Káva a čaj

Yerba Maté

Petr Zimola
05.02.2010

Již vás omrzelo pití kávy či pořád toho stejného čaje a rádi byste vyzkoušeli něco nového a zdravého? Yerba maté je jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších jihoamerických nápojů. Atmosféru pití čaje yerba maté krom výrazné chuti, dotváří i tradiční rituál.

Yerba maté se připravuje z vysušených, lehce opražených a rozemletých lístků cesmíny paraguayské. Cesmína paraguayská je stále zelený keř dosahující výšky 15 až 20 metrů, rostoucí na území Argentiny, Brazílie, Paraguaye, Peru a Chile.

Historie čaje yerba maté

Podle staré legendy, dostal domorodý kmen Guarani, žijící v deštném pralese, velký dar. Jejich bůh se s nimi podělil o tajemství přípravy nápoje yerba maté. Když se zhruba v polovině sedmnáctého století oblastí, kde Guaraniové žili (delta řeky Parma), začali potloukat jezuité a šířit své myšlenky, objevili také oni povzbuzující účinky listů cesmíny a s velkou vervou se pustili do budování plantáží. Díky nim se také tento nápoj dostal do Evropy, kde chvíli dělal konkurenci čajům z Asie, alespoň tedy do roku 1773, kdy jezuité byli zrušeni a dodávka znatelně poklesla.

Obsah látek

Yerba maté je především oblíbena kvůli svým povzbuzujícím účinkům. Za ty vděčí, stejně jako káva, kofeinu. Ale na obsah tělu prospěšných látek také není rozhodně chudá. Najdete v ní:

  • Mnoho druhů vitamínů (A, B1, B2, B3, B5 a C)
  • Vysoké množství minerálů (vápník, hořčík, mangan, železo, draslík, selen, křemík, železo,...)

Účinky yerba maté

Díky výše zmíněným látkám se krom stimulačních efektů na nervovou soustavu, připisují i další účinky, jako jsou:

Rituál pití čaje

Tradiční popíjení yerba maté je jakýsi společenský rituál mající kořeny již v dobách dávných indiánských kmenů. Pije se z jedné nádoby, která je postupně dolévána a koluje mezi účastněnými.

K tradičnímu pití yerba maté se užívají dvě základní věci, a to nádoba a brčko.

Nádoba, které se říká Maté nebo též Matero se vyrábí nejčastěji z plodu tykve kalabasa. Občas se ovšem vyrábí i ze dřeva. Nápoj se pak pije skrze jakési brčko, zvané Bombilla. To se vyrábí z bambusu nebo slitin kovů. Bombilla může mít různé délky i tvary a na konci bývá zakončena sítkem, pro filtrování nápoje.

Zajímavost

Pokud mezi vaše oblíbené parfémy patří i Davidoff Adventure, jenž má podle slov svých tvůrců připomínat exotické kraje, možná vás překvapí, že jednou z jeho příměsí jsou i listy cesmíny paraguayské.

 

Znáte tento úžasný čaj?

Autor: Petr Zimola

Posttraumatická stresová porucha
Chraňte své tělo před mrazem!

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina
Bylinky

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina

19.10.2010

V současné době stále více lidí vyhledává alternativní způsoby léčby, mezi něž se dá zařadit také užívání bylinek. Velmi významnou léčivou rostlinou je rakytník řešetlákový.

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...