Bolest a další příznaky

Růstové bolesti dětí

Lucie Regenermelová
26.07.2011

Růstové bolesti děti zažívají v době "růstových výšvihů" v podobě nepříjemných pálivých pocitů zejména v lýtkách a holenních kostech. Kde mají tyto bolesti svůj původ a jak můžeme dětem pomoci je překonat?

Jedním z nepříliš známých dětských zdravotních problémů jsou tzv. růstové bolesti. Jde o typicky večerní nebo noční bolesti dolních končetin. Dítě si stěžuje nejčastěji na bolest přední strany bérce, lýtka nebo podkolenní jamky. Nepříjemné pocity přitom vycházejí "z hloubky", ze svalů, kostí nebo svalových úponů.

Projev a příčiny růstových bolestí

Dítě má problémy s pohybem, pokulhává, v noci neklidně spí, budí se bolestí. Pro obtíže je typické, že se projevují především v klidu - při odpočinku nebo spánku. Záchvat bolestí může trvat různě dlouhou dobu, od několika minut po několik hodin.

Typický věk pro růstové bolesti je 3 až 12 let. Ze statistik lze vypozorovat, že růstové bolesti u dětí přicházejí ve dvou vlnách - v období mezi 3. a 5. rokem a potom mezi 8. a 12. rokem.

Dosud nebylo přesvědčivě vysvětleno, proč někoho růstové obtíže trápí a jiné děti je nikdy nezažijí. Za jejich vznikem pravděpodobně stojí nepoměr mezi růstem kostí, svalů a šlach. Stejně tak se na nich může podílet řada dalších faktorů souvisejících s nadměrným zatížením pohybového aparátu nebo anatomickými odchylkami. Ne zcela zanedbatelný je i podíl psychiky dítěte.

Diagnózu "růstové bolesti" může lékař stanovit až po vyloučení jiných možných příčin. Podmínkou je normální výsledek fyzikálního vyšetření, laboratorních testů a zobrazovacích metod.

Koho růstové bolesti nejvíce trápí

Nejmenší děti o nich spíš více mluví. Růstové tempo je největší do druhého roku věku, poté mírně klesá. Ve třetím roce života dítě vyroste průměrně o 7,5 cm za rok, v následujících letech o 5 cm za rok až do počátku puberty. Za typická kritéria růstových bolestí označujeme věk mezi čtvrtým až desátým rokem života, mimokloubní bolest a častější bolest dolních končetin zvláště po předchozí námaze.

Souvislost s neklidem nebyla přímo prokázána, ale citlivější děti mohou subjektivně hůře snášet bolest. Růstové bolesti jinak pozorujeme hlavně u dětí s větší fyzickou námahou, tedy u dětí sportujících, nebo právě u dětí s nižším prahem pro vnímání bolesti.

Růstové bolesti nejsou spojeny s jinými příznaky. Pokud se dostaví např. horečka či třes, dítě určitě musí k lékaři. Návštěva je nutné také vždy, když se objeví otok, zarudnutí, deformita v oblasti končetin či potíže s chůzí.

Jak pomoci dítěti při růstových bolestech

Pomoci může jemná masáž bolestivé oblasti doplněná o aplikaci suchých nebo vlhkých teplých obkladů. Ke zmírnění krutých bolestí pomohou léky obsahující paracetamol.

Dítě by mělo být ujištěno o tom, že bolesti neznamenají vážnou nemoc a že brzy přejdou. V prevenci bolestí se může uplatnit pravidelná a přiměřená fyzická aktivita, bez větších výchylek v intenzitě.

 

Setkali jste se u vašeho dítěte s tímto problémem?

Autor: Lucie Regenermelová

Systémový lupus erythematodes
Boj proti rakovině hýbe sociální sítí Twitter

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Méně známé fobie
Fobie a panika

Méně známé fobie

19.09.2011

Fobie je úzkostná porucha. Je to většinou neopodstatněný a těžko ovladatelný strach z různých situací, věcí, zvířat i lidí. Fobie více či méně omezují život člověka. Fobií existuje ...

Ženšen neboli všelék
Bylinky

Ženšen neboli všelék

27.07.2011

V seriálu Bylinky pro zdraví jsme stručně popsali na čtyřicet bylinek. V dnešním článku podrobněji charakterizujeme ženšen.