na varlatech

Rakovina varlat se většinou projevuje zvětšením jednoho varlete, případně novým výrůstkem v okolí varlat. Ze začátku jsou projevy nebolestivé, může se objevit únava, zvětšení prsou u mužů, slabost, úbytek na váze, problémy přo močení, ale většina mužů si takové projevy s nemocí nespojí. Pokud se rakovina varlat zjistí včas, pak je velmi vysoká pravděpodobnost vyléčení. Léčba se provádí chirurgicky, radioterapií, nebo chemoterapií.

Mužská neplodnost

Neplodnost ze strany muže může mít řadu příčin. Nejčastějšími důvody k neplodnosti jsou poruchy produkce zdravých spermií, ejakulát bez obsahu spermií, tzv. azoospermie či málo spermií v ejakulátu. Další faktory, které nepříznivě ovlivňují plodnost muže:

  • těsné spodní prádlo
  • prodělané záněty varlat
  • nedostatečný vývoj mužských pohlavních žláz
  • častá jízda na kole či na koni

Neplodnost tedy může kromě vrozených a zdravotních poruch ovlivňovat i životní styl muže.

Autor: Magdalena Šalamounová

Mužské nemoci II.
Koktavost

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Vady řeči - dysartrie
Vady řeči

Vady řeči - dysartrie

V dalším z řady článků o vadách řeči se zaměříme na dysartrii. Dysartrie je porucha řeči, charakterizovaná špatnou artikulací. Dysartrická řeč vzniká v důsledku onemocnění nervové ...