Lupus erytematodes

Systémový lupus erythematodes

Lucie Regenermelová
28.07.2011

Systémový lupus erythematodes neboli zkráceně SLE je autoimunitní onemocnění spojené s poškozením mnoha orgánů a tkání a mnohdy velmi závažnými projevy i prognózou. Jako většina autoimunitních onemocnění se i SLE více vyskytuje u žen.

Příčiny nejsou přesně známy, ale předpokládá se klasický průběh vzniku autoimunitního onemocnění. Máme člověka, který má určitý genetický předpoklad pro vznik této nemoci. Tento člověk onemocní nějakou banální infekcí, často virovou, kterou úspěšně překoná. Jenže imunitní obranný systém tohoto jedince se zblázní a začne agresivně reagovat proti buňkám tělu vlastním.

U SLE typicky začnou vznikat během tohoto procesu autoprotilátky (tzv. ANA autoprotilátky, anti-dsDNA autoprotilátky) poškozující buňky našeho těla, vzniká neinfekční zánět a neštěstí je na světě. Postiženy jsou v různé míře prakticky všechny orgánové systémy. Někdo může mít projevy jen mírné, pro někoho mohou být ve svém důsledku i smrtelné.

Projevy lupusu erythematodesu

Projevy jsou extrémně pestré a nejčastěji se rozlišují podle postižení jednotlivých orgánových systémů:

Kůže

Postižení kůže bývá dobře rozpoznatelné, protože bývá časté a má své charakteristické projevy. Na obličeji vzniká klasický motýlovitý erytém, což je zarudnutí kůže na tvářích ve tvaru motýlích křídel. Na osvětlených částech kůže často vzniká tzv. diskovitý erytém, což jsou kruhovitá zarudlá ložiska. Celková abnormální citlivost kůže na sluneční záření (fotosenzitivita) je pro lupus taktéž typická. Na hlavě bývají postiženy i vlasy a může dojít k jejich vypadávání.

Plíce

Plíce mohou být postiženy postupným vazivovatěním, což se projeví námahovou dušností. Plicní obal, tzv. pleura může být postižena také a to se projeví zejména bolestí na hrudi při dýchání.

Mozek

Postižení je proměnlivé a může být velmi nenápadné. Příznaky se mohou projevit jako změna chování, snížení inteligence, poruchy paměti a někdy i poruchy hybnosti.

Ledviny

Postižení ledvin se nevyskytuje tak často jako postižení kůže a kloubů, ale je značně nebezpečné. Projevy jsou různé, často nalezneme krev v moči nebo nadměrné vylučování bílkoviny do moči. Celé to může skončit i selháním funkce ledvin a dialýzou.

Srdce

Srdce může být postiženo lupusovým zánětem ve všech svých vrstvách, velmi nepříjemný bývá zánět srdečního svalu neboli myokarditida. Nejčastějšími projevy postižení srdce jsou bolest na hrudi a poruchy srdečního rytmu.

Klouby

Vyskytuje se bolestivý zánět mnoha kloubů, který může být spojen s jejich deformacemi. Postižení kloubů je u lupus erythematosus velmi časté.

Léčba autoimunitní nemoci

Proti autoimunitním nemocem tohoto typu není účinná prevence známá a jedinou možností je proto léčba.

Ta probíhá především pomocí kortikoidů. Kortikoidy tlumí zánět (tj. tlumí náš imunitní systém), ale mají při dlouhodobém užívání řadu vedlejších účinků (obezita, strie, vysoký krevní tlak, změny chování, osteoporóza, častější infekce a v kombinaci s protizánětlivými léky typu aspirinu způsobují žaludeční vředy). Kortikoid vám pomůže dosáhnout vašeho cíle, ale zaplatíte za to určitou cenu. Bohužel je lupus tak vážné onemocnění, že je mnohdy nutné kortikoidy nasadit bez ohledu na výše uvedené.

Léčba je doménou revmatologa  a i přes výše uvedené nežádoucí účinky je nutné s lékaři spolupracovat a řídit se v užívání léků jejich doporučeními.

 

Setkali jste se již s tímto onemocněním?

Autor: Lucie Regenermelová

Sjögrenův syndrom
Růstové bolesti dětí

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Méně známé fobie
Fobie a panika

Méně známé fobie

19.09.2011

Fobie je úzkostná porucha. Je to většinou neopodstatněný a těžko ovladatelný strach z různých situací, věcí, zvířat i lidí. Fobie více či méně omezují život člověka. Fobií existuje ...

Sjögrenův syndrom
Autoimunitní onemocnění

Sjögrenův syndrom

Sjögrenův syndrom je klasické autoimunitní onemocnění. Vyvolávající faktor není známý. Sjögrenův syndrom je typičtější pro ženy, ale může se objevit i u mužů. Vyskytuje se buď sám, ...